500.000 Android Kullanıcısı Malware Tespit edilen Oyunları İndirdi

Google uygulama mağazası Play Store’da yayınlanan aynı geliştiricye ait sürüş oyunlarında kötü amaçlı yazılım tespit edildi.Şimdiye kadar yarım milyon kişi bu oyunları indirdi.

500 bin android kullanıcısı malware içeren oyunları indirdi

Luiz O Pinto adındaki geliştiricinin, Google Play üzerinde yayınlanan 13 sürüş oyununda malware (kötü amaçlı yazılım) tespit edildi.

Google, oyunları kaldırmadan önce toplamda 580 bin üzerinde indirim yapılmış.Özellikle 2 oyunun uygulama mağazasında trendlere girerek daha fazla görünürlük sağladığı belirtiliyor.

ESET güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, Google Play üzerinden yayınlanan aynı geliştiricinin 13 oyun uygulaması hakkında detaylı bir tweet attı.

Stefenko, oyunu indiren kişilerin oyunu açtıklarında bir hata ile karşılaştıklarını ve oyunun yüklenen ikonun kaybolduğunu belirtiyor.

Gerçekte oyun başlatıldığında kendini gizlemeye alıyor ve arka planda farklı bir domainden kötü amaçlı yazılım indiriyor.Telefonu kitlediğiniz de istenmeyen reklamlar gösterilmeye başlanıyor.

Kötü amaçlı yazılımın tam olarak ne yaptığı ile ilgili bir bilgi yok.Bilinen oyunun tüm bağlantı ayarlarına ve Wifi bilgisine erişebilme yetkisi olduğudur.Ama uygulamayı kaldırsanız bile yazılım orda kalacağı aşikar.

 

 

 

Kaynak Techcruch
Bunları da beğenebilirsin