Domain Arayanlar Sizi Buraya Alalım

Yeni bir projeye başlayacaksınız ve aklınıza güzel bir domain fikri gelmedi mi? Ya da aklınıza gelen alan adı sizden önce başkasının aklına gelmiş ve fırsatı kaçırdınız mı? Hiç üzülmeyin 🙂 Tam pazarlamacı gibi bir giriş oldu fakat aklınıza kötü bir şey getirmeyin ben hiç bir şey pazarlamıyorum.Burada sadece size alan adı satın alma sürecinize yardımcı olacak ücretsiz araçları paylaşacağım.

Bugün sizlere kaçırdığınız alan adlarının yerine alternatif alan adını nasıl sorgulayacağınızı daha iyisi proje fikrinize uygun domainleri nasıl bulacağınızdan bahsedeceğim.

Aşağıda birbirlerine benzer fakat farklı özellikleri ön plana çıkan alternatif alan adı sorgulama uygulamalarını listeledim.Her bir uygulamanın ne işe yaradığını öne çıkan özelliklerinin altına yazdım.Umarım yararlı olur.

Panabee

panabee domain sorgulama

Bu sevimli pandacık çok kapsamlı bir alternatif alan adı sorgulama uygulamasıdır.Almak istediğiniz domaini istediğiniz uzantıya göre -ki 48 uzantı mevcut – sorgu yapıyor.Eğer mevzut uzantılı alan adı alınmış ise kelimenin farklı kullanımları yine aynı uzantı ile karşınıza sonuç olarak çıkıyor.Eğer illa aynı kelimeleri içeren  alan adını kullanmak istiyorsanız bu defa farklı uzantı seçeneklerini önünüze geliyor.

Namevine

namevine alan adı sorgualama

Namevine, içerisine sosyal medya kullanıcı adını da katarak sonuç üreten çok kullanışlı bir alan adı sorgulama uygulamasıdır.Yukarıdaki pandadan biraz farklı bir işlevi yerine getiriyor.Bu domain sorgulama uygulaması sadece .com uzantılı domain arıyor ve size alınabilir olup olmadığını gösteriyor.Ayrıca arattığınız alan adının, popüler sosyal medya ağlarında kullanıcı adı olarak kullanılabilir olup olmadığını da kontrol ediyor.

Namemesh

namemesh domain aramak

Namemesh, aradığınız alan adının mevcut olan uzantılarını gösteriyor, bunun yanında alternatif kelimeleri kendi kategorisine göre -seo, en çok kullanılanlar, karışık gibi – ayırarak sorgulama sonucu üretiyor.Özellikle SEO bazında alan adı alternatifleri kategorisinin çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

DomainsBot

domainsbot

Domainsbot da aradığınız esas kelimeyi çok kullanılan uzantılarda -.com,.net,.org,.info,.co- arayıp kullanılabilecek olanları sıralıyor.Eğer alan adı mevcut değilse alternatif kelimeleri sıralıyor.Bunun yanında DomainsBot çok fazla kullanılan ön ekleri -prefix- domain aramalarınıza entegre etmenizi sağlıyor.

Domainr

domainr domain sorgulama

Domainr, çok sade bir arayüze sahip bir uygulama.İstediğiniz kelimeyi arıyorsunuz eğer mevcut varsa sıralıyor.Bunun yanında diğer seçeneklere göre alternatif kelime üretmek yerine aradığınız kelimenin daha kısa sonuçlarını çıkarıyor.Mesela ben “merhaba” kelimesini aradığım zaman sonuç olarak “merha.ba” alan adını alabileceğimi gösterdi.

Domize

domize domain arıyorum

Domize’de alan adınıda geçen kelimeyi ve kelimenin parçalanabilecek tüm ek, kök kısımlarının 4 uzantıya göre sorguluyor..Mesela ben deneme diye kelime aratınca deneme, denem, dene, den ve de kelimelerini -com, net, org ve co- uzantılarına göre tarıyor ve sonuçları çıkarıyor.

Bu yazımda projelerinizde kullanmak için güzel bir domain nasıl bulacağınızı daha doğrusu alternatif alan adı sorgulama işlemini nasıl ve hangi araçlar ile yapabileceğinizi göstermeye çalıştım.Yukarıda ki uygulamalar tamamen ücretsiz hizmet vermektedir.Unutmayın domain bir çok açıdan projeleriniz için çok önemli bir ayrıntıdır.Umarım bu paylaşım işinize yaramıştır.Eğer sizin işinize yaradıysa başkalarına da fayda sağlaması için paylaşırsanız sevinirim.İyi günler.

 

Bunları da beğenebilirsin