Amerika, Ülkeleri Huawei’nin 5G Teknolojisi Konusunda Uyarıyor

Amerika, 5G teknolojisine geçmeyi planlayan, bunun için de Huawei tekonlojisi kullanacak ülkeleri siber saldırılara karşı uyarıyor.

Amerika, ülkeleri Huawei 5G teknolojisi konusunda uyarıyor

Amerikalı politikacılar Ekim ayında Kanada Başbakanı Justin Trudeau’dan ülkesinin Huawei’nin 5G teknoloji planlarına katılımını yeniden gözden geçirmesini istedi.Diğer taraftan, Çin teknoloji devi Huawei ürünlerinin kullanımına karşı Amerika tarafından uyarılan tek ülke Kanada değil.Amerika özellikle askeri üstleri bulunan Almanya, Japonya, İtalya ve diğer müttefik gördüğü ülkeleri de bu konuda uyarıyor. ABD’li yetkililere göre, 5G altyapısını inşa etmek için Huawei yapımı bileşenleri kullandıkları takdirde siber güvenlikleri tehlikeye düşecek.

Bir süredir Amerika ile Huawei arasında sorun olduğunu biliyoruz.Bunun nedeni de Çin hükümetinin, teknoloji devinden kullanıcıların hassas bilgilerine erişim hakkı vermesi zorunluluğuna dayaynıyordu.Hatta kısa bir süre önce ABD hükümeti, hükümet personelinin Huawei ve ZTE cihazları kullanmasını yasaklamıştı.

WSJ, ABD yetkililerinin, hem kamu hem de özel sektörde Huawei ve ZTE ekipmanlarını kullanmaktan caydırmak amacıyla Almanya, Japonya ve İtalya temsilerine brifing verdi.Sunumda, Pekin hükümetinin şirketinin veri erişim izni için zorlanması bir yana henüz 5G teknolojsinin siber saldırılar ve casusluk için yeterli savunmaya sahip olmadığı vurgulandı.

Amerikalı bir yetkili, 5G teknolojisinin karmaşık yapısı nedeniyle, henüz siber saldırılar için savunmasız olduğunu bu nedenle müttefik ülkere bunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Ülkelerin, ABD hükümetinin tavsiyesine kula asıp asmayacağı şimdilik belli değil.Huawei’nin 5G teknolojisini Amerika gibi Avustralya hükümeti de yasaklamıştı.

Diğer taraftan Huawei dünyanın lider 5G ekipman tedarikçisi ve rakiplerinden daha düşük fiyatlarla özelleştirilebilir ürünler sunuyor.Bu bakımdan 5G teknolojisine hızlı geçmek isteyen hükümetler için ilk durak diyebiliriz.

Kaynak Engadget
Bunları da beğenebilirsin