Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir ?

SEO (Search Engine Optimization) web sayfalarının, arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü iyileştirme işlemidir.

Web sitelerine arama motorlarında gelen ziyaretçiler organik yani doğal ziyaretçi olarak kabul edilir ve bu siteler için en önemli ziyaretçi profilidir.Bu doğal ziyaretçi sayısını artırmak için web sayfalarının arama motoru dostu olması gerekir.

Arama motoru dostu bir çok kişi tarafından yanlış anlaşılmış olsa da yada suistimal edilse de aslında burada ki ifade kullanıcı dostu demektir.Çünkü arama motorlarının algoritması buna yöneliktir.Özellikle son yıllara gelen gelişmiş arama motoru algoritmaları kullanıcı dostu anlayışına tam tamına odaklanmıştır.

Web siteniz eğer kullanıcı tarafından beğenilir,ziyaretçiler sitenizden hemen ayrılmaz ise bunu arama motorları sevecektir.Burada iki taraflı bir olay mevcut.Eğer ziyaretçilere doğru bilgileri verirseniz,bu gelen ziyaretçiler web siteniz de uzun süre kalacak ve arama motorları bu sitenin isteneni verdiğini düşünüp onu ön sıralara çıkaracak.Eğer kullanıcıları kandırmaya yönelik işler yaparsanız mesela başlık farklı,içerik farklı bir durum söz konusu olursa bu durumda sitenizin arama motorlarındaki itibarı düşücek ve görünmez olacaksınız.

Peki SEO niye bu kadar önemli? Milyonlarca websitesinin olduğu internette, bir web sitesi açıp insanların sizin sitenizi ziyaret etmesini beklemek olmayacak duaya amin demek gibi bir şeydir.Sitenizin insanlarlar tarafından bilinir olması için reklama ihtiyaç vardır.İnsandan insana bedava gelişen viral reklamları bir yana bırakırsak, reklamların ne kadar maliyetli olduğunu biliyorsunuzdur.Bu maliyetleri herkes karşılayamaz.Bunun yüzden sitemizi tanıtmak adına daha uygun bir yola ihtiyaçımız vardır ve o SEO dur.

Çünkü:İnternette insanlar genellikle arama motoları vasıtası ile siteleri ziyaret eder.Hatta biz Türkler bu konuda biraz daha öne çıkıyoruz.Bir kaç yıl önce bir haber de dünyanın en ünlü sitelerinden Facebook’a bile ziyaretçilerin Google üzerinden geldiğini okumuştum.Yani ne kadar tanınmış bir websitesi de olsa herkesin arama motorlarına ihtiyacı vardır.

Bir diğer önemli sebebi de maliyet konusudur.Kabul edelim bugün bazı SEO firmaları reklam firmaları kadar maliyet çıkarabiliyor.Ama SEO çalışması kişisel olarak da yapılabilir.Yani kendi sitenizin SEO çalışmasını kendiniz hiç bir ücret ödemeden çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.Bunun için size gerekli olan SEO’u tam olarak anlamak ve bilgi sahibi olmaktır.

SEO nasıl yapılır konusuna bu yazıda değinmeyceğim.Çünkü bu konu oldukça kapsamlıdır ve tek bir yazıda anlatılamaz.Bu yazı nedir kategorisi altında olduğu için sadece arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir? ve neden önemlidir sorularına cevap vermeye çalıştım.SEO ile ilgili diğer konulara blogumda ileriki günlerde sık sık değineceğim.Dilerseniz sitemdeki diğer nedir konularına bakabilirsiniz.Yada kaynak sitesindeki nedir konularına göz atabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin