Basit Yapılı 7 Responsive CSS Framework

Önceki günlerde yazdığım bu makalede sizlere framework tanımını ve ne işe yaradığını anlatmıştım.O yazımın içerisinde CSS frameworklerin yapı itibari ile basit ve gelişmiş olarak ikiye ayrıldığını ve farklarını açıklamış ardında da gelişmiş yapılı popüler responsive CSS frameworkleri listelemiştim.

Bu makale de ise sizlere basit yapılı CSS frameworkleri listeledim.Her yazımda belirttiğim gibi bu liste aralarında benim de kullandığım ve genelde popüler olan içerikleri gösterir.İnternette bu liste dışında onlarca framework bulabilirsiniz.

Flexbox Grid

Flexbox Grid,listedeki tek flex yapısına sahip framework.Flex CSS’de eski bir özelliğin zamanla değiştirilmiş 3. kuşak olarak tanımlanacak yeni hali.Eğer flex yapısını henüz duymadıysanız bir an önce internette araştırma yapıp,sisteminize entegre edin.Özelllikle floatdan hoşlanmayanlar için kurtarıcı olacaktır.

Toast

Toast, Tasarımcı ve web developer Daniel Eden’in kişisel proje olarak geliştirdiği basit yapılı bir grid sistemidir.

Adam Kaplan Grid

Adam Grid, web developer Adam Kaplan’ın kişisel css framework çalışmasıdır.Adam’ın CSS iskeleti(framework) mobil öncelikli(mobil-first) resposive olarak yazılmış.

Simple Grid

Simple Grid, Dallas Bass tarafından yazılmış basit yapılı bir CSS iskeletidir.Dallas’ın çalışması 12 kolonlu 1140px genişliğe sahip responsive odaklı bir framework.

Mueller Grid

Mueller grid sistemi, sass,compass ikilisi ile yazılmış responsive/adaptive yapıya sahip basit bir CSS iskeleti.

Skeleton

Skeleton sunmuş olduğu bazı CSS bileşenleri ile basit yapılı frameworklerden biraz daha gelişmiştir.Fakat diğer gelişmiş frameworklere -bootstrap,foundation gibi- nazaran basit kaldığı için burada olması daha uygun.Skeleton oldukça popüler bir framework.

HTML 5 Boilerplate

HTML 5 Boilerplate aslında bir CSS iskeleti sayılmaz.Daha çok arayüz geliştiricileri için proje başlangıç taslağıdır.Her projede aynı olan HTML ve CSS giriş kodlarını kalıp olarak sunar.Ve her defasında aynı şeylerini yazmanıza gerek kalmaz.

 

Bunları da beğenebilirsin