Blog Hit Arttırma Yolları | Siteye Trafik Nasıl Çekilir?

Size 2018 yılı için garantili blog hit arttırma yöntemlerini göstereceğim.Böylece kısa zaman içerisinde site trafiğinde artış olacak.

Fikirlerinizi paylaştığınız mini mini güzel bir blog açtınız ve en samimi duygularınızla yazılarınızı paylaşıyorsunuz.Siz her gün o kıymetli zamanınızı ayırıp, paylaşımlar yapıyorsunuz ama kimse gelip okumuyor.Size değer mi vermiyorlar yoksa insanlar sizi ve sitenizi henüz bilmiyorlar mı?

Her blog sahibi sitesine ziyaretçilerinin gelmesini, paylaştığı içeriklerin okunması ister.Bunun bir çok sebebi vardır.Ama en ön giden neden maddi duygusallıktır.Evet kimseyi kandırmaya veya bunu ayıpmış gibi gizlemeye gerek yok.Herkes blogundan para kazanmak ister.Kim istemez ki.Sen bu yazıyı o sebeple okumuyor musun?

Yüksek trafiğe sahip bloglar, istiklal caddesine benzer.Ne kadar insan geçerse o kadar çok kazanç olur.Geçen gün blogdan para kazanmak ile ilgili bir yazı paylaştım.O yazıda yoğun ziyaretçili blogların hangi yöntemler ile para kazandıklarını yazdım, dilerseniz bu yazıyı okuduktan sonra göz atabilirsiniz.

Blog Hit Arttırm Yolları

Biraz sonra okuyacağınız blog hit arttırma yolları, blogunuza harcadığınız zamanın bir anlamı olması için neler yapmanız gerektiği ile ilgili fikir verecek.

1 Tekrar Eden Paylaşımlar

Tekrar Eden Paylaşımlar
Sosyal ağlar paylaşım zaman çizelgesi

Son düzenlemeleri yaptıktan sonra, o harika yazınızı yayınladınız.İlk iş olarak hemen Google webmaster araçlarına gidip yazıyı kayıt ettiniz.Ardından sosyal medya hesaplarınız da paylaştınız.Sonra ne yaptınız?

Genelde herkesin yaptığı gibi yazıyı bir kere paylaşıp, sosyal medyanın gücüne güvenip,herkesin yazınızı göreceğini düşünmekle geçirdiniz.Ama yanıldığınızı söylemek isterim.Bu yöntemin pek işe yaradığını söyleyemeyiz.

Düşünsenize, sosyal ağlara günün 24 saati giriyor musunuz? Eğer hastalık derecesinde bağımlı değilseniz en fazla bir günde bir kaç saat ve bir hafta için de bazı günler giriyorsunuz.Sosyal medya kullanıcı profillerinin de çoğu bu şekilde yapıyor.Yani siz içeriğinizi sosyal medya da bir defa paylaştığınız da, görmesi gereken bir çok kişi sizin içeriğinizi göremiyor.Saniyede yüz binlerce paylaşılan akışta kayboluyor.Böylece bir çok potansiyel ziyaretçiyi kaçırıyorsunuz.

Sosyal medya uzmanlarına göre içerikleri sosyal medyada birden çok paylaşmalıyız.Tabi ki bu paylaşma sayısı ve sıklığı sosyal medya ağlarına göre değişiklik gösteriyor.Twitter kullanıcıları paylaşım sıklığını en fazla hoş karşılan kitle.Aşağıdaki infografik size hangi sosyal ağda ne kadar ve ne zaman paylaşım yapacağınızı hakkında fikir verecektir.

Resim kaynak: kissmetrics.com

Unutmadan söylemek isterim, paylaşımlarınızı abartmayın.İnsanları rahatsız edecek kadar her gün aynı şeyleri paylaşmayın.

2 Rakip Bloglara Katılım Sağlayın

Yorumlar, hem blog sahibi için hem de yorum atan diğer blog sahipleri için çok önemli.Yorum almak, paylaştığı yazının, yoruma değecek kadar değerli olduğunu hissettirir ve yeni içerikler paylaşması açısından teşvik edici olur.Yorum atan kişi de kendi web sitesinin adresini yazarak ya da alakalı bir yazısının bağlantısını vererek hem yeni ziyaretçi kazanır, hem de backlink sağlar.

Sizinle benzer içerik paylaşan web sitelerini takip edin.Beğendiğiniz yazıları, sadece gerekli bilgiyi alıp terk etmeyin.En azından bir teşekkür mahiyetinde yorum atın ve sosyal ağlarda paylaşın.Kimse blog içeriğinden faydalandın diye sizden para istemez.Sadece yarım dakikanı alacak bir iki cümle atman kafi olur.

İçeriklere yorum atarken reklam amaçlı düşünmeyin.Gereksiz mesaj olarak kabul edilen bir iki kelime ile yorum olmaz.Yazıyı eleştirecekseniz eleştirin, beğendiyseniz niye beğendiğinizi, işinize yaradıysa nasıl yardımı olduğunu bir kaç cümle ile açıklayın.

Eğer formda url alanı varsa sitenizin adresini yazın.Yoksa yorum alanında tavsiye olarak alakalı bir yazınıza link verin.Eğer olaya reklam amaçlı bakmadığınızı anlarsa bir çok blog sahibi yorum ile birlikte verdiğiniz bağlantıya izin verecektir.En azından ben içerikle alakalı yorumlarda bu tarz şeyleri hoş karşılıyorum.

3 Karşılık Beklemeden Tanıtımlarını Yapın

Eskiden bloglar arasında bir dayanışma vardı.O zaman kimse para peşinde koşmadığı için, sürekli bir birlerini imlerler, tanıtırlardı.Artık bu tarz dayanışmalar tek tük olmaya başladı.

Ben bu tarz paylaşımları hemen hemen her çalışmamda yapmışımdır.Hiç bir karşılık beklemeden sadece sevdiğim için, faydasını gördüğüm ve beni takip edenlerin de yararlanmasını istediğim blogları ve siteleri tanıtırım.Bunu yaparken de karşı taraftan bu şekilde bir içerik beklemem.

İnanın en çok ilgi gören paylaşımlarım bu tarz da yazılar oldu.Diğer yazılarımda almadığım kadar yorum aldım.Bir çok site sahibi yazımda kendi bloguna da yer vermem için yorum yağmuruna tuttu.Hatta mesaj atarak, bunun karşılığında ücret ödeyebileceklerini dahi teklif ettiler.

Blogunuz için olumlu yönde inanılmaz bir etki yapacaktır.Mutlaka bir kere deneyin.

4 Otoriter Bloglardan Sizi Tanıtmasını İsteyin

Alanında otorite kabul edilen sitelerden sizi izleyicilerine tanıtmasını isteyin.Bu sitenize hem backlink sağlar hem de müthiş bir ziyaretçi trafiği sağlar.Elbette polyanna olmaya gerek yok.Şu dönem de kimse karşılıksız böyle bir şey yapmayacaktır.

Karşı taraf size bunu para karşılığı yapacağını söyleyecektir.Eğer bütçeniz uygun değilse, para yerine geçecek başka öneriler sunabilirsiniz.Mesela kendi sitenizde ve sosyal ağlar da onun blogunu tanıtacağınızı söyleyebilirsiniz.Eğer henüz yeni bir girişimseniz bu teklifiniz pek kabul görmeyecektir.Olsun demokrasi de çareler tükenmez.Eğer teklifinizi kabul etmezse o zaman onun blogu için 2-3 tane özgün içerik yazacağınızı teklif edin.

5 Ziyaretçileriniz ile İletişim Halinde Olun

Site ziyaretçi trafiğini yükseltmek kadar, mevcut ziyaretçilerinizi de korumalısınız.O yüzden sürekli iletişim halinde olun.

Onlardan yazılarınızı yorumlamalarını isteyin.Bunun için yazılarınız da mutlaka konu ile alakalı bir soru sorun.Gelen yorumları dikkatli bir şekilde, yardımcı olacak şekilde yanıtlayın.Blogunuz da mutlaka iletişim bilgilerinizin ve iletişim formunun olduğu bir sayfa oluşturun.Burada size gelen mesajlara olumlu veya olumsuz mutlaka geri dönüş yapın.

Hem blogunuz da hem de sosyal ağlarınız da insanlarla aktif bir diyalog içerisinde olun.Onlara sorular sorun, anket oluşturun.Özel günlerde bayramlarda kutlama mesajları atın.Mail adresine sahip olduğunuz abonelerinize, arada sırada reklam içermeyen, mesajlar atın, kendinizi hatırlatın.

6 Sürekli Olun

Blog işin de süreklilik önemlidir.Yazılarınız arasında uzun zaman bırakırsanız, takipçileriniz sizi terk eder.Geri dönüşleri de bir o kadar zor olur.

Hit artırmak istiyorsanız devamlı güncel olayları takip edin.İçeriklerinizi o günün ya da haftanın eğilimine göre belirleyin.Ama haber siteleri gibi dakika dakika içerik paylaşmayın.Blog için en uygun günlük paylaşım sayısı birdir.Sevilen bloglara bakarsanız, çoğunluğu hafta da en fazla 3-4 içerik paylaşır.

Çok içerik paylaşımı, yazıların kalitesini de düşürür.Bunu sakın yapmayın.

7 İçerikleriniz Dolu Olsun

Her yazımda tekrar ediyorum ama bu önemli bir nokta.Bir blogun kalbi içeriktir.İçerik olmadan blog yaşayamaz.Bana göre blog hit arttırma yolları arasında en önemli seçenektir.

Amerikalılar “content is king” der yani içerik kraldır.Eşsiz, kaliteli yazılar arama motorları tarafından sevilir.Bu şu anlama gelir sıralamada üst sıralarda olursunuz.Eğer arama motorlarının gözünde itibarınız iyi ise sitenizin trafiği de iyi olur.İnsanlar bir bloga yazıları için gelir.İçerisi boş içerikler paylaşmayın.Yazılarında mutlaka, hedef kitlenizi ilgilen bir konuya odaklanın, sorunları çözmeye yönelik hareket edin..Sırf yazmak için yazıp blogunuzu çöpe çevirmeyin.Kaliteli içerik oluşturmayı öğrendikten sonra biraz daha ileriye gidip SEO uyumlu makale nasıl yazılır öğrenmenizi tavsiye ederim.

8 Dikey Olun

E-ticaret sektöründe duymaya alışık olduğumuz bu kavram, özel bir alana dönük yapılan işleri tarif eder.Tek bir alana yoğunlaşarak, bütün gücünüzü ve odağınıza o sektöre verir ve otorite olabilirsiniz.O alandan bahsedildiğin de herkes sizi aklına getirir.

Bu yaklaşımı bloglar için de kullanabiliriz.Genel bloglar iyi, hoş ama genel de boştur.Çünkü çoğu blog tek bir kişi tarafından yönetilir.Bir kişi de onlarca farklı konuda bilgi sahibi olamayacağından, üstün körü içerik paylaşır.Bir üste de dediğim gibi blogun atar damarı içeriktir.

Blogunuzu her dalından farklı meyve veren ağaç yapmayın.Doğa da bir ağaçtan tek bir meyve alırsınız.Blogunuzu da bahsetmekten hoşlandığınız bir alan üzerine açın.

Blog hit arttırmak için yapılan, siteye her konudan bir şeyler eklemek, son derece risklidir ve bloğunuzu çöplük haline getirir.Farklı alanlardan bir şeyler ekleyeceğinize, esas anahtar kelimeniz ile alakalı, yan kategoriler oluşturup, onlarla ilgili içerikler oluşturun.

Bonus 1 : Sosyal Medya Kullanımı

Arama motorlarından sonra blog ziyaretçi sayısını arttıran en büyük kaynak sosyal ağlarlardır.İçerikleriniz ile alakalı sosyal ağlarda blogunuz için hesap açın.Yayınladığınız her içeriği, blog da yayınladıktan yarım saat sonra sosyal ağlarda paylaşın.

Bonus 2 : Anahtar Kelime Kullanın

SEO, site trafiğini arttırmak için en faktör.Arama motorları ile ilişkilerinizi sağlam tutun.İçerikleriniz de çok aranan, anahtar kelime kullanmaya özen gösterin.Dikkat etmeniz gereken nokta, yazı ile alakasız anahtar kelime kesinlikle oluşturmayın.Yazı içerisinde çok fazla anahtar kelime kullanmayın.

Son olarak;

Maalesef bu yazıda verilen blog hit arttırma yöntemleri ile hızlı bir şekil de on binlerce ziyaretçi sayısına ulaşamazsınız.Buradaki tavsiyeler doğal yollarla ziyaretçi trafiğini peyder peyi yükseltmek isteyenler için uygundur.
Yazımı bir sloganla bitireyim.Hızlı yükselen hızlı düşer.Doğal olan her şey güzeldir.
Bu yöntemler dışında sizin kullandığınız başka metotlar var mı?

Bunları da beğenebilirsin