Blog Nasıl Açılır – Adım Adım Blog Açmak | Kapsamlı Rehber

Artık ben de blog sitesi açmak istiyorum ama blog nasıl açılır, blog nedir bu konularda yeterli bilgiye sahip değilim diyorsan doğru sayfadasın.Bu yazıyı baştan sona okuduktan sonra blog açmak için gerekli bütün bilgiyi edineceksiniz.

Böyle bir yazı hazırladım çünkü blog açmakla ilgili takipçilerimden o kadar çok soru geldi ki, en sonunda kayıtsız kalamadım.Boş bir zaman ayarlayarak, blog nasıl açılır adında bu detaylı rehberi hazırladım.Eğer sabırla bu rehberi sonuna kadar okursanız, bu kapsamlı yazıda size gerekli olan bütün bilgileri aktarmış olacağım.

Öncelikle yapacağımız işin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.Yani blog nedir kısaca onu bir öğrenelim.Blog, weblog kelimesinden türetilmiş, çevrimiçi bilgi vermek amacıyla oluşturulan genel bir internet sitesidir.Türkiye’de ilk zamanlar buna internet günlüğü ismi verilmişti.O zamanlar kişisel bloglar hakimdi ve bu isim tam uyuyordu.Fakat daha sonraları blogların farklı türleri ortaya çıkınca başlı başına bir kavram oldu.

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda, kişisel blog sahibi olmak insana prestij sağlıyordu.O zamanlar bloggerlar (blog yayıncıları), aynen şu anda sosyal medya fenomenleri veya youtuberlar gibi bir konumdaydı.Fakat internetin hızla yaygınlaşması, bir çok alışkanlıkları da değiştirdi.

Birileri blogdan para kazanmanın önünü açınca, kişisel bloglar farklı amaçlar için kullanılmaya başladı.Zamanla popülerliğini kaybeden bloglar, internette para kazanmanın yeni yolu olarak tekrar güçlenmeye ve artık herkesi için ilgi çekici olmaya başladı.

Blog Ne İşe Yarar ? – Neden Blog Açmalıyım ?

İnsanoğlu bir işi yaparken en merak ettiği konu, yaptığı şeyin niçin gerekli olduğudur.Aynen burada olduğu gibi blog ne işe yarar ve neden blog açmalıyım kesinlikle ilk aklınıza gelen sorudur.Çünkü ben de ilk başta bu zahmetli yola neden girmem gerektiğini kendime sormuştum.

Bu yazıda bu merakınızı ya da aklınıza takılan soruyu birkaç önemli nokta ile cevaplamak istiyorum.Çünkü daha önce bu konu hakkında detaylı bir yazı oluşturmuştum.Dilerseniz hemen şimdi neden blog açmalıyım konusuna detaylı olarak bakabilirsiniz.O yazıda bütün sorularınıza cevap bulacaksınız.

Hem öğretmen hem de öğrenci olursunuz!
Blog yayıncılığını bilgi birikiminizi başkalarına aktarmak olarak düşünürsek, hem başkalarına yeni bir şeyler öğretir, hem de daha kapsamlı şeyler öğretmek için araştırmalar yapar, kendiniz de yeni bilgiler öğrenirsiniz.

Bundan emin olun blog yazarlığı sayesinde kesinlikle yeni bilgi ve yetenekler kazanırsınız.Bu size yüzde yüz sağlayacağı bir faydadır.

Bir garip sosyal insan olursunuz!
Blogunuzda içerik yayınlamaya başladıkça, zamanla blog yazılarınızı ve sizi takip etmeye başlayan insanlar olacak.Hata arkadaşlarına ve çevresindeki insanlara tavsiye edecekler.Sizi sosyal medyadan takip etmeye başlayacak, sorular soracak ve tavsiyeler isteyecekler.Blog yazarlığı sayesinde, farklı şehirlerden hiç tanımadığınız insanlarla bir kitle oluşturacaksınız.

Maddi olarak destekler!
Ve herkesin blog açma nedenleri arasından ilk sırada olan konuya gelelim.Blog ile para kazanmak, kim ne derse desin her blog yazarının aklından geçer veya geçmiştir.

Bu işe yeni adım atacaklar genel blog sitesi açmak için paraya ihtiyaç olduğunu düşünür.Fakat blog sitesi açmak sanıldığının aksine çok maliyetli bir işlem değildir.Hatta aşağıdaki detaylarına yer vereceğim gibi, hiçbir ücret ödemeden de blog sahibi olabilirsiniz.Dahası bu işe girerken para harcamadığınız gibi blogdan para da kazanabilirsiniz.

Bu yazının amacı para kazanmak olmadığı için burada sonlandırıyorum.Ama merak edenler için blogdan nasıl para kazanılır konusunu detayları ile anlattığım yazıma bakabilirsiniz.

Adım Adım Blog Nasıl Açılır?

İşte burada size sözünü ettiğim 2018 yılında adım adım blog nasıl açılır bölümüne gelmiş bulunuyorsunuz.Aşağıda 7 adımda blog açmak için bilmeniz ve uygulamanız gerekenleri anlatacağım.

Başlayalım!

1 Ön Hazırlık

Amaç Belirle

Hayattaki nihai amacınız kendinizin en iyisi olmaktır.Şu an ki hedefiniz ise, sizi oraya götürecek olan yola koyulmaktır.

Bir işe başlarken amaç ve hedefini belirlemezsen, o işte başarılı olma ihtimalin yoktur.Kendine ilk başta amacının ne olduğunu sormalısın.Bu soruya vereceğin cevaba göre de hedefini belirlemelisin.

Dünya genelinde yayınlanan bloglar çoğunlukla şu 3 yaklaşımdan birini amaç edinmiştir.

  • İdealist yaklaşım : Deneyim aktarımı, hobi amaçlı blog
  • Profesyonel yaklaşım : Gelir kazanımı ,maddi kazanç amaçlı blog
  • Kurumsal yaklaşım : Şirket tanıtım bloğu

Siz de bu yaklaşımlardan hangisine göre hareket edecekseniz, buna göre kendinize kısa ve uzun vadeli ulaşabileceğiniz, gerçekçi hedefler koymalısınız.

Hedef Belirle

Amacınızı belirledikten sonra, ulaşabileceğiniz makul hedef belirlemelisiniz.Hedefe belirlerken kısa ve uzun vadeli iki yaklaşımı benimseyin.

Rakiplerini Analiz Et

Blogdan para kazanmak için bu yola girmeye karar verdiyseniz, mutlaka rakiplerinizin kim olduklarını araştırın.Başarının en hızlı ve garantili yolu, başarılı rakipleri iyi analizden geçer.Onlar bu başarıyı nasıl elde etmişler, neler yapmışlar, hangi teknolojileri kullanıyor, hangi içerikleri popüler gibi bulabileceğiniz tüm bilgileri edinin.Adeta blog dünyasının casusu olun.

Stratejini Oluştur

Sıkı bir rakip analizinden sonra, kafanızda güzel bir fikir ışığı aydınlanacaktır.amaç ve hedefinize göre sizi ileriye götürecek stratejinizi belirleyin.

2 Platform Seçimi

Eğer yukarıda ön hazırlık kısmındaki 4 maddeyi doğru şekilde planladıysanız, burada işiniz biraz kolaylaşacaktır.Çünkü bu aşamada yolumuza nasıl devam edeceğimize karar vereceğiz.

Özellikle amaç belirleme kısmında ifade ettiğim 3 yaklaşımdan birisi sizin için uygunsa burada platform seçimi kolaylaşacaktır.

Blog yazılarını, insanlara aktarmak için internet üzerinde bir platform oluşturmamız gerekir.Bu bir blog yayın platformu ya da internet /wordpress sitesi olabilir.Bunun seçimi, sizin blogu ne için kullanacağınıza göre değişir.

Seçimimizi etkileyen diğer bir önemli şıkta maddiyatla alakalıdır.Çünkü blog sitesi açmak istediğinizde karşınıza iki seçenek çıkar.Para harcayarak mı yoksa ücretsiz blog sahibi olmak mı?

Eğer cebinizden para çıkmadan blog açmak istiyorsanız yani hobi amaçlı blog kuracaksanız, bunun için internette blog yayınlama servisleri bulunmaktadır.Mesela adını kesinlikle duymuş olacağınız, wordpress.com, blogspot ve tumblr gibi servisler, ücretsiz blog sitesi oluşturmanıza imkan sunar.Diğer taraftan Medium.com gibi siteler, blog yazılarınızı kendi sitesinde yayınlama imkanı verir.

Bu seçenek ile yolunuza devam edecekseniz, domain, hosting gibi harcamalarınız olmayacağı için cebinizden para çıkmaz.Ve yazının bundan sonrası sizi ilgilendirmeyecektir.O yüzden ücretsiz blog sitesi açmak istiyorsanız, yazıyı burada okumaya son verip, biraz önce bahsettiğim platformları araştırmanızı tavsiye ederim.Blog açmak için en iyi 10 blog oluşturma platformunu karşılaştırdığım yazıma öncelik verin.

Eğer profesyonel amaçlı, yani para kazanmak için blog açmak istiyorsanız, o zaman yola ücretli seçenek ile devam etmelisiniz.

Bu şekilde blog sahibi olmak için de önünüzde iki seçenek olacak.Kendiniz ya da ücret karşılığında bir web yazılımcısına sıfırdan bir programlama dili ile yaptırdığınız internet sitesi veya hazır yazılımlar olan içerik yönetim sistemlerini kullanmak.

Yeni başlayanlar için bu aşamada ikinci seçenek olan içerik yönetim sistemini kullanmak daha avantajlı olacaktır.İçerik yönetim sistemi biraz kafa karıştırabilir o yüzden örnek verelim, mesela WordPress en bilinen içerik yönetim sistemidir.Hatta dünya genelinde blogların çoğunun alt yapısı WordPress ile oluşturulmuştur.

Bu sebeple yazımızda wordpress ile blog sitesi oluşturmak üzerinden devam edeceğiz.

Unutmadan, aklınıza takılmış olabilecek bir noktayı da açıklamak istiyorum.Hem ücretsiz hem de ücretli seçenekte WordPress’den bahsettim.Fakat isimleri dışında bu ikisi de ayrı şeylerdir.Yazının ana konusundan sapmamak adına detay girmiyorum ama iki farklı wordpress adında bu konuyla ilgili daha önce bir yazı kaleme almıştım.Eğer tam olarak farklarını bilmiyorsanız, kesinlikle yazıya bir göz atın.

Not: Bu yazının devamında WordPress olarak bahsedilen içerik yönetim sistemi olan wordpress.org anlatılmaktadır.

Ayrıca yolunuza ücretli mi ya da ücretsiz mi devam edeceğinize karar veremediyseniz, wordpress mi blogger mı adındaki yazımı okuyup karar verebilirsiniz.Devam etmeden önce bu iki yazıyı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Adım adım blog nasıl açılır yazımın devamı, WordPress platformunu tercih ettiğiniz düşünülerek anlatılmıştır.

3 Alan Adı Almak

İnternette dolaşan insanların blogumuzu bulabilmesi için bir alan adına – yani domain – ihtiyacımız vardır.Alan adı, internet üzerindeki bir sitesinin kendine ait özel ismidir.İnsanlar internet tarayıcılarının URL kısmında blogunuzun domainini yazarak, blogunuzu çağırır.

Alan Adı Nasıl Alınır ?

İnternette bazı siteler ücretsiz alan adı verseler de profesyonel bir blog için bu alan adları işe yaramaz.Gerçek bir alan adı için ücret ödemeniz gerekir.

Bir domain almak için, domain tescil hizmeti veren firmalardan yardım alırsınız.Google’da domain tescil yazarsanız, karşınıza böyle bir çok firma çıkacaktır.Aşağı yukarı hemen hemen hepsinde -özel kampanyalar hariç- fiyatlar aynıdır.Aynı fiyatlar aynı uzantılar için geçerlidir.Uzantılara göre fiyatlar fark gösterebilir.

Bir domain almak aslında tam manasıyla ona süresiz sahip olmak anlamına gelmiyor.Bu nedenle bu alma işlemine domain tescil diyoruz.Çünkü siz bir alan adının belirli süreliğine sahibi oluyorsunuz.Bu süreyi domain tescil ederken belirliyorsunuz.Alan adını en az 1 yıl en fazla 10 yıl olmak üzere tescil ettirme imkanınız var.Tabi ki bu tescil ettirdiğiniz yıl içerisinde süre uzatma seçeneğiniz de bulunuyor.

Uyarı : Size tavsiyem aşağıda hosting kiralamak bölümünü okuduktan sonra domain alın.Çünkü çoğu hosting firması, hosting kiraladığınız da ücretsiz domain tescil hakkı sunuyor.Böyle bir kampanya varken boş yere hem hosting için hem de domain için para ödemeyin.

Domain Seçimi Nasıl Yapılır ?

Domain alırken nelere dikkat etmeliyiz.Domain, bir blogun / internet sitesinin kimliğidir.Belirli bir zaman geçtikten sonra, domain değiştirmek birçok açıdan sıkıntı oluşturacağı için alan adını belirlerken dikkatli olmalısınız.

Yine burada domain seçimi yaparken de amacınıza göre tercih yapmalısınız.Örneğin kişisel blog açmayı planlıyorsanız, kişisel blogların geneli gibi kendi isim ve soyadınızı tercih edebilirsiniz.Ya da sanal ortamlarda kullanmayı tercih ettiğiniz bir takma ismi de düşünebilirsiniz.

Eğer profesyonel beklenti için blog açacaksanız, o zaman blog içeriği ile alakalı bir alan adını seçimi daha isabetli olacaktır.Mesela moda üzerine bir blog açmayı planlıyorsanız, alan adınızın modayı çağrıştıran bir şey olması gerekir.

Yani kısaca domain alırken biraz daha akıllı oynamak gerekiyor.

Bu konu ile alakalı daha detaylı bir yazı hazırlıyorum.İlerleyen günlerde okuyabileceksiniz.

Peki Domain Başkası Tarafından Alınmışsa Ne Yapılmalıdır?

İnternette milyonlarca site mevcut ve hepsinin bir domaini var.Ayrıca domain tescil edilip kullanılmayanlar da mevcut.Yani boşta duran bir o kadar da domain var.Hal böyleyken aradığınız domaini, özellikle ilk akla gelen jenerik domainleri bulmak imkasıza yakın.

Eğer karar kıldığınız alan adı sizden önce birileri almış ve kullanıyorsa, yapacağınız pek bir şey yok.Eğer domain belirli bir markayı temsil etmiyorsa, domainin boşta olan diğer uzantılarını alabilirsiniz.Ya da o alan adına yakın alternatif domainlere yönelebilirsiniz.Bunun için alternatif alan adı sorgulaması yapabilirsiniz.

Eğer karar verdiğiniz alan adı sizden önce alınmışsa ve kullanılmıyorsa, o zaman alan adının kime ait olduğunu bulup, sahibi ile iletişime geçebilir böylece ufakda olsa istediğiniz alan adını alma ihtimaliniz vardır.Alan adının kime ait olduğunu bulmak için arama motorlarında whois diye aratırsanız, alan adı kime ait servisleri karşınıza çıkar.Eğer domain sahibi bilgilerini gizlemediyse, iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

4 Hosting Kiralama

Blogumuzun alan adını belirledikten sonra sıra barındırma hizmeti olan hosting veya sunucu kiralama işine geldi.Blogun içerikleri – blog yazıları, resimler, diğer dökümanlar gibi – tutan, web barındırma işlemine hosting kiralama ya da sunucu kiralama denir.

Yine bu hizmeti almak için bu hizmeti veren hosting firmalarından yararlanmalısınız.Eğer içerik yönetim sistemi olan wordpress blog kullanacaksanız, bir wordpress hosting veya sunucunuzun olması gerekiyor.

Yeni blog açanların barındırma hizmeti alırken karşılaştıkları en büyük ikilem paylaşımlı hosting ve sunucu kavramlarıdır.Gelin bu kavramları biraz irdeleyelim.

Sunucu, blog site barındırmak için gerekli olan işletimdir.Basit olarak evdeki bilgisayarınız biraz gelişmişi ve özel ekipmanlarla desteklenen sistemlerdir.Eğer bu konuda bilginiz varsa evde kendi sunucunuzu bile kurabilirsiniz.

Paylaşımlı hosting kavramı ise bu sunucu içerisinde ayrılmış alandır.Örneklemede hata olmazsa, kafanızda daha iyi canlanması açısından sunucuyu bilgisayarınız olarak düşünürsek, bilgisayarınızı ayırdığınız C, D, E bölümleri birer paylaşımlı hosting oluyor.

Hosting firmaları, bir sunucuyu birden fazla kişi ve siteye kiralayarak hem kendileri kazanır, hem de sunucu kiralamaya gücü yetmeyen kullanıcılar için daha ucuz barındırma hizmeti verirler.

Paylaşımlı hosting daha çok, az hitli siteler ve yeni başlayanlar için tercih edilir.Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi daha ucuzdur ve daha az teknik bilgi gerekir.

Peki Hosting Kiralama Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğim gibi, hosting firmalarından kiralama işlemi yapabilirsiniz.Google’da hosting firmaları diye arama yaparsanız, karşınıza bir çok alternatif çıkacaktır.

Herhangi bir firmanın sitesine girdiğinizde karşınıza paylaşımlı hosting paketleri ve sunucu paketleri çıkar.Siz yeni başlayacağınız için hosting paketlerinden birini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ayrıca artık çoğu firma wordpress hosting paketi de sunmaya başladı.Wordpress hosting paketinin en avantajlı yanı WordPress kurulu olarak gelmesidir.

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting firması seçerken, tabi ki öncelikle fiyat karşılaştırması yapmalısınız.Hosting firmalarının fiyatları birbirlerinden farklıdır.

Bütçenize uygun firmaları tespit ettikten sonra, firma performanslarına mutlaka göz atmalısınız.Sunucu en önemli konudur.Daha ucuz alacağım diye sunucuları sıkıntılı firmaları tercih etmeyin, başınız ağrır.Eğer blogunuz Türkçe içerik olacaksa, yani ziyaretçileriniz Türkiyeden geliyorsa, barındırma alacağınız firmanın sunucuları Türkiyede konumlu olmalıdır.Böylece blogunuz daha hızlı cevap verir.

Firmayı seçerken bir dikkat edeceğiniz konu, teknik destek birimlerinin yeterli olup olmadığıdır.Gecenin bir yarısı blogunuzda oluşacak sorunu çözebilecek muhattap bulmanız yararınıza olacaktır.

Ben yıllardır ihs firmasını kullanıyorum.Servis desteği iyi, fiyatları uygun, sunucu hız ortalaması da ülke geneline göre ideal sayılır tavsiye ederim.

5 WordPress Kurulumu ve İlk Yapılacak Düzenlemeler

WordPress Kurulumu ve İlk Yapılacak Düzenlemeler

Blogumuz için domain tescil edildi, wordpress hosting kiralandı ve şimdi sırada WordPress kurulumu ve ayarlamalarına geldi.Yukarıda da belirttiğim gibi eğer hosting kiralarken wordpress hosting paketini seçtiyseniz, zaten wordpress kurulu olarak gelecek.Siz hemen ayarlamalar kısmına geçebilirsiniz.

Diğer taraftan başka bir hosting paketi aldıysanız da, eğer firma ile iletişime geçerseniz, sizin için bu kurulumu gerçekleştirebilirler.En azından bir çok hosting firması bu hizmeti sağlıyor.

Fakat siz bu işi tamamen kendiniz yapıp öğrenmek istiyorsanız, o zaman sunucuya wordpress kurulumu adında resimli anlatım da içeren yazımı okuyarak, kolayca kurulumu öğrenebilirsiniz.


Yoast SEO yazılar ve sayfalar için meta box adını verdiği anında SEO düzenlemesi yapabileceğiniz güzel bir özelliği var.İçeriğiniz SEO uyumlu oluğp olmadığını anlık olarak görebilir ve eksik yerleri düzeltebilirsiniz.

Güvenlik Eklentisi

Güvenlik eklentileri, sitenizi olası saldırılara karşı korumaya yarayan, özellikle çok ziyaretçiye sahip bloglar için elzem eklentilerdir.İlk başlarda kullanmasanız da ilerleyen zamanlarda kullanma ihtiyacı hissedeceksiniz.
Birde yorumlar için bahsedebileceğimiz spama karşı koruma sağlayan eklentler vardır.Bu eklentilerden birini mutlaka kullanın.Benim tavisyem Antispam Bee eklentisidir.

Cache Eklentisi

Cache eklentileri site hızını artırmaya yarayan mutlaka kullanılması gereken eklentilerdir.Bir çok blog sahibi ilk başlarda paylaşımlı hosting kullanır.Bu da genel de sitenizin ziyaretçi artıkça yavaşlamasına sebep olur.O yüzden cache eklentileri denemelsiniz.Benim tavsiyem başlangıç için WP Super Cache eklentisidir.

WordPress Admin Ayarlarını Düzenle

WordPress yönetici ekranında sol menü üzerindeki ayarlar kısımından yapacağınız bazı düzenlemeler var.

Site Başlığını Düzenle

Sitenizin amacına uygun olarak bir başlık ve açıklama ekleyin.Bu ayarı genelde SEO eklentisi ile halledebilirsiniz.Ama yine de burada düzenleme yapın.

Kullanıcı Hesabı Oluştur

Bloglar genelde tek başına yönetilir.Yazılarınızı giriş hesabınızla yayınlamayın.Bir adet editör hesabı oluşturun ve gerekli bilgileri profil fotoğrafını ekleyin.

Logo – Favicon

Blogunuza uygun bir logo ve favicon eklemeyi unutmayın.Logo boyutları temadan temaya değişiklik gösterdiği için temayı yükledikten sonra temanın belirlediği ölçülere göre ayarlama yapmanız daha iyi olacaktır.Ayrıca mobil kullanıcıların fazla olmasından dolayı hem logo eklerken hem de icon eklerken retina ekranlara uygun logo ve icon eklemeyi de unutmayın.

Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar çok önemli bir konudur.İçerikleriniz URl kısımnda nasıl görüneceğini buradan ayarlarsınız.Wordpress sistemi varsayılan olarak içerik URL kısmını p=123 gibi sayı şeklinde yapar.SEO açısından oldukça kötü bir URL yöntemidir.Bu sebeple içerik yayınlamaya başlamadan önce kalıcı bağlantıları düzenlemeyi unutmayın.

6 Dışa Entegre Olmak

Site Haritası Oluştur

Arama motoru botlarının sitenizi düzenli olarak taraması için gerekli bir işlemdir.Eğer yukarıda tavsiye ettiğim Yoast SEO eklentisini kurduysanız, oradan site haritası kolayca oluşturabilirsiniz.Aksi takdir de site haritası oluşturmak için eklenti de mevcut.SEO eklentisi ile bunu yapabildiğinizden fazladan eklenti kurmanız gerek yok.

E-posta Aboneliği Oluştur

Bloglar için e-posta aboneliği önemli bir konudur.Takipçilerinizi blogunuza bağlamak için mutlaka e-posta aboneliğine izin verin.Bu şekilde yeni yayınlanan içeriklerinizi direk e-postalarına gönderebilir ve blogunuza daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ayrıca zaman zaman duyuru veya kampayalarınızı bu kanal aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.Tabi ki bunu yaparken spam olacak şekilde, devamlı gönderim yapmamak önemlidir.

Ücretli WordPress temaların bir çoğunda e-posta aboneliği için destek bulunmaktadır.Temanıza göre Mailchimp ya da Google’un ücretsiz servisi feedburner kullanabilirsiniz.

Eğer Mailchimp kullanmayı düşünüyorsanız, Mailchimp for WordPress eklentisi işinize yarayacaktır.

Sosyal Hesapları Oluştur

Sitenizin yapısına uygun olan sosyal medya ağlarında mutlaka hesap oluşturun.Sitenizin ziyaretçilerini artırmak için arama motorlarından sonra en güzel yöntemdir.Özelikle domainize uygun kullanıcı adları oluşturmaya dikkat edin.

Google Search Console

Google Search Console eski ismiyle webmaster araçları, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan blogcular için yardımcı bir araçtır.

Bu program sayesinde sitenizi Google’a duyurup, içeriklerinizin hemen indekslenmesini sağlayabilirsiniz.Sitenizin hangi kelimelerde arama sonuçlarında çıktığını, kaçında sitenizin tıklandığı takip edebilirsiniz.Böylece arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelmek için strateji oluşturabilirsiniz.

Google Search Console’a Gmail hesabınızla üye olup, hizmetin sunduğu alternatiflerden birini kullanarak sitenizi bağlayabilirsiniz.

Ayrıca diğer arama motorları – yandex, bing gibi – için de aynı şeyler geçerli.Diğer arama motorlarının kendi webmaster araçlarına kaydetmeniz yeterli.

Google Analytics

Google’un ücretsiz olarak sunduğu istatistik programı blogcular için en gerekli yardımcılardan biridir.Google Analytics ile ziyaretçilerinizi detaylı izleyebilir blogunuza bu bilgiler neticesinde yön verebilirsiniz.

Google Analytics çok kapsalım bir site istatistik programıdır.Gün gün ziyaretçi sayıları, ziyaretçi demografisi, hangi kanallar vasıtasıyla blogunuzu buldukları gibi oldukça önemli bilgileri sunar.

Blogunuzun istatistiğini tutmak için mutlaka Google Analytics ile sitenizi bağlayın.

Site İçerik Ayarları

16 – Sayfaları Oluştur

Blogunuza ait olması yüzde yüz tavsiye edebileceğim iki sayfa var.Bu sayfaları oluşturmanız zorunlu değil ama hem siz, hem de blogunuz için yararlı olacaktır.

Sayfa oluşturmak için WordPress admin panelinde Sayfalar başlığı altındaki yeni ekle seçeneğini kullanabilirsiniz.
İletişim Sayfası
İletişim sayfası, ziyaretçileriniz ile blogunuzun dolayısıyla sizin aranızda köprü oluşturmaya yarar.Takipçileriniz ile aktif bir iletişim kanalı oluşturmak, blogunuzun geleceği için önemlidir.

Takipçilerinizden gelen geri dönüşler, blogunuzu ziyaretçileriniz için iyileştirmenin en ideal yoludur.Bu yüzden size ulaşabilecekleri bir iletişim formu ya da mail adresi vermeyi unutmayın.

WordPress iletişim formu için Contact 7 adında güzel bir eklentiye sahip.Bu kullanımı basit eklentiyi kurarak iletişim formu oluşturabilirsiniz.

Diğer taraftan içeriklerinizi yorumlara kapatmayın.Okurlarınızdan içeriklerinize yorum atmasını talep edip, gelen yorumlara da cevap vermeyi unutmayın.

Hakkımda Sayfası
Blog ziyaretçileri, takip ettikleri blogun arkasındaki kişi veya kişileri merak eder.Bu yüzden eğer kişisel blogsa kendinizi, değilse blogunuzun içeriğini anlatan bir hakkında sayfası oluşturmayı ihmal etmeyin.

Kategoriler Oluştur

Eğer blogunuzun da farklı konularda içerik yayınlayacaksanız, sitenizi kategorileri ayırmayı denein.Böylece blog takipçileriniz, sitenizde daha rahat gezim sağlar ve aradığı içeriğe kolay erişir.

Eğer blogunuza içerik girmeden önce iyi bir blog inşası oluşturmayı düşünüyorsanız, kategorileri önceden tasarlayıp oluşturun.Kategori oluşturmak için Yazılar başlığı altında bulunan Kategroiler sekmesinden oluşturabilirsiniz.

Ayrıca aynı kategori içerisinde farklı konular olacağınıdan etiket kullanmayı da ihmal etmeyin.Etiket oluşturmak için Yazılar başlığı altından Etiket sekmesinden yeni etiket oluşturabilirsiniz.Ya da yazı içerisinde de oluşturabilirsiniz.

İçeriğiniz Yayınlayın

Blog nasıl açılır sorunu bitirdiğimiz ve artık sıra ilk içeriğimizi yayınlamaya başladığım o ana geldik.Fakat burada bir öneri daha yapacağım.İlk yazınızı paylaşmadan önce etkili makale yazmak ve seo uyumlu makale yazmak ile ilgili yazılarıma mutlaka göz atın.

Nihayet adım adım blog nasıl açılır maddelerinin ve yazının sonuna geldik.Blog açmanın ne kadar ama uzun bir çalışma olduğunu öğrendin.Bundan sonra yolcu da yol da senin.Kolay gelsin.

Bunları da beğenebilirsin