Blog Yazarak Para Kazanmak | Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Amatör olarak ilgilendiğiniz bir blogdan nasıl para kazanılır merak ediyorsanız, adım adım sizi profesyonelliğe taşıyacak yöntemleri sıralayacağım.Emin olun bu yazı okuduktan sonra blog yazarak para kazanmak artık sizin için ulaşılmaz bir şey olmayacak.

Blog yayıncılığı öyle gönlü zengin bir kulvar ki para kazanmak için tek bir yönteme bağlı kalmanızı gerektirmiyor.Sağlam bir zemine oturtulmuş kaliteli bir blogdan para kazanmak için yapmanız gereken tek şey, blogunuza uygun aşağıdaki gelir kapılarından birisi veya bir kaçına odaklanmak.

Blog yayıncılığı evde ek iş imkanı arayanlar için en cazip yöntemlerin başında geliyor.Bu iş fikri için bir ofisinizin olmasına gerek yok.Bu yöntemde para kazanmanın yolları sizin bilgi ve birikimlerinizi yazıya aktarma yeteneğinize ve üretkenliğinize bağlı.

Bu yazının hedef kitlesi hali hazırda mevcut bir blogu olan site sahipleridir.Eğer henüz bir blogunuz yok ise sizi öncelikle neden blog açmalıyım konusuna yönlendirebilirim.O yazıyı okuduktan sonra blog nasıl açılır yazımda adım adım blog açmayı anlattım oraya yönelelim daha sonra tekrar bu yazıya dönebilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Burada verilen yöntemlerin hepsi milyonlarca sitede kullanılıyor.Bazı yayıncılar birden fazla yöntemi aynı blog içerisinde kullanıyor.Tabi ki istenen geri dönüşü – kazancı – almak için blogun belirli bir kitlesi olması gerekiyor.Daha önce ki internetten para kazanmak ile ilgili yazımda bahsettiğim gibi normal hayattan bir farkı yok.Eğer çabalamazsanız bir şey elde edemezsiniz.

Blogdan para kazanma yöntemleriniden hangisini kullanıyor olursanız olun, iyi bir kitleniz olmadan para kazanmanız söz konu değil.Gelir sağlamayı düşünmeden önce blogun ziyaretçi trafiğini artırmalısınız.Blog hit arttırma nasıl yapılır fikirniz yoksa bağlantıya tıklayıp yazıma bakmanızı tavsiye ederim.

Daha fazla sözü uzatmadan yöntemleri ve nasıl para kazanacağınızdan bahsedelim.

1 Reklam Yayıncılığı

Blog veya web sitelerin başlıca para kazanma yöntemi reklam yayınlarıdır.Çünkü iyi takipçisi olan bloglar da bir nevi medya organıdır.Geleneksel medya organlarına baktığımız zaman başlıca gelirlerinin reklam olduğunu görebilirsiniz.

Özel Reklam

Günümüz de bloglardan reklam yayınlamak iki şekilde gerçekleşiyor.Birinci yöntem özel reklam yayıncılığıdır.Eğer blogunuzun yoğun bir ziyaretçi trafiği varsa, internette bir çok kişi ve firma sizinle iletişime geçip, web sitelerini,uygulamalarını veya ürünlerini blogunuzdaki reklam alanlarında tanıtmak isteyecektir.

İlk yöntemi, blogunuza uygulayabilmek için iyi tanınmış, ziyaretçisi bol blogunuzun olması gerek.Televizyonda reytingleri iyi olan kanalların ve programların reklam yayıcılığı gibi düşünebiliriz.Çünkü burada, tıklama ile kazanç sistemi yoktur.Sadece sitede reklamlarını yayınladığınız için gösterim parası alırsınız.Türkiye’de büyük haber siteleri, diğer çok ziyaretçili siteler bu yöntemi kullanıyorlar.

Reklam Yayıncı Kuruluşu

İkinci yöntem ise Google Adsense gibi reklam yayınlama platformlarına üye olup, onların sunduğu reklamları blogunuz da yayınlamaktır.

İkinci yöntem de Adsense gibi reklam yayıncıları tıklamaya göre para öder.Bu yöntem de şöyle bir mantık kurabiliriz.Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok reklam tıklaması olur.Ama bu mantığın açık tarafları da mevcut.Mesela çok ziyaretçiniz olabilir ama tıklama sayısı düşüktür.Bunun iki sebebi olabilir.Ya Adsense reklam yerleşiminde sorunlarınız vardır.Ya da blogunuz belirli bir alana dönük kitlesi olmadığından, gösterilen reklamlar ziyaretçileri hedef almıyordur.

Mantığın diğer bir açık tarafında, bol ziyaretçi, bol tıklama ama az kazanç olabilir.Bu da blogun konusu ile ilgili reklam verenlerin sayısının az olmasıdır.Bu da niş – niche – bir alanda daha az trafik ile daha çok kazanabilirsiniz demektir.

Ayrıca Bakınız : Google Adsense ile para kazanmak için bilmeniz gereken temel kuralları öğrenmelisiniz.

2 Affiliates – Satış Ortaklığı

Affliate, kelime anlamı olarak ortaklık-iştirak diye çevirebiliriz.Blog jargonun da ise satış ortaklığı yani komisyon bazlı para kazanma yöntemine denir.Bu yöntemin çalışma mantığı şu şekildedir.Daha önce deneyip memnun kaldığınız bir ürün veya hizmetten blogunuzda bahsedip, okuyucularınız da yararlanması isteyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle, tanıtılacak ürünle alakalı bir içerik oluşturmalısınız.Dikkat edin ürünü tanıtacak yazı değil.Ürünü kapsayacak bir yazı olmalıdır.İçerikte ilgili kısımda ürünü tanıtıp bir link verirsiniz.Linkin sonuna da kendi referans kodunuzu yerleştirirsiniz.Böylece insanlar bu linke tıklayıp, ürünü veya hizmeti satın aldığında, ürün sahibi bu satıştan size komisyon payı öder.Ne kadar çok kişi sizin referans kodunuz ile alış-veriş yaparsa, o kadar çok kazanç sağlarsınız.

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum, bu yöntemin etkili çalışabilmesi için blogunuzun belirli bir dikeye odaklı olması şart.Genel bloglar için bu yöntemden geri kazanç sağlamak çok zor.

Satış ortaklığı ile internetten para kazanma hakkında detaylı bir yazı, okumanızı tavsiye ederim.

3 Üyelik Sistemi

Üyelik sistemi daha çok internet üzerinde hizmet sağlayan siteler veya bloglar tarafından kullanılan etkili bir para kazanma yöntemidir.Sağladığınız hizmetin belirli özelliklerini normal kullanıcılara kısıtlayarak, ücret karşılığında sunabilirsiniz.

Bu yöntem şimdiye kadar daha çok online eğitim sitelerinde ve Türkiye’de forumlarda kullanılıyordu.Son zamanlarda popüler siteler, ziyaretçilerine reklam göstermemek için ücretli üyelik seçeneği sunuyorlar.Aylık veya belirli dönemlik ücret ödemeyi kabul eden kullanıcılar, site içerisinde gezinirken reklamları görmüyor.

4 Ürün Satmak

Sadık kitleye sahip blogların deneyebileceği bir diğer yöntem de ürün satmak.Takip ettiğim bir çok blogda bu tarz ticarete denk geliyorum.Özellikle dijital çağda yaşadığımızdan elektronik ürün satışları (ülkemizde kolay bulunmayan ürünler olabilir) oldukça popüler.Ayrıca uzmanlık gerektiren bir konuda e-kitap oluşturup satabilirsiniz.

Bunu sağlamak biraz zor ama eğer blogunuz belirli bir kitle tarafından marka olarak algılanıyor ve oluşturduğunuz çevrenin bir parçası olmak insanlar için önemli ise, blogunuzu anımsatan bir imgenin -logo gibi- üzerinde olduğu hediyelik ürün satışları yapabilirsiniz.Özellikle yabancı bloglarda t-shirt, çıkartma, magnet satıldığını biliyorum.

5 Hizmet Sağlamak

Blogunuz da uzmanlık gerektiren konular paylaşıyor ve ziyaretçileriniz sizi bu konuda otoriter kabul ediyorsa, küçük hizmetler karşılığında para kazanabilirsiniz.Eğer okuyucularınıza kendinizi kabul ettirmişseniz sizden yardım isteyeceklerdir.Onlara ufak ücretler karşılığından yardımcı olabileceğinizi belirtebilirsiniz.Bunu yaparken piyasa fiyatlarından haberdar olup, daha uygun fiyat teklifleri sunmalısınız.

Daha önceki yazılım blogumda bu tarz işler yapmıştım.Yapılan işler genelde küçük olduğundan direk çok iyi paralar kazandırmaz ama hem deneyim kazandırır hem de para kazandıracak bir çok kapı açar.

6 Sporsorlu İçerik

Sponsorlu içerik, son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir kazanç yöntemidir.Başka bir siteyi, ürünü ya da firmayı tanıtmak için kullanılır.Blog sahipleri karşı tarafı tanıtacak yazıyı, kendi belirlediği fiyat karşılığında blogunda yayınlar.

Bu yöntemin iki şekilde kullanımı mevcut.Birinci yöntemde reklamı yapılan firmaya veya firmanın ürününe uygun içerik oluşturmak.Bana göre Türkiye’de bu yöntemi en iyi onedio sitesi kullanıyor.Onun dışında takip ettiğim bir çok blogunda tercih ettiği bir yöntem.

Diğer yöntem ise aslında gizli reklam yöntemi.Site içeriği ile benzer şekilde, sanki sitenin bir yazısı gibi gösterilen ama tıklandığı zaman sizi reklam verilen siteye yönlendiren sporsor içerik yöntemi.Türkiye de bir çok büyük site bu yöntemi tercih ediyor.Bunların çoğunda da bunun bir sporsor içerik olduğu ya da reklam olduğunun belirtilmemesi oldukça rahatsız edici.Daha fazla okuyucu görüntülesin diye bu şekilde yapıyorlar.Ama okuyucu kendini kandırılmış hissediyor.Eğer bu yöntemi kullanacaksanız yazının başında bunun sponsorlu bir içerik olduğunu belirtin.

7 Link Sağlamak

Özellikle Türkiye’de yaygın olarak gerçekleşen bu yöntem de değerli bir blog, başka sitelere backlink sağlamak için sitesinden link çıkışı yapar.Bunun karşılığında da belirli bir ücret talep eder.

Blog ne kadar değerli ise, verilecek bağlantıda o kadar değerli olur.Tabi ki dolaylı olarak kazançta yüksek olacaktır.

8 Abone Geliri

Dünya genelinde blogdan para kazanma yöntemleri arasında reklam yayıncılığından sonra en büyük getirisi olan yöntem abonelik sistemidir.Takip ettiğim yüksek hitli blogların hemen hemen hepsinde kullanılıyor.

Yöntem nasıl işliyor dersiniz.Blogunuza ziyaretçilerin e-posta adresilerini kayıt edebileceği bir alan oluşturuyorsunuz.Bunun karşılığında onlara içeriklerinizi  ya da e-kitap gibi değerli bir şeyler göndermeyi teklif ediyorsunuz.Ziyaretçi kitlenize göre elinizde binlerce e-posta adresi oluyor.

Artık bu şekilde, binlerce kişiye içeriklerinizi gönderip daha aktif bir ziyaretçi sağlayabilir, yeni projelerinizi tanıtabilir ya da daha fazla kullanılan yöntem olan reklam içerik gönderip yapıp para kazabilirisiniz.

9 Bağışlar

Ticari amaç gütmeyen bloglarda sıkça rastladığım bağış metodu, “akmasa da damlar” şeklinde tarif edebileceğim bir kazanç şekli.Maddi hiç bir beklentiniz olmadan, sadece insanlara faydalı olacak bilgileri paylaştığınız bir blogunuz varsa, takipçilerinizden blogunuzun masraflarına katkı sağlamalarını isteyebilirsiniz.

Yılın belirli dönemlerinde Wikipedia, kullanıcılarından bağış yapmalarını istemektedir.Mutlaka denk gelmişsinizdir.

10 Video Yayınlamak

Youtube’dan para kazanmak konusunda değineceğim video reklamları, blogların dolaylı yoldan para kazanmasını sağlar.Mesela bir youtube kanalınız var ve blogunuzda içeriğinizle alakalı video yayınladınız.Blogunuz da bu videoya yer vererek izlenmesini sağlayabilirsiniz.Böylelikle hem sitenizden çıkmamış olurlar hem de video izleyerek Youtube gelirlerinden faydalanırlar.

11 Blog Satış

Nasıl ki bir oto tamircisi, hasarlı arabaları onarıp satıyorsa, siz de bloguzu aynı şekilde satabilirsiniz.Bazı insanlar sıfırdan başlamayı sevmez.Ya da uğraşacak zamanları yoktur.Hazır kurulmuş olanı satın almayı tercih eder.Eğer sizin için sıfırdan blog oluşturmak sıkıntı değilse, bunu bir iş haline getirebilirsiniz.Satacağınız blog ne kadar iyi olursa, kazanacağınız para da o kadar iyi olur.

Blogunuzu satmak için internette bir çok pazar mevcut ama şu sıralar en popüleri olan flippayı tercih edebilirsiniz.

Son olarak;

Blogdan para kazanmak için birden fazla yol olduğunu öğrendik.Tabi ki bütün yöntemleri kullanma imkanımız pek yok.O yüzden ilk başta kendi blogunuzu ve kitlenizi iyi analiz edip, buna en uygun yöntemi veya yöntemleri seçmelisiniz.

Ama şunu unutmayalım, kazanmak istiyorsanız önce kazandırmalısınız.Ne kazandırmalısınız? Blogunuza ziyaretçi kazandırmalısınız.Ziyaretçiye de yeni bilgiler, fikirler yeni bakış açısı kazandırmalısınız.Hit kazanmanın ilk adımı da kaliteli içeriklere sahip olmaktır.Her yazımda sıkça dile getiriyorum, kaliteli makale yazmayı bilmeyen bloglar, beklenti ister maddi olsun ister manevi, iyi bir geri dönüş alamazlar.

Siz göre blogdan para kazanmak için en etkili yöntem hangisi?

Bunları da beğenebilirsin