Blog Yazmak için En Kolay İçerik Yönetim Sistemleri

Blog yazmak oldukça zor bir iş.Aslında yazmak değil de devam ettirebilmek zor diyelim.Çünkü genelde insanlar bir hevesle başlayıp bir kaç yazıdan sonra devamını getiremiyorlar.Ben de zamanında böyle durumlardan geçtim o yüzden biliyorum.Ama yine de kimileri için blog yazmak hayatın vazgeçilmez bir parçası.

Eğer siz de yeni blog açmaya kararlı iseniz bugün ki listemize göz atmak isteyeceksiniz.Çünkü bugün sizlere en kolay yoldan blog yazmanıza yarayacak içerik yönetim sistemlerini sıraladım.Benim favorim ilk iki seçenek,size de tavsiye ederim.

Ghost

blog-olustur-ghost
Ghost, WordPress’in günden güne genişleyen kullanım alanı ve daha da karmaşık hale gelen yapısı nedeniyle ortaya çıkmış bir içerik yönetim sistemidir.Ghost çıkış nedeni olarak sadece blog tarzı siteler için kullanımı uygundur.Node.js ile geliştirilmiş tamamen ücretsiz bir sistemdir.

Dropplet

blog-olustur-dropplet
Dropplet kurulumu ve içerik gönderimi oldukça basit bir blog sistemidir.Yazıları Markdown formatında kabul etmektedir.Sitede 40sn lik bir videosu vardır ve bu kadar zaman içesinde ilk yazınızı oluşturabilirsiniz.

Anchor

blog-olustur-anchor
Anchor yine aynı şekilde Markdown formatında yazılarınızı kabul eden oldukça basit bir blog içerik sistemidir.Anchor kullancılara oldukça geniş bir kullanım özgürlüğü sunuyor.

Croogo

blog-olustur-croogo
Croogo, client tarafında Bootstrap, server tarafında CakePHP frameworkleri ile geliştirilmiş basit anlamda bloglarınızı yönetebileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress

blog-olustur-wordpress
Ve tabi ki blog ve iys(içerik yönetim sistemi) denilince akla ilk gelen WordPress oluyor.Wordpress ilk çıktığı zamanlar sadece bloglar için geliştirilmiş.Fakat bugüne baktığımızda WordPress ile geliştirilmemiş hiç bir alan bulamıyorsunuz.E-ticaret sitelerinden,haber sitelerine,listeleme uygulamalarından,forumlara,portföy sitelerinden,tek sayfa sitelere kadar çok fazla alanda kullanılır durumda. WordPress her ne kadar zamanla daha karmaşık hale gelmiş olsa da bloglar için hala birinci sırada.

 

Bunları da beğenebilirsin