Geliştiriciler için Bulut Tabanlı IDE

Her ne kadar başlıkta bulut tabanlı kod editörleri demiş olsam da bugün ki yazım kod editörlerinden daha ileri olan bütünleşik geliştirme ortamları (IDE- Integrated Development Environment) hakkında olacak.Bütünleşik geliştirme ortamları (IDE) nedir? Ide’ler entegre çalışan ortamlardır, yani bir işin tamamını yada büyük bir kısmının aynı ortamda yapılabilmesidir.Bunun yazılımla olan alakası, şöyle diyebiliriz mesela bir web sitesi tasarlıyorsunuz bunun hem arayüz kodlamasını,hem backend kodlaması,test ve depolama gibi işlemleri aynı ortamda sağlayabilirsiniz.

Peki bulut olunca ne oluyor? Bulut sistemi son yılların en önemli gelişmelerinden biri öyle ki bazıları internetin geleceği diye lanse ediyor.Bulut tabanlı işlemler çevrim içi gerçekleşir ve kullanıcı kendi bilgisayarında veri tutma veya işlem yapmak için herhangi bir sistem altyapısına ihtiyaç duymaz.Mesela Dropbox’ı düşünelim.Kendisi bulut tabanlı bir depolama uygulamasıdır.İnternete girip dropbox’dan bir hesap açarsınız depolanacak verilerinizi dropbox’a yüklersiniz sonra internete erişimi olan herhangi bir cihazdan o verilere kendi hesabınız ile ulaşırsınız.Bunun için yanınızda kendi bilgisayarınızı yada harici bellek taşımanıza gerek yoktur.Bu kadar açıklama yeter sanırım.

Geliştiriciler halen masaüstü uygulamalarını daha çok kullanıyor olsalar da, bulut tabanlı geliştirme ortamlarının (ide) son yıllardaki artan popülaritesi inkar edilemez.Kullanım rahatlı,gereksiz indirme işlemlerinin olmaması,sistemi zorlamaması ve birbiri ile bağlantılı onlarca uygulamayı bağlantılı çalıştırmasından dolayı günden güne geliştiricileri kendine doğru çekiyor.Hiç denemiş olsanız da en azından bir deneyip farkı öğrenmenizi tavsiye ederim.Sonra istediğinizi seçeriniz.

Evet bugün sizlere yine en çok kullanılan ve kullanıcılara göre en iyi IDE’leri (tümleşik geliştirme ortam) sıralayacağım.Umarım faydası olur.

Koding

koding cloud ide
Koding, go,python,php,node,ruby gibi programlama dilleri ile yazılım geliştirebileceğiniz, wordpress,laravel,django ile proje oluşturabildiğiniz ve android,ios ve html5 ile uygulama geliştirebileceğiniz ve daha bir çok bütünleşik işler yapabileceğiniz ücretiz bulut tabanlı bir idedir.Koding, Amerika merkezli Türk geliştiriciler tarafından oluşturulmuş bir projedir.
Ücretsiz

Codeanywhere

codeanywhere bulut tabanlı ide
Codeanywhere, onlarca farklı dil ile yazılım geliştirebileceğiniz,farklı platformlardan giriş yapabilmenize olanak sağlayan,github,bitbucket gibi version kontrol sistem sağlayıcıları ile entgre çalışabilmenize olanak sağlayan bir başka ide.Kullanım özelliklerine göre ücretsiz ve farklı fiyatarda ücretli versiyonları bulunmakta.
Ücretsiz – Ücretli

Cloud9

cloud9 cloud ide
Cloud9, popüler sürüm kontrol sistemleri git,mercurial desteği sağlayan, arayüz geliştiricileri için javascript ve html, bankend developerlar için nodejs ve yazılım geliştiriciler için birden çok dil desteği bulunan kullanışlı bir bulut tabanlı bütünleşik geliştirme ortamı.Sağladığı bazı özelliklere göre ücretli ve ücretsiz iki versiyonu bulunmaktadır.
Ücretsiz – Ücretli

Codio

codio cloud ide
Codio,okuldan,evden işten bir çok yerden yazılım geliştirmenize olanak sağlayan bir başka bulut tabanlı ide.Uygulamanın ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmakta.
Ücretsiz -Ücretli

Codebox

codebox cloud ide
Codebox, hem masaüstü hem de bulut tabanlı çalışan bir platform.Gelişmiş kod editörü onlarca dili destekliyor.Git gibi dünyanın en popüler sürüm kontrol sistemi ile entegre çalışabilmesi ve bir çok test araçları ile bir kere de olsa denenmeyi hak ediyor.
Ücretli – Ücretsiz

Codenvy

codenvy bulut tabnlı ide
Son bulut tabanlı idemiz Codenvy,özellikle javascript sevenler için gelsin.Codenvy Angularjs gibi javascript mvc framework’ü ve nosql veritabanı mongodb desteklemesi front-end backend çizgisinde olan geliştiriciler için düşünülecek bir alternatif.
Ücretsiz – Ücretli

Sonuç

Bu yazımızda, son yıllarda kullanım alanını genişletmiş bulut sistemlerinin kullanım alanlarından biri olan bütünleşik geliştirme ortamlarından (ide) bahsettik.Listemizde devamlılığı olan ve yaygın olarak kullanılan bazı IDE‘lere yer verdik.Hemen hemen bütün ideler aynı işlemleri yapmakta ve özellikle sahip olduklarından listeyi uzatmaya gerek duymadım.İsterseniz içerisinden biri seçip kullanabilir, isterseniz de hepsini deneyip hangisinin kullanımı daha çok beğendiyseniz onu kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi bütün IDE’ler birbirlerine yakın özellik-fiyatlardırma sağlamaktadır.Size sunduğu imkanlara göre kararınızı verebilirsiniz.Bulut tabanlı geliştirme ortamlarına yada gelişmiş kod editörlerine bir şanş vermenizi dilerim.Umarım paylaşımım faydalı olur.

Her türlü düşünceye açığız.Lütfen yorum bırakmayı ihmal etmeyin.Bilgi paylaştıkca çoğalır.Yazımızı beğendiyseniz paylaşın,herkes faydalansın.

Bunları da beğenebilirsin