CSS Frameworkler Tam Liste

Hangi CSS framework benim için daha iyi?

Günümüzde, web sitelerinin front-end kısmı o kadar önemli hale geldi ki, haliyle her geçen gün bu alan için yeni yazılımlar, programlar geliştiriliyor.Ama yine de front-end dediğimiz zaman akla ilk CSS frameworkleri geliyor.

CSS framework, bildiğiniz gibi bir geliştirme çatısıdır.Web sitelerinin HTML, CSS,J avascript ile oluşturuluan kısımlarını, hazır olarak sunan kod blokları olarak da tanımlayabiliriz.Bilgisi ve deneyimi sınırlı olan arayüz geliştiricileri için hazır kod kullanımı, CSS frameworkleri önemli hale getiriyor.

Framework‘ün önemli olmasının bir nedeni de son yıllarda neredeyse zorunlu olan mobile uyumlu site geliştirme çalışmalarıdır.Halen bir çok geliştirici için responsive tasarım kafa karıştırıcı oluyor.Diğer yandan bugün internette bulabileceğiniz bir çok framework, responsive tasarımı kolay hale getiriyor.

Geliştiricilerin çoğu tarafından tercih edilmesi, internette framework patlamasına neden oldu.Bu yüzden, bir yazı ile internette bulabileceğiniz bütün frameworkleri listelemeyi düşündüm.Şuan da bulabildiğim kadar frameworkleri yazdım.Yeni frameworkler keşfettiğim zaman listeye ekleme yapacağım.

Malumunuz bir listeye başlarken, en bilinenden başlanır.Ama ben burada CSS frameworkleri kapsamlarına göre ayırıp, afabetik sıralamaya göre listeledim.

Basit Frameworkler

Basit ve temel diye isimlendirebileceğimiz bu frameworkler, genelde site alt yapısına odaklanmış grid yapılarından oluşuyor.Oldukça küçük boyuta sahipler.Eğer sadece sitenin alt yapısını responsive olarak kodlamak istiyorsanız, bu listedeki bir framework işinizi görecektir.Daha önce listelediğim basit css frameworkler yazıma bakabilirsiniz.

Orta Seviye Frameworkler

Orta seviye frameworkler çok kapsamlı olmasa da site alt yapısının yanında bazı özel arayüz elementlerini de (ui tasarım ) hazır bulundururlar.Bazı CSS ve Javascript modüllerini de içerebilirler.

İleri Seviye Frameworkler

İleri seviye frameworkler, bir sitede bulunması gereken bir çok arayüzü, modülü bünyesinde barındıran, kodları koplaya yapıştır yaparak bir sitenin arayüzünü tamamen oluşturmanızı sağlayan geliştirme çatılarıdır.Responsive css konusunda kendinizi yeterli görmüyorsanız kullanabilirsiniz.

Daha önceki ilgili yazımda da sıkça belirttiğim gibi eğer geliştiriciyseniz, bu tarz frameworkler kullanmayın.Gelişiminizi kötü yönde etkiler.Bunun yerine frameworklerin kaynak kodlarına ulaşıp, kendi çalışmalarınızdaki yanlışları görebilir, uygun yerleri değiştirebilirsiniz.

Ben genel de responsive tasarımlarda bu frameworklerin breakpointlerini kullanıyorum.

İnternette bulunan CSS frameworklerin tam listesini içermektedir.Yeni frameworkler geliştirildiğin de bu listeye güncelleme gelecek.

Eğer listede olmadığını düşündüğünüz CSS Frameworkleri varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.Hangi CSS frameworkü kullanıyorsunuz?

Bunları da beğenebilirsin