Dropbox Nedir? Ne İşe Yarar?

Dropbox nedir? Bulut tabanlı depolama servisidir.Çıkış aşamasında dosya barındırma hizmeti olarak lanse edilmişti.Fakat sonra ki zamanlarda gelen yeni özelliklerle, bugün bulut tabanlı depolama servisi olarak anılmaktadır.

Peki depolama tamam da bulut tabanlı depolama nedir diye soranlarınız için kısaca açıklayalım.Bulut depolama hizmeti, geleneksel depolama (harici hard disk,flash bellek,bilgisayar) yerine, internet üzerinde barındırma(hosting) sağlayan servisler kullanılarak dosyaların çevrimiçi saklanması,paylaşılması olarak ifade edilebilir.

dropbox nedir

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Dropbox, dosyalarınızı daha doğrusu her türlü verilerinizi çevrimiçi saklamanızı,paylaşmanızı sağlayan bir servistir.Peki neden bulut tabanlı bir depolama servisi kullanmak isteyelim? Bu sorunun birden fazla cevabı var.Öylese cevaplamaya başlayalım.

Kolay.Her hangi bir internet sitesine (facebook,twitter) üye olur gibi üyelik açıyorsunuz.Sonra o sitelere fotoğraf yükler gibi fotoğraf,video,dosya yani neyi saklamak istiyorsanız onu yüklüyorsunuz.İşlem bu kadar.Yada Dropbox’ın uygulamasını indirip,kendi oluşturduğu ve senkronladığı dosyaya bilgisayarınızdaki dosyaları kopyala yapıyorsunuz.

Erişilebilirlik.Dosyalarınıza her yerde ulaşabilirsiniz.Yanınızda flash bellek,bilgisayar gibi fazladan bir cihaz taşımanıza gerek yok.İnterneti olan herhangi bir cihazda dropbox hesabınızı açıp sakladığınız verilere ulaşabilirsiniz.Yada akıllı telefonlarınıza uygulamasını indirip,dropbox uygulaması içerisinden erişim sağlayabilirsiniz.Dropbox’ın Android,iPhone,Windows Phone,BlackBerry,iPad,Mac OS,PC uygulamaları bulunmakta.

Güvenli.Flash belleğinize virüs bulaşması,bilgisayarınız çökmesi yada harici disklerinizin bozulması sıkça rastlanan bir durumdur.Eğer daha önceden yedekleme yapmadıysanız,bütün verileriniz elinizden gidecektir.Dropbox ile bu gibi durumlardan kurtulabilirsiniz.Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi verileriniz çok uzaklarda saklandığı için ve hesabınıza bağlı olduğundan kimin cihazla açarsanız açın verilerinize ulaşabilirsiniz.

Dropbox ne gibi faydalar sağlıyor? Dosyalarınıza her yerde ve çevrim dışı iken bile ulaşım sağlıyabiliyorsunuz.Bilgisayarınıza indirdiğiniz Dropbox uygulaması, bilgisayarınızda kendisine özel bir klasör(Dropbox sitesindeki sanal klasörünüz oluyor kendileri) oluşturuyor.Bu klasör hesabınızla senkronlanıyor.Her zaman yaptığınız bilgisayardaki klasörden klasöre kopyalama yada taşıma işlemi gibi bu klasör içerisine verilerinizi atıyorsunuz.Sonra telefonunuzdan uygulamaya girdiğinizde bilgisayarda attığınız dosyalarınız karşınıza çıkıyor.

Videoları kolayca paylaşabilirisiniz.Yüklediğiniz bir videoya link(url) oluşturarak istediğiniz kişilere email yada anlık mesajlaşma gibi bir hizmetle linki yollamanız yeterli.Karşı tarafın Dropbox’ı olmaması sorun değil.

Aynı ayna birden çok kişiye paylaşım yapabilirsiniz.Bu paylaştığınız verileri güncelendğiniz de otomatik olarak paylaşılan kişilerdeki verilerde güncellenecektir.

Telefonunuzdaki fotoğrafları kolayca Dropbox da atabilir ve orada albüm oluşturabilirsiniz.

Gel gelelim işin en acı tarafına.Tabi ki böyle bir hizmet sağlıyorsan bunun bir de karşılığı olacaktır.Kimse babasının hayrına bir şeyler yapmaz.Dropbox’da üç farklı üyelik var.Ücretsiz üyelik size toplamda 2GB lık bir depolama alanı veriyor.Eğer bu kadar boyut bana yeter diyorsanız, hizmeti ömür boyu ücretsiz kullanabilirsiniz.Yok arkadaş bu kadar depolama alanı kime yeter,bugün en küçük flash bellek bile 8 GB diyorsan o zaman pamuk eller cebe.Dropbox Pro üyelik aylık 10 dolar karşılığında 1TB(1,000GB) alan veriyor.Birde sınırsız alan var bu üyelik Business Class:) Ticari kullanımlar için ayrılmış ve aylık 15 dolar karşılığında üye olabilirsiniz.

Dropbox’ın alternatifleri var mı? Evet onlarca bulut depolama servisi bulunmakta.Fakat en iyi alternatifleri Google Drive,Box ve Microsoft OneDrive.Google Drive ücretsiz üyeliğe 15GB alan veriyor.1TB alan için 10 dolar ödemeniz gerekiyor.Box ücretsiz üyeliğe 10GB depolama alanı veriyor.100GB alan için aylık 8 Euro karşılığında üye olabilirsiniz.Microsoft OneDrive’da ücretsiz üyeliğe 10Gb alan veriyor.1TB için aylık 15 Tl ödemeniz gerekiyor.

Bu yazımda Dropbox’ı genel hatlarıyla tanıtmaya çalıştım.Bu kategori ile ilgili bir sonra ki yazım Trello nedir ve Slack nedir olacak.Takip etmeye devam edin.Sağlıcakla kalın.

Wreply.com da bilgi bankasının Wreplypedia ile ilgili yazılarından “Dropbox nedir” yazısını okudunuz.Wreplypedia ile ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.Bilgi bankasının diğer kategori ve yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Aşağıdaki yorum alanından öneri ve eleştilerinizi belirtebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin