En İyi 5 WordPress Resim Sıkıştırma Eklentisi

Siteniz için en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisi mi arıyorsunuz? Resim sıkıştırma eklentileri, daha iyi hız ve performans için WordPress’teki resimleri kolayca optimize etmenizi sağlar.

Bu yazıda, WordPress için en iyi resim sıkıştırma eklentilerini karşılaştırdık.

WordPress Resim Sıkıştırma Eklentisine Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Resimler düz metinden daha büyük boyuttadır. Bu da, yüklenmek için daha uzun sürdüğü ve sitenizi yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Ancak, muhtemelen şöyle diyorsunuz: “Bir resim, bin kelimeye bedeldir.” Resimler, içeriğinizi daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirir.

WordPress sitesi hızınızı geliştirmek için, resimlerinizi optimize etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, resmi WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir resim düzenleme yazılımı kullanmaktır. Bu, sitenizdeki resimlerin kalitesi üzerinde çok daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, tüm kullanıcılar resim düzenleme programı ile rahat çalışamazlar. Bazılarına her resmi optimize etmek, çok fazla bir iş gibi geliyor.

Neyse ki, size yardımcı olabilecek birkaç WordPress resim sıkıştırma eklentisi var. Bu eklentiler, resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırarak optimize eder.

Bu, en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentilerine ve resim optimizasyonu, performans ve kaliteye göre nasıl yığıldıklarına bakalım.

Eklenti kullanmadan resimleri sıkıştırmak istiyorsanız, o zaman online programlar ile siteye yüklemeden önce resimleri küçültebilirsiniz.

1 reSmush.it

reSmush.it

reSmush.it en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. Eski resimler için toplu optimizasyon seçeneği sunmanın yanı sıra, yükleme sırasında resimleri otomatik olarak optimize etmenizi sağlar.

Resimleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon düzeyini seçmenize izin verir. Dezavantajı, farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olmamasıdır.

Ayrıca, boyut olarak 5MB’den daha düşük yüklemelere optimizasyonu da sınırlar. Tam boyutlu bir resim eklemeniz gerektiğinde, tek tek resimleri sıkıştırmadan hariç tutabilirsiniz.

2 EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer, WordPress resim sıkıştırma eklentisi için mükemmel bir seçenektir. Kullanımı kolaydır ve yüklediğiniz resimleri otomatik olarak optimize eder. Ayrıca önceden yüklediğiniz resimleri toplu olarak da sıkıştırabilir ve optimize edebilir.

Tüm sıkıştırmayı kendi sunucularınızda gerçekleştirir. Bu, bir API anahtarı almanız ya da bir hesaba kaydolmanız gerekmediği anlamına gelir. Diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan resimleri de optimize edebilir ve medya kitaplığı klasörlerinizin dışında saklanabilir. Eklentiyi kullanmak için bir hesap gerektirmezİ; ancak ek özellikler almak için API’lerine kaydolabilirsiniz.

3 Compress JPEG ve PNG images

Compress JPEG ve PNG images

Compress JPEG ve PNG, TinyPNG’nin arkasındaki ekip tarafından oluşturulur ve eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Her ay 100 resmi ücretsiz hesapla optimize edebilirsiniz. Yüklendikten sonra resimleri otomatik olarak sıkıştırabilir ve ayrıca eski resimleri toplu olarak da optimize edebilirsiniz.

Eklenti ayarları, optimize etmek istediğiniz resim boyutlarını seçmenizi sağlar. Ayrıca, orijinal yüklemeleriniz için maksimum boyut da belirleyebilirsiniz. Bu boyuttan daha büyük olan resimler, eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır.

4 ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel Image Optimizer, başka bir yararlı WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. E-posta adresiniz ile bir API anahtarı almanızı gerektirir. Temel ücretsiz hesap, ayda 100 resim sıkıştırmanıza izin verir ve bu sınırı artırmak için ücretli planlarına geçmeniz gerekir.

Eklentiyi etkinleştirdikten hemen sonra resimleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal resimlerinizi ayrı bir klasörde saklar. Ayrıca kalite farkını görmek için orijinal dosyayı sıkıştırılmış sürümle karşılaştırmanıza olanak tanır. ShortPixel, gelişmiş özelliklerle doludur ve karşılaştırma biçimlerini seçmenizi sağlar.

5 WP Smush

WP Smush

WP Smush, bir başka popüler WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. Yüklemedeki resimleri otomatik olarak sıkıştırır ve eski resim dosyalarınızı sıkıştırmak ve optimize etmek için de kullanılabilir. En yüksek resim çözünürlüğünü de ayarlayabilirsiniz ve resimleriniz sıkıştırılırken daha makul boyutlara ölçeklenecektir.

Eklentinin ücretsiz sürümü olan API anahtarlarını kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekmez. Toplu optimizasyon özelliği, bir seferde en fazla 50 resmi optimize etmenize olanak tanır ve daha fazla resmi sıkıştırmak için toplu iyileştiriciyi yeniden çalıştırabilirsiniz.

Eklentinin ücretsiz sürümü o kadar iyi performans göstermiyor.

Resim Sıkıştırma Eklentileri için Karşılaştırma Test Skorları
Artık farklı WordPress resim sıkıştırma seçenekleri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, performans açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarına bakalım.

Bunu ölçmek için, bu eklentilerin her birini kullanarak ve her birine aynı resmi yükleyerek testi gerçekleştirdik.

JPEG Resim Sıkışmasının Test Edilmesi
Testlerimiz için aşağıdaki JPEG resmini kullandık, dosya boyutunda 118 KB.

Eklenti ayarlarından hiçbirine dokunmadık ve sıkıştırmayı kutu ayarlarının dışında test ettik. İşte test sonuçlarımız:

Daha sonra, rakiplerimizin bunu nasıl optimize ettiğini görmek için bir PNG resmini test etmek istedik.

Test için şu PNG resimsünü kullandık ve dosya boyutunda 102 KB.

İşte test sonuçlarımız:

WordPress için En İyi Resim Sıkıştırma Eklentisi Nedir?

Resim sıkıştırma eklentinizde esnek seçenekler aramıyorsanız, reSmush.it size resim dosyası boyutundaki gerçek farkı yaratarak performans açısından en iyi sonuçları verir.

Resim sıkıştırması için ödeme yapmak istiyorsanız, testlerimizde gerçekten iyi performans gösteren ShortPixel’i deneyebilirsiniz.

EWWW Image Optimizer, esnek ayarlara sahip harika bir eklentidir; ancak gerçek farkı yaratan sıkıştırma düzeylerine erişmek için ücretli API anahtarına ihtiyacınız olacaktır.

En iyi WordPress resim sıkıştırma eklentilerinin bu karşılaştırmasını faydalı bulduğunu umuyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin