Fotoğraf Boyutu Küçültme Programları

İnternet hızlarının halen istenene seviyede olmamasından dolayı site hızını artırmaya yönelik yapılan ilk önemli adım fotoğraf boyutu küçültme yani fotoğraf sıkıştırma işlemidir.Çünkü yeni nesil sitelerde en fazla kullanılan içerikler görseldir ve diğer öğelere göre büyük boyutludur.Bu da site hızını eksi yönde önemli derecede etkiler.

Neden Fotoğraf Kullanıyoruz

Görselliğin insanlar üzerinde daha fazla ilgi çekmesi popüler bir bilimsel araştırma konusudur.Görsel içeriklerin ziyaretçiler tarafından ilgi çekmesinden dolayı fotoğraf kullanımı internet siteleri ve yöneticileri için oldukça yaygın bir durum.Fakat içeriklerde fotoğraf kullanımı bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Bu sorunların başında, başkasına ait fotoğrafların kullanımı telif nedeni ile sıkıntı oluşturmaktadır.Bu sorunu artık rahat bir şekilde aşabiliyoruz.Çünkü internette telif hakkı bulunmayan çok sayıda fotoğraf bulmak mümkün.İnternette ücretsiz yüksek kalite fotoğraflar hakkında bir yazı yazmıştım.Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Neden Yapılır?

Diğer önemli bir sorun ise fotoğrafların boyutları yüzünden oluşuyor.Özellikle her içerikte fotoğraf kullanımı ve fotoğrafların boyutunun büyük olmasından dolayı sitenin hızında yavaşlama meydana geliyor.Büyük boyutlara sahip fotoğraflardan dolayı site yavaşlaması oldukça yaygın ve önemli bir sorundur.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için iki yöntem yaygın olarak kullanılır.Birinci yöntem CDN kullanımıdır.Yani sitenize ekleyeceğiniz fotoğrafları kendi sunucunuzda değilde farklı sunucularda tutup, sitenize bağlantı yolu ile çekmektir.Bu yöntem kullanışlı olsa da maddi sebepler ya da SEO açısından herkesin tercih ettiği yöntem değildir.

Bu yazının amacını da paylaşan diğer yöntem ise fotoğraf boyutunu küçültmeye gitmektir.Genelde bu yönteme fotoğraf sıkıştırma işlemi deniyor.Fotoğrafın görüntü kalitesinde düşüklüğe giderek boyut küçültmesi yapılıyor.

Bu yöntemin kötü tarafı yukarıda da bahsettiğim gibi fotoğraf görüntü kalitesinde bozulma meydana gelmesidir.Her ne kadar fotoğraf sıkıştırma programları aksini söylese de bu bir gerçek.Fakat sadece içeriklere görsel oluşturma amacı ile fotoğraf kullanıyorsanız bu dezavantaj sizin için önemli olmayacaktır.

Aşağıda listelediğim sıkıştırma programları online ve ücretsiz uygulamalardır.Çoğu aynı işlevi yerine getiriyor.Ben genelde ilk iki programı kullansam da bazen diğerlerine de ihtiyacım oluyor.Her zaman farklı alternatifleri demekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Fotoğraf boyutunu küçültmek yani sıkıştırma yapmak için internette çok sayıda ücretsiz program bulunmaktadır.Bu liste sadece en kullanışlı ve yaygın olan programları içermektedir.

Tinyjpg
Listedeki en favori fotoğraf sıkıştırma uygulamasıdır. En güzel yanı aynı anda 20 tane fotoğrafın boyutunu küçültebiliyorsunuz.

Compressor.io
Jpeg, PNG, GIF ve SVG formatlarını destekliyor.

Optimizilla
Aynı anda 20 fotoğrafa kadar sıkıştırma yapabiliyorsunuz.Jpeg ve PNG formatlarını destekliyor.

Compresspng
Jpeg ve png formatı yanında pdf dosyaları için de boyut küçültme yapabiliyorsunuz.

Jpeg-Optimizer
Fotoğraf boyutunu küçültmenin yanında istediğiniz genişliğe sahip yeni bir fotoğraf oluşturabiliyorsunuz.

Pictureport 
Sürükle bırak ile kolayca fotoğraflarınızı ekleyebileceğiniz, en fazla 20MB boyut, aynı anda 20 fotoğrafı sıkıştırabileceğiniz bir servis.Klasik anlamda Jpg ve png formatlarını desteklemektedir.

SEO İçin Öneri

İnternet sitenizde fotoğraf kullanırken mutlaka gerekli optimizasyon işlemlerini gerçekleştirin.

Fotoğraf boyutunu küçültme site hızını olumlu yönde etkiler.Site hızının yüksek olması SEO açısından oldukça önemlidir.Diğer taraftan orijinal fotoğraf kullanımı, fotoğraf başlığı ve alt etiketi  SEO açısından dikkat etmeniz gereken diğer konulardır.

 

Bunları da beğenebilirsin