Framework Nedir – Framework Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Framework nedir sorusuna verebileceğimiz en basit cevap, bunun bir yazılımsal geliştirme çatısı olduğudur.Framework bir yazılım dili ile geliştireceğimiz işlemi daha kolay hale getirmek için o yazılım dili ile oluşturulmuş hazır kod paketleridir.Her proje için tekrarlanan aşamaları -ki yazılım şablonlarını- bir arada tutan ve her defasında tekrar aynı kodların yazılmasına gerek duyulmayan hazır yapılardır.

Framework Ne İşe Yarar

Hangi yazılım dilinde olursa olsun bir framework genel amaç olarak yapılan işlemlerin süresini kısaltmak için geliştirilmiştir.Bu anlamda projenizde olması gereken bir işlem, kullanacağınız frameworkde bulunuyorsa, bunu projenize eklemek için bir satır kod yazmanız yeterli olacaktır.

Diğer bir amacı ise yapılacak işlemleri daha kolay hale getirir.Mesela Laravel (popüler PHP framework) ile veri tabanı işlemleri, üyelik kayıt işlemleri, sıfırdan PHP kodlayarak yazmaktan daha kolaydır.Angularjs ile Javascript’e göre daha kolay interaktif işlemler yapabilirsiniz.Django sayesinde Python dili ile web projeleri geliştirmek oldukça kolay.

Framework Nasıl Kullanılır

Daha iyi anlamanız için CSS ile framework nasıl kullanılır bir göz atalım.Bunun için en popüler CSS framework olan Bootstrap’ı ele alalım.

Daha işin başındaki web site geliştiricilerinin en fazla zorlandıkları kısımlardan biri dropdown menu yani açılır menü yapımı gelir.Bootstrap ile bunun yapmak için biz sadece HTML kısmını oluşturup, framewrokün bize sağladığı classları HTML elementlerine eklememiz yeterlidir.Hatta Bootstrap’ın dokümantasyonu detaylı olduğu için hazır dorpdown menu örneğini bile sitesinden elde edebilirsiniz.Aşağıdaki resimde çok kapsamlı bir açılır menünün HTML kodları var.Bootstrap sitesinden alınmıştır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, siz HTML yapısını oluşturuyorsunuz ve onlara hazır Bootstrap classı ekliyorsunuz.Mesela bir kayıt formu oluşturacaksınız.Siz sadece HTML kısmını yazıyorsunuz, daha sonra Bootstap’ın form elemanları için oluşturduğu classları kendi elementlerinize ekliyorsunuz.İşlem bu kadar.

Bunun yanın da örneğini verdiğim CSS framework oldukça kapsamlı olduğu için bir çok işlemi yapabilirsiniz.Site altyapınızı bu framworkle halledebilirsiniz bu şekilde setiyi responsive yapmak oldukça kolaydır.Slider, carousel, modal gibi çeşitli Javascript işlemlerini de kolayca halledebilirsiniz.

Framework Kullanmanın Avantajları

Aslında yukarıda framework nasıl kullanılır kısmında framework kullanmanın avantajlarını yeterince anlanmış oldunuz ama burada da bir kaç kısma değinelim.

Framework kullanmak daha iyi ve kolaydır çünkü bir çok popüler framework, bir ekip tarafından geliştirilir.Kullandığınız dil ile ilgili bütün gerekli komutlar, fonksiyonlar, modüller kurallarına göre yazmışlardır ve sürekli güncellemektedirler.

Projelerinizi daha hızlı tamamlarsınız çünkü, sıfırdan oluşturmaya çalıştığınız modüller framework içerisinde yazılmış olarak mevcuttur ve sadece bir kaç satır kod ile projenize dahil edebilirsiniz.

Framework Kullanmanın Olumsuz Yanları

Her frameworkün kendine göre üstün yanları olabilir fakat genelde hepsi farklı tarzda kod yapısına sahiptirler.Mantık olarak aynıdır ve öğrenmesi kolaydır ama farklı yazım teknikleri nedeniyle öğrenmeniz zamanınızı alır.Özellikle CSS, Javascript ve PHP de çok gelişmiş onlarca framework vardır.Hepsini öğrenmenizin ne gereği ne de zorunluluğu vardır.

Öncelikli olarak hangi alana ilgi duyuyorsanız önce onunla ilgili programlama dillerini çok iyi bilmeniz gerekir.Zaten programlama dilinde yeterli bilgininiz ve deneyimiz olursa frameworkleri öğrenmeniz çok kolay olacaktır.

Framework ile ilgili söylebileceklerimiz burada son bulsun.En son olarak bazı programlama dillerinde en çok kullanarak yazımıza son verelim.

Diller göre bazı popüler frameworkler

En Popüler PHP Frameworkler

En Popüler Javascript Frameworkler

En Popüler CSS Frameworkler

Framework terimini Türkçede geliştirme çatısı olarak ifade ediyoruz.Fakat web teknolojilerinde ağırlıklı olarak İngilizce karşılığı kullanıldığından framework diye ifade etmek daha doğru olacaktır.

Web teknolojisinde sık kullanılan terimleri açıkladığımız sözlük bölümümüz de diğer terimlere de erişebilirsiniz.Hakkında detaylı bilgi istediğiniz kavramları bize bildirirseniz, detaylı olarak açıklamaya çalışırız.

 

Bunları da beğenebilirsin