En İyi Gelişmiş 5 Responsive CSS Framework

Bu içerikte gelişmiş özelliklere sahip 5 responsive CSS framework tanıtılmaktadır.

CSS framework, hazır CSS kodlarının ve modüllerin yer aldığı bir geliştirme çatısıdır. Şöyle ki framework kullanarak bir web sitesi kodlarken, her CSS kodunu sıfırdan yazmanıza gerek kalmaz.

Mesela bir menüye ihtiyacınız var.Bu menü için HTML tarafını yazdıktan sonra, güzel görünmesi için CSS ile tasarlamanız gerekir.Fakat framework kullanırsanız, büyük ihtimalle o framework içerisinde CSS’i kodlanmış hazır menü vardır.Size kalan sadece CSS class’larını, HTML elemanlarınıza eklemektedir.

Yukarıdaki örnek, kullandığınız CSS framework’ün gelişmiş yapısına göre değişmekle birlikte bir çok modülden bir tanesidir. Bu anlamda, site altyapısı, butonlar, slider ve form’lar gibi bir çok modül hazır olarak bulunabilir.

Anladığınız gibi, framework kullanımı sitelerde çok kullanılan bir çok modülü hazır bulunduruyor.Bunları tekrardan yazmaya gerek kalmadığından, projelerinizi daha erken bitirebilirsiniz.

Framework Kullanmalı mıyım?

Framework kullanmak faydalı mı, zararlı mı bu yazının konusu değil.Fakat kendi açımdan belirtmem gerekirse ben kullanmayı tercih etmiyorum.

Genelde CSS‘i yeterince bilmeyenler için kullanmasını tavsiye edilir. Fakat her framework farklı şekilde kodlanmıştır.Her framework’ün kendi yapısını öğrenene kadar CSS ‘de kendini geliştirmek daha mantıklı olacaktır.

Şuan internet de bulabileceğiniz yüzlerce CSS framework var.Bu framework’ler sağladıkları özellikler bakımından gelişmiş özelliklere sahip ve basit yapılı olarak ikiye ayrılıyor.

Basit bir CSS framework genel de sadece sitenin düzeni ile ilgilidir.

Gelişmiş framework ise bir site de bulunabilecek hemen hemen her modül ve özelliği bünyesinde bulundurur.

Bugün sizlere gelişmiş responsive CSS frameworkler içinde en çok bilinen ve kullanılan 5 tanesini listeledim.

1 Bootstrap

Bootstrap

Bootstrap daha önce bilinen adıyla Twitter Bootstrap, web geliştiricileri arasında en popüler CSS framework olma ünvanını elinde bulunduruyor.

İlk olarak less ile geliştirilen Bootstrap,şuan da sass ve less sürümü olarak 2 şekilde sunuluyor.Bootstrap 3 ile birlikte mobil-first (responsive tasarımda mobil öncelikli) yapıya kavuştu.

Framework şuan da 4.1 sürümü ile sürdürülmeye devam ediyor.

2 Foundation

Foundation


Foundation, Zurb firması tarafından geliştirilen en az Bootstrap kadar popüler bir CSS framework.

Foundation yalın CSS ve Sass versiyonu olmak üzere iki şekilde ile sunuluyor.Şuan da 6. versiyonu stabildir.

3 Pure

Pure


PureCSS, Yahoo tarafından geliştirilen sade olmasının yanında gelişmiş özelliklere sahip bir framework.Kullanmayı düşünürseniz özellikle layoutlarına bakmanızda fayda var.

4 Semantic UI

Semantic UI


Semantic ui, özellik bakımından diğerlerinden farkı olmasa da tasarım,görsellik açısından kesinlikle daha üstün bir framework.Görselliğe önem verenler bu seçeneği düşünebilir.

5 HTML KickStart

HTML KickStart


Listemin son elamanı HTML KickStart.Daha az popüler olan bir framework denemek isterseniz bu seçeneği de düşünebilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin