Git Nedir? Versiyon Kontrol Sistemi Ne Demek

Git en popüler versiyon kontrol sistemi veya sürüm kontrol sistemidir.Diğer alternatifleri Subversion ve Mercurial’e göre son yıllarda daha fazla ön plana çıkmıştır.

Bu üçü de versiyon kontrol sistemi olsa da Git’i onlardan ayıran farklı bir anlayışı vardır ve diğerlerine göre daha popüler olmasının sebebidir.Burada uzun uzun aralarındaki bu farkı açıklamak istemiyorum detaylı bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Biz şimdi bu sürüm kontrol sistemi yada versiyon kontrol sistemi nedir? Ne işe yarar? onu konuşalım.

Versiyon kontrol sistemleri versiyonlar arasında kontrol sağlayan bir sistemdir.Yani geliştirilmeye uygun bir işlemin son versiyonu ile önceki versiyonları arasında bağlatı sağlamamızı, gerekiyorsa daha stabil çalışan önceki versiyona geçmemizi sağlar.Kabul ediyorum açıklama biraz zorlama oldu.Bu yüzden örnek vererek açıklarsak daha kolay anlaşılacaktır.

Örnek olarak Mertcan ile Berkcan adında iki arkadaş bir oyun geliştiriyorlar.Mertcan oyunun A kısmını, Berkcan’da B kısmını geliştiriyor.Uzun uğraşlar sonunda ikisi de işlemlerini tamamladı ve yazdıkları kodları birleştirip oyunu ortaya çıkardılar.Deneme yaptıklarında oyun gayet tıkır tıkır çalışıyor.Ama Mertcan yerin de duramadı ve A kısmına bir özellik eklemek istedi.Fakat Mertcan’ın eklediği yeni kısım Berkcan’ın kısmına entegre olamadı.Tıkır tıkır çalışan oyun hata vermeye başladı.Aralarında kavga çıktı:) şaka şaka…Mertcan’ın yeni eklediği özellik o kadar karmaşık ki neleri değiştirdiğini hatırlamıyor ve oyunu bir türlü bir önceki haline getiremiyorlar.Sonra Mertcan Aman Tanrım! diye irkiliyor.Keşke bir yolu olsa da Ctrl + z yapınca son eklediğim özellik kalksa, oyun eski haline geri gelse diyor.Ama iş işten geçti.İşte böyle durumlar için ortada kalmayın diye sürüm kontrol sistemleri ortaya çıkmış.Geliştirdiğiniz işlemin istediğiniz zaman bir önceki veya daha önceki sürümünlerine geri dönebilesiniz diye.

Git’i yukarıda örneklerle açıklamaya çalıştım umarım anlaşılmıştır.Git projeleriniz için kontrollü bir geliştirme alanı oluşturur.Hata yapma olasılığınızı düşürür, hataları kolay tesbit etme imkanı sunar.Farklı kişilerle çalışma fırsatı sağlayor.

Git tabi ki tek bu işe yaramıyor.Mesela Mertcan ile Berkcan ayrı ortamlarda ayrı bölümleri sonradan birleştirdiler.Bunu git merge işlemi ile yapıyor.Eğer birleşme sırasında bir sorun çıkarsa yine işleminizi geri alabiliyorsunuz.

 

Bunları da beğenebilirsin