Google Adsense Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En popüler reklam yayınlama servisi Google Adsense hakkında sıkça sorulan sorulara cevap veriyorum.

Google Adsense, kendi kulvarında bir numara hatta tekel konumundadır.Site, blog, Youtube ve mobil uygulamalarından para kazanmak isteyen herkesin, ilk durak yeridir.

Adsense bu kadar çok kullanılan bir servis olsa da, katılmak hiç kolay değildir.Kabul edilseniz bile, sıkı politikaları yüzünden banlanma durumu her zaman olasıdır.

İşte bu sebeple Adsense ile ilgili bir çok kişinin aklına takılan sorulara cevap arayacağız ve başvurusu kabul olmayanlar yardım edip, banlanma tehlikesi olanları bilgilendireceğiz.

İşte Adsense hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları;

Eğer Adsense ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız, Adsense hakkında bilmeniz gerekenleri anlattığım yazıya göz atabilirsiniz.

1 AdSense Reklam Boyutunun En İyisi Hangisidir?

Bir süre önce bu soru için cevabımız, en çok reklam verilen boyutlar yani 300-250 ve 336-280 diyebilirdik.Fakat daha sonraları responsive/ mobil uyumlu cihazların öncelik kazanması ile esnek reklam boyutu popüler hale gelmiştir.

Hatta kısa zaman önce Adsense’nin otomatik reklam yerleşimi sayesinde esnek reklam boyutu tek seçenek olmuştur.

2 En İyi AdSense Yerleşimi Nedir?

Reklam yerleşimi, site tasarımı ve ziyaretçilerin etkinliği ile alakalıdır.Ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptığını bilirseniz, en iyi reklam yerleşimi oluşturabilirsiniz.

Bunun yanında her site için genel olarak iyi yerleşim diyebileceğimiz bazı kısımlar da vardır. Google’da bu konu da tavsiye vermektedir.

Buna göre yazı başlangıcı ve yazı sonu reklam yerleşimi için en etkili yerlerden biridir.Fakat bunu yaparken reklamların içeriklerle karışmaması gerekiyor.

3 Kendi Google AdSense Reklamlarımı Tıklayabilir miyim?

Yeni başlayanlar genellikle kendi reklamlarını tıklamaya ya da aile üyelerinden reklamlarını tıklamalarına cazip gelir. Fakat böyle bir iş kesinlikle yasaktır.

Google uzun zamandır bunun gibi sahte tıklamalar için çözümler üretiyor.Gelişmiş algoritmaları sayesinde, büyük bir oranda hangi tıklamanın sahte olduğunu anlıyorlar.

Eğer yanlışlıkla kendi reklamınıza tıklarsanız, Google bunu farkeder ve tıklamanızı geçersiz sayar.Fakat bu tıklamlar birden fazla olmaya yani istemli olarak yapılmaya başlanırsa, o zaman kalıcı olarak banlanırsınız.

4 Google AdSense’te Sayfa BGBG’si nedir?

RPM, 1000 gösterim başına gelir anlamına gelir. Bu, toplam tıklama sayısı ile tıklama başı maliyeti çarpılarak ve daha sonra toplam sayfa görüntüleme sayısına bölünerek tespit edilir.

5 Blogger, YouTube AdSense Hesabımı, WordPress ile Kullanabilir miyim?

Evet yapabilirsin. AdSense’yi Google’nin Blogger veya YouTube gibi barındırdığı platformlardan birinde kullanmaya başladıysanız, AdSense hesap türünüzü değiştirebilir ve WordPress ile kullanabilirsiniz. Para kazanmak istediğiniz sitenin URL’sini bir başvuru formu doldurarak Google AdSense’e bildirmeniz gerekir.

AdSense hesabınıza giriş yaptıktan sonra Reklamlarımın altındaki Diğer Ürünler seçeneğini tıklayın. Sonra, Şimdi yükselt düğmesini tıklamanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekir.

6 Google AdSense’de TO nedir?

Google Adsense de TO tıklama oranını ifade etmektedir.Yani Gösterilen reklam sayısının tıklama sayısına oranını ifade eder.

Tıklama oranına bir çok faktör etki eder.Mesela yanlış reklam yerleşimi bunun en büyük nedenlerinden biridir.

Tıklama oranı, sitelerin içerik ve türüne göre de ğişiklik arz eder. Reklam tıklamalarınız web sitenizin konuları, izleyici türü, sitenizdeki reklam yerleşimi gibi birçok faktöre bağlıdır. Kendiniz gibi diğer web sitelerinin tıklama oranlarına erişmediğiniz ve Google AdSense için ideal TO’nun tanımlanması gerçekten zordur.

Bununla birlikte Google AdSense, sitenizin TO’su iyi değilse size ileti göndermeye başlayacak yerleşik araçlar içeriyor.

Reklam gelirini yükseltmek için Adsense hesabı üzerinde bazı düzenlemeler yapmanız gerekir.Örnek olarak, fazla tıklanmayan reklam türlerini değiştirebilir ya da reklamları tıklanmayan reklam yayıncılarını kaldırabilirsiniz.

Bunun için Google Adsense optimizayon ve rapor sayfalarını kullanabilirsiniz.

7 Google AdSense Ne Zaman ve Ne Kadar Yayıncıya Ödeme Yapıyor?

Her ay Google AdSense, önceki ayın kazançlarını hesaplar ve bunları İşlemler sayfanıza gösterir.

Eğer kazancınız ödeme o ay için ödeme eşiğine (200 TL ) ulaştıysa ödemeniz, o ayın 21’ine kadar ödeme kesinleşir ve hesabınıza aktarılır.

Doğrudan elektronik aktarma, banka havalesi, çek, Western Union gibi pekçok ödeme yöntemi bulunmaktadır.

8 Google AdSense Başvuruyu Neden Reddetti?

Google Adsense, eğer sitenizin AdSense politikalarının birine veya bir kaçına uymadığına karar verirse, başvurunuz ret edilir.Adsense Politikalarını iyi bilmeniz de yarar var.

9 Google AdSense Başvurusunun Onaylanması İçin Şartlar Nelerdir?

İnternette bu soruyla ilgili oldukça fazla çöp bilgi dolaşmaktadır.Fakat başvurunun onaylanması için kesinlikle şu olmalıdır diye bir kaide yok.Sadece Adsense kabul kriterleri üzerine sitenizi ayarlarsanız, başvurunuzun onaylanması kolay olur.

Bunun yanında dikkat etmeniz gereken tek şey:
-Web siteniz ve içeriğinin tamamı AdSense program politikalarına, şart ve koşullarına uygun olmalıdır.

Not: Başvurunuz tüm şartları yerine getirse bile, Google AdSense yine de başvurunuzu reddetme hakkını saklı tutar.

10 Google AdSense’i WordPress.com Bloguma Ekleyebilir miyim?

WordPress.com, standart kullanıcılar için böyle bir özelliği kullanıcılara sunmuyor.Eğer wordpress blogununda Adsense yayınlamak istiyorsanız, premium üyelik almanız gerekiyor.

11 Google AdSense ile Google AdWords Arasındaki Fark Nedir?

Google Adsense, reklam yayınlama servisidir.İnternet siteleri Google Adsense kodlarını sitelerine ekleyerek, kendi sitelerinde reklam gösterimi yapar ve gelir elde ederler.

Google Adwords, reklam ajansıdır.İnsanlar ürünlerinin, hizmetlerinin veya sitelerinin reklamını yaptırmak için Adwords sitemine kayıt olup, belirledikleri ücret karşılığında, reklamlarını yaptırırlar.

Bu iki sistem arasındaki bağlantıda burasıdır.Birileri Google Adwords’e para ödeyerek reklam yayınlatmak ister, birileri de Google Adsense sayesinde bu reklamları sitelerinde yayınlayarak para kazanırlar.

Bunları da beğenebilirsin