Google Adsense Kabul Kriterleri

Bu yazı da Adsense onaylatmak için ne yapmalıyız, ne yapmamalıyız, kolay başvuru onayı nasıl alınır, detaylı olarak anlatılmış en geniş Türkçe rehberdir.

Reklam yayınlayıp para kazanmak için en gözde seçenek olan Google Adsense, kapılarını herkese neden açmıyor? Dünyanın en büyük reklam yayınlatma platformuna kabul edilmek için ne gibi kriterlere sahip olmalıyız?

Ülke olarak blogdan para kazanma yöntemleri arasında en çok reklam yayıncılığını benimsiyoruz.Çünkü diğer yöntemler ülkemizde hem kullanım açısından zor ve yetersiz hem de sabır gerektiren bir süreç.Oysa sanılanın aksine Google Adsense ile para kazanmak da o kadar kolay ve zahmetsiz bir iş değil.

Adsense, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir reklam yayınlatma platformu ve hizmetidir.Site sahipleri Adsense’ye kayıt olduktan sonra, kendi bloglarında reklam yayınlayıp, ziyaretçilerin reklamlara tıklaması ile para kazanabiliyorlar.

Mantık basit gibi görünse de Google Adsense onayı almak kolay bir süreç değil. Kayıt için başvuru yapıldıktan sonra, Adsense ekibi sitenizi takibe alır ve inceler.Eğer siteniz Adsense platformunun istenen şartlarını yerine getiriyorsa başvurunuz onaylanır.Diğer türlü, kabul edilmemişse nedenini belirten bir mail alırsınız.Maile göre eksikliklerinizi tamamlayıp tekrar başvuru yapabilirsiniz.

İlk bir kaç reddediliş mazur görünse de, daha fazlası can sıkar.Google Adsense politikaları katı olduğu için, eğer gerekli ciddiyetle olaya yaklaşmazsanız, emin olun daha fazla reddedilirsiniz.

İşte bu yazıda Adsense zedelerin ve ilk defa Adsense’ye başvuracak olanların, kabul edilmesi için gereken kriterlerin ne olduğunu öğreneceğiniz.Eğer bu kriterleri doğru bir şekilde uygularsanız, ilk deneme de kabul edilmemeniz için hiç bir neden yok.

Başlıca Adsense Reddedilme Nedenleri

 • Yetersiz İçerik
  Yayınlanan içeriklerin kaliteli olmaması ve başka yerlerden kopyalama ile elde edilmesi bu sorunun başlıca nedenidir.Ayrıca site içerik sayısının istenen düzeyde olmaması da başka bir nedendir.
 • Tasarımsal Sıkıntı
  Tasarımsal sıkıntıyı oluşturan şey, sitenin karmaşık, kullanıcı odaklı olmamasından ileri gelir.Özellikle çok fazla reklam yerleştirilmiş, istenmeyen yönlendirme bağlantıları, kullanıcıyı rahatsız eden açılır pencereler istenmeyen durumdur.
 • Kurumsal Yetersizilik
  Şeffaflık Google tarafından aranan bir özelliktir.Sitenin profesyonel ve gerçek kişiler tarafından yönetilmediği kanısı bu sorunu ortaya çıkarır.
 • Politika Uygunsuzluğu
  Adsense politikaları kendi sayfasında belirtilmiştir.Buradan hareketle, istenmeyen içerik türleri yayınlayan siteler, kabul onayı alamazlar.

Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Bunları Kontrol Et

Yüksek Kalitede İçerik Kriteri

Google Adsense başvurularının en bilinen reddedilme nedeni yetersiz içeriklerdir.Adsense politikalarının bir çok yerinde, yayınlanacak reklamların değerli sitelerde olmasına özen gösterildiği vurgulanır.Bu nedenle sistem belirli bir kalite eşiğine ulaşmamış siteleri anında geri çeviriyor.

Kaliteli bir siteyi, bir blog örneği ile açıklamaya çalışırsak.Burada en önemli kriter blogların yayınladıkları içeriklerdir.Eğer site genelinde yayınlanan yazılar, makaleler veya her hangi bir içerik gelişi güzel oluşturulmuş, belirli bir düzeye ulaşmamış ise değersiz olarak algılanır.Değersiz içerik değersiz blog ile aynı anlamdadır.

Telif içeren fotoğraflar hoş karşılanmaz. Google, telif hakları başkasında olan ve izinsiz paylaşılan her hangi bir görsel ve videonun sitenizde yayınlandığını tespit ederse, başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Tavsiye Edilen

Kendi fikirlerinizle oluşturduğunuz cümlelerle benzersiz yazılar yazın.Başka sitelerde yayınlanan içeriklerin bir kısmını ya da tamamını kopyalayıp kendi sitenizde yayınlamayın.Kopya içeriğe sahip siteler, Adsense onayı alamazlar.

Yazarken makalelerin belirli bir kalitede olmasına dikkat edin.

Makale içerisinde mutlaka görsel kullanmanız gerektiğini düşünerek, ekleyeceğiniz görselleri kendiniz oluşturun.Kendi fotoğraf makineniz ile ya da telefonunuzdan çektiğiniz fotoğrafları kullanabilirsiniz.Ya da sıfır bir tasarım yapabilirsiniz.Veya benim blogumda olduğu gibi ücretli bir tasarım alıp, üzerinde değişikler yaparak kullanabilirsiniz.

Son çare olarak ücretsiz stok fotoğraflar kullanabilirsiniz.

Yeterli Sayıda İçerik Kriteri

Adsense başvuru onayı alamama nedenlerinin başında blogun yeterli sayıda içeriğe sahip olmaması gösterilebilir.

Adsense başvurusu yapan bir çok kişi, içerik sayısından dolayı kabul edilmediğini belirtiyor.İlk web sitem için başvuru yaptığımda ben de aynı cevabı almıştım.Peki Google Adsense kabul için en az kaç tane içeriğe sahip olmalıyız?

Aslında bu sorunun ne Google tarafından resmi bir açıklaması var, ne de bu konuda uzmanlar arasında kabul edilmiş kesin bir cevap var.Fakat şunu söylenebilir ki Google, reklamlarını belirli bir değer yaratmış sitelerde göstermek istiyor.Değer yaratmaktan kasıt olarak, ziyaretçilerine istediğini verebilen, bol içeriği olan ve az da olsa düzenli bir trafiği olan siteler.

Diğer taraftan bu sorunun cevabı, bu yazıda dikkat edilmesini belirtiğim bütün kriterlerle dolaylı dolaysız bir ilişkisi bulunuyor.

Tercübelerime dayanarak diyebilir ki en alakalı olanı, içerik sayısı az olsa da kaliteli olursa, kabul edilme oranı yükselir.

Tavsiye Edilen

Bu kriterden reddedilmemek için içerik sayısının 30-40 civarında olduğuna emin olun.Yalnız her içeriğin uzun (1000 kelime üstü) ama kaliteli makale olmasına dikkat edin.

Ben Adsense başvurusunu, bir sitemde 20 tane içerik varken yapmıştım  ve ilk seferde kabul edildim. Ama daha fazla içeriğe sahip siteler geri çevrilebiliyor.Burada önemli olan içeriklerin kaliteli olmasıdır.

Bir de, blog açıp ilk hafta 20-30 içerik paylaşıp Adsense başvurusu yapmayın.Bir kaç ay geçmesini bekleyin.

Kimlik Doğrulama Kriteri

Adsense başvuru sırasında kimlik bilgilerinizi doğru şekilde oluşturun.Sonradan değiştirmek biraz sıkıntılı oluyor.Google’dan doğrulama için mektup talep ediyorsunuz.Gelmesi 2-3 hafta sürüyor. Özellikle isminizi, ödeme alacağınız hesap ile eşleştiğine dikkat edin.

Email adresinin Gmail olması uydurulmuş bir mitten ibaret.Ama Google’un servisine başvururken, yine aynı firmanın bir servisi kullanıyor olmanız iyi niyet göstergesidir.Ayrıca Google, servisleri arasında senkronlama yaptığından, bir çok servisin olanağından yararlanabilirsiniz.

Adsense hesabınızın onaylanması için yaşınızın yasal sınırları geçmesi gerekiyor.Google, 18 yaş altı için Adsense hesabı vermiyor.Kimliğinizi Google’a vermediğiniz için gerçek yaşınızı bilemez ama Gmail hesabınızda 18 yaş altı olarak kayıt yaptıysanız, ondan dolayı kabul edilmezsiniz.Eğer 18 yaş altı iseniz ve Gmail hesabınızda bunu belirmişseniz, öncelikle bunu düzenleyin.

Olması Gereken Sayfa Kriteri

Adsense deneyimi olan bir çok kişi, başvuru yapmadan önce sitenin bazı sayfalarının olması gerektiğini söylüyor.Bu sayfalar siteyi, gerçek kişilere ait , şeffaf yapısı olan, iyi niyetli siteler olarak gösteriyor.Bu bir bakıma mantıklı bir sebep.

Benim bütün sitelerimde hakkında ve iletişim sayfası bulunur. Adsense aldığım sitelerde de bu sayfalar vardı.O yüzden olmadığından sıkıntı olur veya olmaz diyemiyorum.Gizlilik politikası sayfası, kurumsal sitem haricinde hiç bir sitemde yoktu.

Hakkında Sayfası

Blogun veya sitenin kim veya kimler tarafından ne amaç ile oluşturulduğunu belirten sayfalar, internet jargonun da hakkında sayfası olarak bilinirler.Sitenin arkasındaki gerçek kişileri gösteren sayfadır.

İletişim Sayfası

Ziyaretçileri, sitenin sahipleri ile iletişi kurmasını sağlayan sayfadır.Bu sayfada email adresini, varsa adresinizi ve telefonunuzu gösterebilirsiniz.Bana göre kurumsal bir yapı değilseniz, telefonunuzu yayınlamayın.Ayrıca spam içeriklere karşı email adresini vermek yerine, iletişim formu kurmanız yeterlidir.

Gizlilik Politikası Sayfasıı

Genelde bloglarda olmayan, kurumsal siteler için uygun bir sayfadır.Daha önce Adsense aldığım hiç bir sitemde böyle bir sayfa yoktu.O sebeple zorunlu olduğunu düşünmüyorum.

Farklı Reklam Kriteri

Google, Adsense ile diğer reklam platformlarının birlikte kullanılmasına karşı değil.Yani Adsense ile diğer reklamları aynı sayfada kullanabilirsiniz.

Google’un karşı olduğu şey, sitenin veya sayfanın reklamlara boğulmuş olmasıdır. Adsense politikaları, içeriklerden çok reklamların olmasını ya da sayfayı reklamların kaplamasını istemez. Siteniz incelenirken, reklamların olması iyi bir izlenip bırakmayacaktır.

Reklam odaklı bir site imajı oluşturmamak için, başvuru sırasında varsa diğer reklamları kaldırın.Sitenin görünümü temiz olsun.Siteniz incelenip, kabul edildikten sonra, tekrar diğer reklamları ekleyebilirsiniz.

Önemli: Adsense yayınlamaya başladıktan sonra diğer reklamları sitenize tekrar eklerken, Adsense politikalarını unutmayın.Kabul edildikten sonra, politikaları ihlal ederseniz, hesabınız düşer ve büyük ihtimal geri alamazsınız.

Site İçerik Türü Kriteri

Google Adsense politikalarında açınca belirtilen içerik türleri, başvurunun onaylanmamasının en çok karşılaşılan sebeplerden biridir.Google reklamları, telif hakkı içeren, +18 içerik barındıran, yasal olmayan indirme siteleri, şiddet içerikleri, zararlı madde kullanımı teşviki sağlayan sitelerden yayınlanamaz.

Bu tür içeriklere sahip siteler Adsense onayı alamazlar.Sitenizde, bu içeriklerden herhangi biri varsa, başvuru yapmadan önce kaldırın ve bir daha yayınlamayın. Bu kriterde, diğer içerik türleri başvuran tarafından dikkate alınsa da, telif hakkı korunan içerikler pek dikkate alınmıyor.Tek bir görsel dahi olsa, izinsiz yayınlanmış içerik, başvurunuzun reddedilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca Google Adsense reklamları belirli dillere sahip sitelerde yayınlanabiliyor.Eğer desteklenmeyen bir dile sahip siteniz varsa Adsense alamazsınız.Bu çok sorun olmayacaktır.Çünkü her geçen gün bu dil desteği artıyor.Ama yine de Google’un desteklediği dillere göz atabilirsiniz.

Site Tasarım Kriteri

Blog tasarımı, Google Adsense almanız için içerikle birlikte en önemli faktördür.Adsense ekibi, sitenin kullanıcı dostu olup olmadığına çok dikkat ediyor.Bu sebeple sitenin görünümü profesyonel bir etki bırakmalıdır.

Tavsiye Edilen

Eğer bir blogunuz için Adsense başvurusu yapıyorsanız, sitenin tasarımı basit, sade ve temiz olmalıdır.Bütün gereksiz kısımlardan, modüllerden vazgeçin.Eğer çok fazla plugin (eklenti) kullanıyorsanız kaldırın.Sitenin esas amacı içerik olduğundan, yazıları gölgeleyecek herhangi bir şey bırakmayın.

Site içerisinde rahat dolaşım imkanı bir diğer dikkat edeceğiniz tasarım kriteridir.Kullanıcıların sitede kolay gezinim yapmaları için, menüler ve navigasyon modülleri ön plana çıkmalıdır.Genelde sitenin en üst kısmında menü bulundurmak kullanıcı deneyim açısından gereklidir.

Sitenin SEO kriterlerine uygun olması önemlidir.Özellikle kod yapısı SEO ile uygun olan temaları kullanmaya özen gösterin.Site içi SEO teknikleri de bir çok açıdan sitenizi etkilediğinden üzerinde durulması gereken bir diğer noktadır.

Google, sahte sitelerden ve kullanıcıyı yoran sitelerden nefret eder.Siteniz de çok fazla yönlendirme bulundurmayın.Bir diğer dikkat edeceğiniz konu da açılır pencerelerdir.Açılır pencere uygulamaları, kullanıcı deneyimi açısından hiç hoş karşılanmaz.Siteniz de yönlendirme ve pop-up pencereleri varsa kaldırın.

Ziyaretçilerin sitede kalması ve gezinmesi için, blogun hızlı cevap vermesi istenen bir durumdur.Eğer siteniz çok yavaş ise, istenen kriterlere uymaz.O yüzden blogunuzu hızlandırın, gereksiz kısımlardan kurtulun.

Mobil uyumlu site Google’un önem verdiği bir alandır.Adsense reklamları artık mobil ekranlar için bir den fazla seçenek sunuyor.Google reklamlardan iyi verim alabilmek için, sitelerin mobil uyumlu olması gerektiği vurguluyor.Eğer tasarımınız mobil uyumlu değilse, başvurudan önce değiştirin.

Domain Kriteri

Başvuru yapacağınız adres, sitenizin kök alan adı olmasına dikkat edin.Herhangi bir subdomain ile başvuru yapmayın.İlerde her hangi bir sorun çıkmaması açısından, blogspot üzerindeki sitenize, kendi özel domainizi aldıktan sonra başvurun.Belki kısa bir süre sonra blogspot üzerinden çıkacaksınız.O zaman bu sıkıntı yaratır.

Domain yaşı önemli bir kriter mi? Google, bazı bölgeler için site 6 ayını doldurmadan başvurulmaması gerektiğini söylüyor.Bu kriter Türkiye için geçerli değil.Ama bir kaç haftalık sitenin de kabul edileceğini sanmıyorum.Ben 1-1.5 ay gibi bir süre arasında 20 içerikle Adsense hesabı almıştım.Yani kısa sürelerde de kabul edilme şansınız var.

Ziyaretçi Kriteri

Google’un gözünde siteler ne kadar organik ziyaretçisi varsa o kadar değerlidir.Spam, bot veya doğal olmayan yollarla gelen ziyaretçiler sitenin imajını zedeler.Eğer sitenizin ziyaretçi ağırlığı bu tür yollarla sağlanıyorsa Adsense hesabı almanız zor.

Adsense ekibi, siteye gerçek kişilerin, belirli aramalarla gelip gelmediğini kontrol ediyorlar.Eğer sitenizin ziyaretçi ağırlı organik değilse, o zaman Adsense politikalarına uymazsınız.Çünkü Google reklamları, sadece değerli sitelerde yayınlamak üzere veriliyor.

Site ziyaretçilerinizi kontrol edin.Eğer istenmeyen türden ziyaretçi akını varsa, bunların IP adresini engelleyebilirsiniz.Ayrıca Google Analytics aracında, sitenin trafiğine etki etmesi için engelleme yapabilirsiniz.

Son olarak:

Nihayetinde, Adsense yeni kişilere isteksiz davranan bir platform değil.Sadece hem reklam verenlerin hem Google’un hem de reklam yayınlayanların işine yarayacak bir ortam oluşturmak için işini ciddiye alıyor.Eğer istediği ölçütleri yerine getirirseniz, başvurunuz kolay onaylanacaktır.

Kriterleri uyguladım ama işe yaramadı diyen var mı?

Bunları da beğenebilirsin