İnternetten Para Kazanmak | Sınırsız Para Kazanma Yolları

Bu yazı internetten para kazanma yolları hakkında derinlemesine bir rehber niteliği taşımaktadır.

Burada listeleyeceğim yöntemlerin hepsi sizin için uygun olmayacaktır.Ama mutlaka içinden bir kaç tanesi yeni gelir kapınız olacaktır.

Ben bir çok yöntem denedim, bu liste içerisinde denediklerime de yer verdim.Ama şuan da para kazanmak için sadece bir tanesi üzerine yoğunlaşıyorum.

1 İnternet Sitesi ile Para Kazanma Yolları

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında, gelir çeşitliliği bakımından en fazla seçeneği olan yöntem internet sitesi işleridir.

Eğer internet siteniz varsa, bir çok farklı seçenek ile gelir elde etmeniz mümkün.

İnternet sitesi ile para kazanmanın ilk akla gelen yolu e-ticaret işidir.Fakat e-ticaret başlı başına bir yöntem olduğundan onu ayrı bir başlık altında anlatacağım.

Burada bahsetmek istediğim şey, içeriğe sahip ve bu içerikler sayesinde para kazanmanızı sağlayan internet siteleridir.Yani haber siteleri, forumlar, portallar ve en kolay olanı bloglar.

Mesela iyi bir kitle yakalamış bir blog, reklam geliri, satış ortaklığı, üyelik, hizmet gibi bir çok kanal vasıtası ile para kazabilir.

Blogdan nasıl para kazanılır detayları için yazıya göz atabilirsiniz.

2 Hizmet İşleri ile Para Kazanma Yolları

Hizmet sektörü, internet ile yeni bir boyut kazandı.Her gün milyonlarca dolar paranın döndüğü bir piyasadan bahsediyoruz.

İnternet sektöründe deneyimliyseniz, bionluk gibi sitelerden bilginiz dahilde hizmet sağlayabilirsiniz.Mesela makale yazarlığı, SEO işleri, çeşitli internet işleri gibi alanlarda ücret karşılığından insanlara hizmet verebilirsiniz.

İnternette makale yazarlığı kendi piyasasını oluşturacak kadar popüler bir meslek oldu.Bugünler de içeriklerin kalitesine göre 100 kelimesi 1.5-10 liraya kadar çıkabiliyor.

Makale yazarak nasıl para kazanılır detayları için yazıya göz atabilirsiniz.

Diğer taraftan tesisatçı, parke döşemecisi gibi geleneksel hizmet işlerinden birine hakimseniz, armut.com gibi platformlardan müşteri bulabilirsiniz.

3 Domain Satışı ile Para Kazanma

Domain yani alan adı internet sitelerinin görünen adıdır.Milyonlarca kayıt altına alınmış domain bulunmaktadır.

Peki domain ile para kazanma nasıl işliyor?

Domainden para kazanmanın bilinen en direk yöntemi domain satışı yapmaktır.Fakat her domain satışı para kazanamazsınız.Çünkü alan adının para getirmesi için değerli olması, belirli kriterlere uyması gerekir.

Örneğin 3-4 harfli ve .com uzantılı bir domaininiz varsa iyi para kazanırsınız. Bu kritere uyan domainler çok yüksek fiyatlara satılıyor.Çünkü bu kriterlere uyan reglenmemiş (kayıt edilmemiş) domain bulmak imkansız.

Birinci kriter pek mümkün olmadığından genelde domain satışı jenerik domainler üzerinden yapılmaktadır.Jenerik domain denilen şey, belirli bir nesne, iş alanı, sektör gibi bir şeyi ifade eden alan adlarıdır.Örneğin cicekci . com bir jenerik domaindir.

Bir diğer kriter de jenerik de olsa domainin kısa olması satışı etkileyen bir kriterdir.Ne kadar kısa alan adı o kadar akılda kalıcı olur ve satışı kolay olur.

Domain satışları domain kayıt yapan firmaların sitelerindeki domain pazar yerleri, forumlar aracılığı ile yapılabilir.

Eğer bu iş modeli ilginizi çektiyse alternatif alan adı sorgulama yani jenerik domain bulmanız için yardımcı olacak siteleri keşfedebilirsiniz.

4 Tasarım İşleri ile Para Kazanma

Tasarım işinde deli para var diyorlar.Şaka tarafı bir yana, internetten para kazanmanın bir yolu da tasarım işidir.Dijital dünya da hemen hemen her iş tasarım gerektirir.Tasarım olmadan internette işler yürümez.

Eğer tasarıma ilginiz ve yeteneğiniz varsa, bu yeteneğinizden para kazanabilirsiniz.Hali hazırda internette serbest tasarımcılar hayli cüretkar kazançlar sağlıyor.İrili ufaklı bir çok firma ve kişiler, ajanslara tonlarca para vermek yerine, serbest çalışan tasarımcılara daha uygun fiyatlarda işlerini yaptırıyor.

Tasarım işleri ile para kazanma yolları arasında e-ticaret sitelerinde tasarım satışı, proje odaklı tasarım işleri veya eğitim ile kazanç modelleri yer alır.Freelancer, upwork gibi onlarca platformdan tasarım işi alabilir ya da creativemarket, graphicriver gibi platformlarda tasarım satışları yapabilirsiniz.

Tasarım ile para kazanma iş modeli tam benlik diyorsanız, logo başta olmak üzere dijitale dönük tasarım işlerine yönelin.

Eğer biraz ilhama ihtiyacınız varsa, özellikle logo tasarım örneklerinin yayınlandığı sitelere göz atabilirsiniz.

5 Yazılım İşleri İle Para Kazanma

İnternetin atar damarı yazılımdır.Her gün saatlerce zaman harcadığınız web siteleri, uygulamalar ve oyunlar vs. yazılıma, yazılım ise yazılımcıya muhtaç.İnternet çağında kod biliyorsanız aç kalmazsınız.Bir yazılımcının internet üzerinden para kazanmama lüksü yok.

Yazılımcı olarak internetten nasıl para kazanılır.

Yazılımcı, geliştirdiği programı yazılım ticareti yapılan e-ticaret sitelerinde satabilir, freelancer sitelerde projelere özel yazılım işi alabilir ya da yazılım bilgisini çeşitli eğitim platformlarında satarak para kazabilir.

Mesela android ya da iOS oyun / uygulama geliştiricisi, geliştirdiği oyunları Google Play ya da Apple Store üzerinden ücretli olarak yayınlayabilir ya da ücretsiz yayınlayıp reklam geliri elde edebilir.

Bir web yazılımcısı  yüksek gelir sağlayan themeforest ve templatemonster gibi online pazarlarda WordPress tema, eklenti veya PHP , jquery gibi yazılımlarını satabilir.

6 Fotoğraf Satışı ile Para Kazanma

Eğer iyi fotoğraf çektiğinizi düşünüyorsanız ya da fotoğrafçılık yapıyorsanız internetten para kazabilirsiniz.

Stok fotoğraflar siteleri, fotoğraf satışı ile para kazanabileceğiniz internet siteleridir.Fotoğrafçılar satmak istedikleri fotoğrafları siteye yüklerler.Fotoğraf almak isteyenler kişilerde farklı üyelik sisteminden biri ile siteye ücretli üye olurlar.

Üyeler yüklediğiniz fotoğrafları indirdiğin de siz para kazanmaya başlarsınız.Fotoğraflarınız üyeler tarafından ne kadar çok indirilirse, o kadar çok para kazanırsınız.

Stok fotoğraf sitelerinden iyi para kazanmak için yüksek kalitede sektörel fotoğraflar çekmeniz gerekmektedir.

Google araması ile fotoğraflarınızı satabileceğiniz onlarca stok sitesi bulabilirsiniz.Her stok sitesinin kendine özgü ücretlendirme seçeneği vardır.

7 Youtube ile Para Kazanma

Youtube dünyanın en popüler video içerik sitesidir.Alanında neredeyse tekel olmasının yanında, özellikle son bir kaç yılda çok iyi ivme kazandığı aşikar.Bunun en büyük nedenlerinden biri şüphesiz, içerik oluşturuculara hatırı sayılır para kazandırması gösterilebilir.

Youtube üzerinde kanal oluşturup, içerik oluşturan -bunlara youtuber deniyor- kanal sahipleri, abone sayıları ve doğru orantılı olarak izleneme sayılarına göre çok iyi para kazanıyorlar.

İlk zamanlar Youtuberlar, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, her 1000 görüntüleme için 1 dolar gibi bir ücret alıyorlardı.Daha sonraları Youtube reklam ağının gelişmesiyle,  bu miktar iyi derece artış gösterdi.Bunun dışında abone sayısı yüksek youtuberlar, videolarında kendi özel reklamları yayınlayarak ve sponsorlu içerikler üreterek daha çok para kazanmaya başladı.

Eğer insanların izleyebileceği fikirleriniz ve yeteneğiniz varsa, Youtube ile para kazanmak şuan da internette en kolay para kazanma yöntemidir.

8 Eğitim İşleri ile Para Kazanma

İnternetten para kazanmak için kullanılan en aktif yöntemlerden biri de insanlara para karşılığında bir şeyler öğretmek.İnternetin ilk yaygınlaştığı dönemlerde, eğitimciler cd formatında derslerini hazırlar ve satarlardı.Daha sonraları çevrimiçi platformların yaygınlaşmasıyla, online eğitimlere yönelim arttı.

Mesela dünyanın en büyük çevrimiçi kurs ve eğitim platformu Udemy, eğitimcilere internet üzerinden para kazandırması ile ünlüdür.Udemy üzerinde, bilgili olduğunuz alan ile ilgili eğitim kursu oluşturup satabilirsiniz.Platformun ilk zamanlarında sadece İngilizce içerikler vardı.Fakat artık Türkçe içerikler de oldukça yaygın ve kurs yayıncılarına iyi para kazandırıyor.

Diğer taraftan, kurslarınızı Youtube üzerinden ücretsiz yayınlayıp, reklam ve sponsorluk kanalları ile de para kazanabilirsiniz.

9 Sosyal Medya ile Para Kazanma

Son bir kaç yılın en gözde uğraşlarından hatta iş kollarından biri sosyal medya fenomenliğidir. Bir meslek olarak kabul edemeyiz ama internetten para kazanmak isterseniz, en kazançlı yollardan biri diyebiliriz.Fenomen olmak kolay değil elbette.Her sosyal medyanın kendine göre bir kültürü var.Önce bunları araştırıp öğrenmelisiniz.

E-ticaret ile Para Kazanma

 

Para Kazanmak için internet Neden Önemli

İnternetin çok hızlı gelişmeye başlamasıyla birlikte gelir elde ettiğimiz işlerde değişmeye başladı.Bu anlamda internette para kazanma yolları

Yıl 2018, kaptanın seyir defteri: geleneksel yolları bıraktık, internetten para kazanmak artık esas hedefimiz oldu.Bu konu da o kadar geliştik ki yüzlerce internetten para kazanma yolları bulduk.

İnternet hayatımızı öyle ya da böyle tamamen değiştirdi.Artık internetin zararlı mı yararlı mı olduğunu tartışacak zamanı çoktan geçtiğimizi düşünüyorum.Çünkü hayatımız bir bakıma ona bağlı olmaya başladı.

Önce bilgi edinme alışkanlıklarımız değişti.Bilmediğin bir şey mi var hemen Google’a sor.Ansiklopedi mi lazım Wikipedia elinizin altında dev bir ansiklopedi.

Sonra sosyal hayatımız, arkadaşlarla tanışma kaynaşma icadı Facebook, dostlar meclisi tartışmaları Twitter oldu.Alo neredesiniz, ne yapıyorsun sohbetleri Swarm, birlikte bakılan fotoğraf albümü instagram oldu.Sinema gitti, televizyon bitti hepsi Youtube oldu.

Bütün bu değişimler olurken, tabi ki insanoğlunun en büyük emeli olan para kazanma yöntemi de yerinde saymadı.O da kendine bu yeni evren de hayat buldu.

Art ardına çıkan e-ticaret fikirleri alış-veriş alışkanlıklarımızı değiştirdi.Giyim, elektronik ticareti alışılmışken, yemek siparişleri ve hatta son zamanlarda popülaritesi artan market alışverişleri de artık internetten gerçekleşmeye başladı.

Şuan da 2017 yılından baktığımız da geleneksel alışveriş ile neler satın alabiliyorsak, internet üzerinden de aynı şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

İnternet insanları dar ve sığ alanlarından kurtardı.Bizi dünyaya açtı.Bugün Türkiye’den dünyanın her hangi bir yerine ürün veya hizmet satışını gerçekleştirebiliyoruz.2015 yılının sonlarına doğru internet ticareti 2 trilyon dolar hacmini geçmişti.

İnternetten Para Kazanmak

İnternette para kazanmaktan bahsederken tabi ki bu işin sadece e-ticaret olarak algılanmaması gerekiyor.E-ticaret , internetten para kazanma yolları arasından sadece bir tanesi.Daha nice fikirler ortalıkta dolaşıyor.Her ne kadar iyi tutan bir e-ticaret kadar para kazanılmasa da, bu fikirler ile insanlar geçimlerini sağlamayı sürdürüyor.

Bazıları ise normal işlerini yaparken, internet işini ek gelir olarak ve serbest zamanlı olarak gerçekleştiriyor.İnternetin en güzel yanı da bir yere veya zamana bağlı olmamak.Günlük işlerinizi yaparken, günün küçük bir diliminde bu tarafa yoğunlaşabilirsiniz.

Bu yazı, ister tam mesai, ister yarı zamanlı olarak internette nasıl para kazanılabileceğini, bunun için hangi yolları olduğunu, fikir vermek amaçlı yazılmıştır.Gelin şimdi hep birlikte size en uygun iş fikrini öğrenelim sonrasında uygulamaya geçelim.

Son olarak;

İnternetten para kazanma yolları bu kadarcık fikir ile sınırlı değil.Çünkü internet sınırlı bir alan değil.Her bir fikri detaylı bir yazı ile açıklamak istediğimden dolayı henüz dahil edemediğim bir çok fikir sırada bekliyor.Geri kalan yöntemleri belirli aralıklarla listeye dahil edeceğim.Umuyorum yazının sonunda kendinize uygun bir yöntemi bulursunuz.

Özet

Uzaktan davulun sesi hoş gelse de, yukarıda açıkladığım yöntemlerden para kazanmak herkesin harcı değil.İnternet de aynen normal hayatta olduğu gibi emek gerektirir.Güzel bir fikriniz olsa bile, üzerinde yeterince emek harcamadan, sabretmeden geri dönüşler alamazsınız.Yani para kazanmak istediğiniz mecra internet bile olsa kolay para kazanmak diye bir şey yok.Bu işlere adım atan her 100 kişiden 90’ı yarı yolda bırakıyor.Adım atmadan önce tüm eksi ve artı yönlerini düşünmelisiniz.

Bunları da beğenebilirsin