Javascript Öğrenebileceğiniz Siteler

Bir çok yabancı kaynakta Javascript ile ilgili bilgi verilirken Javascript’in popüler programlama dili olan Java ile hiç bir alakasının olmadığı sadece Java’nın popülerliğini kullanmak için böyle bir isim seçildiğinden bahsedilir.Ben her zaman bu kavram karmaşasının sadece yabancılara ait olduğunu düşündüm.Çünkü etrafımda hiç Java ile Javascript’i ilişkilendiren birisine rastlamadım.Bu gereksiz açıklamayı yaptıktan sonra direk Javascript nedir? Ne işe yarar ondan bahsedelim.

Javascript başlı başına bir programlama dilidir(script dili diyen de var).Bunu bilmeniz yeterlidir.Javascript,HTML ve CSS ile birlikte 3 silahşörler biridir.Bunların yanına isteğe göre PHP veya diğer programlama dillerinden biri eklenebilir.Bu da 3 silahşörlerin 4.sü D’Artagnan olur.

Javascript ile neler yapılır.En kolay ifade ile açıklamaya çalışalım.HTML bir web sitesinin iskeletini oluşturur.CSS bu iskelete görüntü oluşturur.Javascript’de bu yapıyı interaktif bir hale getir.Mesela şöyle düşünelim.Bir web sitesinde içi boş bir kutu var ve altında bir buton var.Bu kutu ve butonun orada olmasını sağlayan yani oraya işaretleyen HTML’dir.Butonun ve kutunun rengini,boyutunu aralarındaki mesafeyi oluşturan gibi özellikleri sağlayan ise CSS’dir.Butona tıklandığı zaman kutunun boyutunu,rengini değiştiren ise Javascript’dir.En basit olarak böyle açıklayabiliriz.Ama javascript ile bir çok işlem yapabilirsiniz.

Javascript ilk çıktığı yıllarda (1995 yılı), o zamanın web teknolojileri ile kısıltlı işlemler yapılıyordu ve pek önemsenmemişti.Fakat son yıllarda özellikle HTML5 ile birlikte Javascript gerçek anlamda değerine ulaştı.Nodejs gibi server tarafında çalışan ve javascript ile yazılmış bir platformun çıkması da Javascript’i ayrı bir yere taşıdı.Bugün özellikle front-end tarafında Javascript çok önemli bir konumdadır.Javascript’e yardımcı olacak onlarca framework,kütüphane ve araçlar vardır.

Bu yazımda sizlere bu önemli dili öğrenebileceğiniz web sitelerinden bahsedeceğim.Javascript hem istemci hem de server tarafından çalışan önemli bir dil olsa da maalesef internet üzerinde Türkçe yeterli bir kaynak yok.Genel de Türkçe kaynaklar başlangıç seviyesinde ve güncellenmemiş bilgiler içermemekte.Çok aramama rağmen bir site haricinde (listede tanıtacağım) gelişmiş içerik bulamadım.O yüzden internet üzerinde öğrenecekseniz ya ingilizceniz iyi olacak yada para verip video eğitimleri satın alacaksınız.Onun dışında javascript ile ilgili 2 tane Türkçe kitap var(Arayüz Geliştiricileri için Türkçe Kitaplar yazımda bahsettim) onları alıp faydalanabilirsiniz.Lafı fazla uzatmadan listeye geçelim.

JsKoleji

jskoleji

Yukarıda da belirttiğim gibi internette Javascript ile ilgili adam akıllı tek Türkçe kaynak Jskoleji.com.İngilizce ile arası iyi olmayan Javascript meraklılarına şiddetle tavsiye edebileceğim bir site.Sitenin sahibi Levent Karagöl Javascript ile ilgili bir çok konuyu detaylı ve akıcı bir şekilde anlatmış.İçerisinde genel Javascript ‘den,nesne yönelimli Javascript’e,desen tasarımlarında(design pattern),Nodejs’e,Javascript frameworkü Canjs,javascript kodlarını test etmek için kullanılan Jasmine’e kadar bir çok konu mevcut.Sadece bu blog ile çalışıp da Javascript ile ilgili geniş bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

W3schools

w3

Web tasarım ile ilgilenip de W3s sitesini duymamış olmanız bir zor.Tutorial(öğretici) siteler arasında dünyanın en çok ziyaret edilen sitesidir.Genel de konular başlangıç düzeyindedir.Ama yeni başlayanlar için oldukça zengin bir kaynaktır.İçerisinde Javascript,jQuery,HTML,PHP,CSS gibi bir çok konuyu bulabilirsiniz.Anlatım dili ingilizcedir fakat kısa anlatı, ve her konu hakkında görsel örnekleri ile kolay kavrarsınız.

MDN

mdn

MDN(Mozilla Developer Network), Firefox tarayıcısını geliştiren Mozilla Vakfı tarafından geliştiricilere ithafen oluşturulmuş bir sitedir.Javascript ile ilgili kapsamlı bir dökümana sahiptir.Gerçek manada Javascript’i bu siteden öğrenebilirsiniz fakat başlangıç düzeyi için tavsiye etmem.

Kirupa

kirupa

Eğer ingilizceniz okuduğunuzu anlayacak seviyede ise bu siteyi kesinlikle tavsiye ederim.Javascript ile ilgili basit konulardan başlayıp ileri seviye konular uzun makalelerle detaylı ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatılmış.

Codecademy

codecademy

Codecademy, interaktif bir anlatım ile programlama dillerini öğreten bir site.Konuları aynı anda uygulayarak öğretmeye çalışan dünyada oldukça popüler bir platform.Javascript dışında PHP,Pyhton,Ruby gibi diğer dillerde mevcut.Konular başlangıç düzeyinde.

Web Platform

webplatform

Web platform, W3s ile yakın içeriklere sahip bir tutorial sitesi.Çok geniş bir makale içeriğine sahip.Faydalanmanız da yarar var.

Sonuç
Javascript’in bugün web siteleri ve web uygulamaları geliştirmede oldukça önemli bir yeri var.Özellikle web siteleri ve uygulamalarında gördüğünüz interaktif yapının arkasında Javascript var.Son yıllarda ki javascript popülerliği, Javascript’i server taraflı -bakınız node.js- çalışan bir dil haline getirdi.
Javascript bugün oyun geliştirme,web site ve uygulama geliştirme,server tarafından işlem görme gibi bir çok alanda kullanılan web ile ilgili en popüler programlama dilidir.
Javascript ile ilgili çok fazla kaynak bulabilirsiniz.Ama genel de dili ingilizcedir.Türkçe olarak ben sadece jskoleji.com u biliyorum.Eğer sizin bildiğiniz ve tavsiye edeceğiniz başka Türkçe kaynak varsa yorumda belirtebilirsiniz.Listeye eklemekten memnun olurum.

Her türlü düşünceye açığız.Lütfen yorum bırakmayı ihmal etmeyin.Bilgi paylaştıkca çoğalır.Yazımızı beğendiyseniz paylaşın,herkes faydalansın.