jQuery Nedir? | Temel jQuery Bilgileri

jQuery, 2006 yılında John Resig tarafından geliştirilmeye başlanan bir Javascript kütüphanesidir.Açık kaynak olarak geliştirilen jQuery, temel de web projelerin de Javascript kullanımını kolaylaştırmak için ortaya atıldı.

jQuery Nedir?

jQuery, internette onlarca alternatifi olan fakat kazandığı popülerlik sayesinde, en çok bilinen ve kullanılan Javascript kütüphanesidir.Kütüphane kavramını biraz açarsak, öğrenmeye başladığınız da göreceğiniz gibi, Javascript metodlarını ve yazım kurallarını esneterek, daha kolay kod yazmanızı sağlamaktadır.jQuery mantığı mottosunda  “bir şey seç ve onunla bir şey yap” ifade ettiğinden fazlası değildir.

Başlamadan Önce?

jQuery tanım itibari ile öğrenmesi oldukça basit bir kütüphanedir.Fakat jQuery öğrenmeye başlamadan önce aşağıdaki konuları en azından başlangıç düzeyinde bilmeniz gerekir.

 • HTML : HTML/DOM manipülasyonu için gereklidir.
 • CSS : HTML ile ayrılmaz bir bütün, CSS manipülasyonu için gereklidir.
 • Javascript : jQuery  bütün yazım kurallarını kapsamaktadır.

Neden jQuery Kullanmalıyım?

İnternette bir çok Javascript kütüphanesi olmasına rağmen jQuery bunlar arasında en popüler olanıdır.Bunun nedeni de:

Küçük Boyutlu : Dışarından bir yapının bağlanması projeleri her ne kadar yavaşlatsa da jQuery kütüphanesinin küçük boyutlu olması bu dezavantajı ortadan kaldırıyor.

Kolay öğrenilebilmesi: jQuery kütüphanesinin mottosu ‘az kod, çok iş’ şeklindedir.jQuery’nin temel yapısınını ve kurallarını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Cross-browser desteği : Javascript kodlarının farklı tarayıcılarda farklı tepki vermesi yada hata oluşturması en büyük problemlerdendir.jQuery bu konuda bütün tarayıcılarda aynı şekilde çalışan kodlar yazmamızı kolaylaştırır.

Eklentileri : jQuery kütüphanesinin açık kaynak olması binlerce geliştiricinin jquery ile eklenti geliştirmesine olanak sağlamaktadır.Bu sayade işinize yarayacak hazır eklentileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

jQuery Ne Sağlar?

jQuery kütüphanesi işleriniz kolaylaştıracak bir çok özelliği beraberinde sunar.

 • HTML/DOM manipülasyonu
 • CSS manipülasyonu
 • Animasyonlar ve efektler
 • AJAX işlemleri
 • Olay(event) oluşturmak ve yönetmek
 • Farklı tarayıcı desteği
 • 3.parti eklentiler

jQuery Nasıl Kullanılır?

jQuery kütüphanesini projeleriniz de kullanabilmek için aşağıdaki iki farklı yöntemden birini seçebilirsiniz.

 1. jQuery kütüphanesini kendi sitesininden indirip kullanabilirsiniz.
 2. CDN yapısı ile uzaktan jQuery kütüphanesine erişim sağlayabilirsiniz.

jQuery Kütüphanesini indirip kullanmak : Bu yöntemde jquery.com sitesine girip download kısmından karşınıza çıkan Production version veya Development version seçeneklerinden birisini indirip proje klasöründe ki yolunu(path) HTML belgesininde bildirmeniz yeterlidir.

jQuery Production versiyon : Jquery kütüphanesinin küçültülmüş ve sıkıştırılmış versiyonudur.Web projelerinde genelde bu versiyon kullanılır.

jQuery Development version : Bu versiyon ise test ve geliştirme için kullanılır.Sıkıştırılmamış ve küçültülmemiştir.

İndiridiğiniz jQuery kütüphanesinin yolunu HTML belgesinde <head></head> etiketleri arasında yada </body> kapanış etiketinden hemen önce belirtebilirsiniz.

<head>
 <script src="jquery-1.12.0.min.js"></script>
</head>

CDN Yöntemi: Bu yöntem de jQuery kütüphanesini uzak sunucuda barından bir sağlayıcından çağırmaktır.Bunun için genel de Google sunucuları yada jQuery’nin kendi sunucuları kullanılır.Bunun için uzak sunucu bağlantısını head etiketleri arasına yada body kapanış etiketinden hemen önce ekleyebilirsiniz.

<head>
 <script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.12.2/jquery.min.js"></script>
</head>

Son olarak:

jQuery’i tanımaya yönelik bu ilk dersimizde jQuery’nin ne olduğu, ne işe yaradığı ve neden kullanmamız gerektiği ile ilgili bilgiler verilmiştir.Ayrıca jQuery kullanmaya karar verdikten sonra onu projemize nasıl dahil edebileceğimizi de öğrendik.Bir sonraki dersimiz jQuery syntax (sözdizim yapısı) olacak.

Bunları da beğenebilirsin