Kilogramın Yüzyıllık Tanımı Değişiyor

Kilogramın Tanımı Değişti Artık Değeri Elektronik

Bilim adamları kilogramın tanımlanma şeklini değiştirecek olan tasarıyı kabul etti.

Kilogram, bu zamana kadar Paris’te bir kasaya kilitlenmiş olan “Le Grand K” adlı platin tabanlı bir külçe ağırlığı ile tanımlanmaktadır.

Orijinal kilogram değeri olan bu nesnenin, birebir kopyası yapılarak bazı ülkelere dağıtımı yapıldı.O kopyalardan da diğer ülkelere kopya yapılarak gönderildi.Böylece kilogram evrensel bir ağırlık birimi haline geldi.

Cuma günü, Versay’daki araştırmacılar, kilogramı ileri teknoloji araştırmalarda kullanışlı hale getirmek için tamamen elektronik bir değere sabitlemeyi oylamaya sundu.

Karar, Ağırlıklar ve Ölçülendirme Genel Konferansı’nda alındı.Bazı bilim adamları değişimin gerekli olduğunu ifade etseler de, yüz yıllık bir tanımı değiştirmenin tuhaf olduğunu belirtiyorlar.

Uluslararası birimler sistemi SL temel ölçü birimleri

Karar, 20 Mayıs 2019 tarihi itibari ile uygulanacak.Kilogramla birlikte uluslararası birimler sistemi (SL) temel ölçü birimleri olan metre (m), saniye (s), Amper (A), Kelvin (K), kandela (cd) ve mol (m) değerleri de değişecek.

Peki Kilogramın Değeri Neden Değiştirildi

Dünya genelinde kullanılan en ünlü ağırlık birimi Kilogram, 1889 yılından beri Paris’te özel bir şekilde korunan “Le Grand K” ile eşit kabul ediliyordu.

Ülkelerde bu orijinal değerinin kopyasını elde ederek, kendi ülkelerinde kullanıyordu.

Fakat yıllar içerisinde yapılan araştırmalarda hem orijinal ürün hem de kopyalarında değer kaybı olduğu tespit edildi.

Değer kayıpları genel kullanım için çok küçük ve önemsiz olsa da, bu kayıplar özellikle nano teknoloji, ileri mühendislik, ilaç geliştirme gibi alanlar için sıkıntı oluşturuyordu.

Bu nedenle, bilim adamları daha hassas işler için de kullanılabilecek ve yıllar içerisinde değeri kaybetmeyecek elektronik bir sabit değere geçiş yaptılar.

 

Bunları da beğenebilirsin