Lightbox Nedir?

Lightbox terimi, ilk olarak fotoğrafçıların yetersiz ışık sorununu ortadan kaldırmak için geliştirdikleri ışık kutusu için kullanıldı.Zaten web dışında en çok fotoğrafçılar tarafından bilinir ve kullanılır.

Diğer taraftan gerçek kullanım mantığından esinlenerek oluşturulan, web sitelerine özel bir modül olarak bilinmektedir.İnternet sitelerinde daha çok görsel ögeler,son yıllarda videolar için kullanılan bu teknik, fotoğrafların bulunduğu alandan soyutlanması ile oluşturulur.

Kullanıcı, web sayfasında bulunan bir fotoğrafa tıkladığında, bu fotoğraf açılır bir pencere içerisinde gösterilir ve arka plan karartılarak görseli sayfanın diğer ögelerinden soyutlar.Böylece kullanıcının sadece fotoğrafa odaklanması amaçlanmış olur.

Web Teknolojisinde Nerelerde Kullanılır?

İnternette özellikle portföy tarzı, yoğun görsel içeren sitelerde sıkça bu tekniğe rastlarız.Bunun yanın sıra e-ticaret siteleri, ürün fototğraflarının gösterimi için bu teknikten uzun zamandır yararlanıyor.Ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar da fotoğraflara tıkladığı zaman görüleceği gibi lightbox yöntemini kullanıyor.

Lightbox nasıl oluşturulur?

Lightbox, web sitelerine interaktif özellik katmaya yarayan bir işlevdir.Genelde interaktif modüller javascript kullanılarak yapılır.İnternet üzerinde yapacağınız kısa bir arama ile onlarca lightbox kodu bulmanız mümkün.Bunların çoğu jQuery (javascript kütüphanesi) ile geliştirilmiştir.Eğer jQuery biliyorsanız (dolaysıyla javascript) kendiniz de sıfıdan yapabilirsiniz.Bunun için internet üzerinde bir çok öğretici video ve yazı bulabilirsiniz.

Diğer taraftan CSS de artık lightbox yapımı için uygun.CSS3 ile birlikte gelen yeni özellikler ve ilerleyen tarayıcı desteği lightbox yapımı için CSS’i kullanmamıza izin veriyor.Ama yine de tarayıcı desteğinin henüz istenen seviye de olmaması nedeni ile şimdilik sade Javascript veya jQuery ile lightbox geliştirmeyi tavsiye ederim.

Bunları da beğenebilirsin