Mac OS X Platformu için En İyi Kod Editörleri

Yazılım geliştirirken mutlaka yolumuz kod editörlerine (text editör) uğrar. Karşımız da çok fazla seçenek olduğu olduğu için hangisini kullanacağımıza karar vermek oldukça zor olur.Aslında kod yazarken ihtiyacımız olan tek şey bir not defteridir.Fakat bazen zaman sorunu bazen de unutkanlık bize daha kompleks araçlara iter.İhtiyaca göre geliştirilmiş çeşitli özelliklere sahip editörler hangisi sizin daha çok işinize yarar ise onu sisteminize kurup hemen asıl odak noktanız olan kodlamaya geçmeniz daha iyi olacaktır.

Sizin için OS X ortamında kullanabileceğiniz en popüler ve kullanışlı kod editörlerinden bazıları listeledim.İstediğinizi seçip kullabilirsiniz yada birden fazlasını sistemize kurup farklı amaçlar için kullabilirsiniz.Keyifli kodlar dilerim…

Sublime Text 3

(Ücretsiz-Ücretli)
Sublime Text,listede ki en gelişmiş ve son zamanların en popüler kod editörüdür.Sağladığı bir çok özellik ve 3. kişiler tarafından geliştirilen eklentiler sayesinde bir çok yazılımcı için ana editör niteliği taşımaktadır.Sublime Text’in özelliklerini sıralamak ayrı bir konu başlığıdır.Zaten bütün özelliklerini tam anlamıyla kullanmak çok zordur.Size yararlı olacak kadar bilmeniz yeterlidir.Sublime Text ücretli ( 70$) olarak sunulan bir editördür. Bunun yanında geliştircileri ücretsiz olarak da Sublime Text’in kullanımına izin vermektedir.

Coda 2

(Ücretli)
Coda, Panic şirketi tarafından sadece Mac OS X  platformu için geliştirlen çok güçlü ve kompleks bir kod editörüdür.OS X platformunda en az Sublime Text kadar popülerliği vardır.Coda 2 sahip olduğu özelliklerle bir text editöründen çok ide olarak tanımlayabiliriz.Coda 2 ‘e 99$ ücret ile sunulmaktadır.

TextMate

(Ücretli)
Textmate, OS X ortamı için düşünülebilecek ücretli alternatiflerden biridir.En az ilk iki editör kadar kapsamlı bir kod editörüdür.Textmate 51$ ile sunulmaktadır.Sadece OS X platformu desteklemektedir.

Brackets

(Ücretsiz)
Brackets, OS X kullanıcıları için ücretsiz alternatif bir kod editörüdür.Adobe tarafından geliştirilen ve dağıtılan açık kaynak kodlu cross-platform(çoklu işletim sistemi desteği) kod editörüdür.Brackets oldukça güzel ve kullanışlı bir arayüze sahip.Açık kaynaklı olarak geliştirilen brackets geniş bir özellik listesine sahiptir ve devamlı olarak güncellenmektedir.

Atom

(Ücretsiz)
OS X platformu için diğer bir ücretsiz text editörü de Atom’dur.Github ekibi tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu gelişmiş bir kod editördür.Daha çok arayüz geliştiricilerine(front-end developer) odaklı bu editör ilk olarak OS X platformu için geliştirildi fakat kısa bir zaman sonra windows ve linux’un bazı dağıtımları için genişletildi.Atom editörü de sublime text editörüne benzer bir arayüze sahip ve çok fazla benzer özellikleri var.Tamamen ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Farklı platform veya online kod editörlere göz atmak isterseniz:

Yazı Hakkında
Bu yazı web tasarımcılar ve geliştiricileri için önemli ve gerekli araç olan kod/text editörleri tanıtmak amacı ile yayınlanmıştır.Burada kod editörü dediğimiz araçlarla html,css,javascript ve php çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz.OS X için en iyi html,php editörler

Bunları da beğenebilirsin