Makale Yazarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak ile ilgili yazımı okuyup, size en uygun yöntemin makale yazarak para kazanmak olduğunu düşünüp bu konuya geldiğinizi düşünüyorum.

Son da söyleyeceğimi başta söylemek istiyorum.Makale yazmak kolay bir iş değil, çokta para kazandırmaz.Ama yaptığınız işi gerçekten hakkı ile yaparsanız, tatmin olacağınız ek kazanç sağlamış olursunuz.

Makale yazabilmek için bilgi birikiminiz oldukça yüksek olmalıdır.Bunun için ya çok fazla deneyime sahip olmalısınız ya da çok okuyan bir insan olmalısınız.İnsanoğlunun hayattaki deneyimleri sınırlı olduğundan, ikinci seçeneğe sahip olmanız daha büyük ihtimaldir.

Tabi ki her alan da iyi olmanızı kimse beklemiyor.En azından yazmaktan hoşlandığınız, bu konu da iyiyim dediğiniz bir alan ilk başlarda size yetecektir.Ayrıca konu yazarlık olunca kelime bilginiz ve dil bilgisi yeteneği de şarttır.

Makale nasıl yazılır?

Makale yazmanın kesin kuralları olduğundan bahsedemeyiz.Her yiğidin yoğurt yemesi farklı olduğu gibi insandan insana değişen yollar olduğunu unutmayın.Kesin kurallar olmasa da, makale yazmaya yeni başlıyorsanız, ilk başlarda deneyimli makale yazarlarının tavsiyelerine uymanızı öneririm.Bu işte deneyimleriniz artmaya başlayınca kendinize en uygun yöntemi yine kendiniz bulacaksınız.

Benim yöntemime gelirsek ben makale yazmadan önce yazacağım konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapar, yazının bütün alt başlıklarını oluşturur, hatta yazının akışı hızlı olsun diye alt başlıklara, ufak girişler yaparım.Böylece yazıya başladığım da çok az duraksama yaşarım.Makalenin ne kadar uzunlukta olacağını aşağı yukarı tahmin edilebilir.

Kimi makale yazarları ise konuyu belirledikten sonra kabaca bir taslak hazırlayıp, yazının akışına göre eklemeler ve çıkarmalar yapar.Bu yöntemde yazının ne zaman sona ereceğini kestiremezsiniz.

Başta da değindiğim gibi insanların alışkanlıkları ve bu işe başlama şekilleri buna karar verir.Ama genel olarak iyi bir makale yazmak için bazı kuralları uygulamanız faydalı olacaktır.

Makalelerimi nerede ve nasıl satabilirim?

Makale yazarlığının size uygun bir iş olduğuna artık eminseniz sıra bunu nasıl gerçekleştireceğinize gelmiştir.Yani işinizi nerede ve nasıl yapacaksınız.Dünya da hiç bir şeyin tek bir yöntemi olmadığı gibi makalelerinizi nasıl para çevireceğiniz ile ilgili tek bir yol yok.Birden fazla seçeneğiniz her zaman olacak.

Serbest Makale Yazarlığı

Makalelerinizi paraya dönüştürebileceğiniz en revaçtaki yöntem, serbest olarak makale yazarlığı yapmak.Bunun için aktif insan topluluğunun bulunduğu yerlerde olmalısınız.Türkiye’de bu tür işlerin gerçekleştiği ve oldukça kalabalık topluluğu bir arada forumlardan başka yer de bulamazsınız.Özellikle Türkiye’de r10 ve wmaraci bu kriterleri karşılayan iki forum sitesidir.

R10 sitesi davetiye ile üye kabul ettiğinden hemen üye olamayabilirsiniz.Wmaracı üyelik işlemine açık hemen üye olabilirsiniz.O yüzden r10 da ön kaydınızı yapın ve kabul edene kadar, kendinizi sadece wmaracina odaklayın.

Bu forum sitelerinin teması ve üye kitlesi blogerlar,webmasterlar,tasarımcılar vs web ile ilgili olduğundan siteleri veya blogları için makale yazdıran çok fazla insan bulunmaktadır.Hemen şuan da girip makale satış kategorilerine göz atın.Ne kadar aktif olduklarını kendi gözlerinizle görün.

Üye olduktan sonra yapacağınız ilk iş, diğer makale yazarlarının konularına göz atmak olmalıdır.Buradan kendinize uygun bir tanıtım şablonu çıkarın.Ve sitenin genelinde uygulanan fiyat politikasına göre makalelerinize fiyat belirleyin.Ortalamanın altında fiyatlandırma yapıp, piyasayı yok etmeyin.Ayrıca bu şekilde, makalenizin yetersiz olduğunu düşüneceklerdir.

Şimdilik ortalamanın üstünde de fiyat belirlemeyin.Çünkü sağlam referanslarınız olmadan, kolay kolay kimse sizle iş yapmaz.Tanınırlık artıkça fiyatınızı daha sonra yükseltebilirsiniz.

İş işinizi almak için önce vermeniz gerekir.Forum sitelerinde üyeler ağırlıklı olarak referanslara bakarlar.Bu yüzden ilk olarak referans sağlamalısınız.Bunu nasıl mı yapacaksınız? Ücretsiz makale vererek.

Akılda kalıcı bir başlık ile konunuzu açın.Tanıtım ve fiyatlandırma şablonu oluşturun ve ilk 5 kişiye ücretsiz olarak makale sağlayın.Onlardan gönderdiğiniz içerikleri yorumlamalarını talep edin.Zaten genelde bunu belirtmezseniz de ilgili yorum atacaklardır.Eğer ilk izlenim iyi olursa, ücretsiz makale verdiğiniz insanlar ilk müşteriniz olacaktır.

Bu yöntemin en güzel yanı emeğinizin karşılığını kimseyle paylaşmamanız.Kendiniz için çalışmanız.Yeterli sayıda referanslarınız olduğunda fiyatlamayı da istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Makale Pazarı

Diğer bir yöntem makale pazarına girmek.Makale yazarlığının büyük bir iş alanı olduğunu daha önce belirtmiştim.İnternette kısa bir tur atarsanız, makale satışı yapan bir çok siteye denk gelirsiniz.Bu sitelerde satılan makaleleri, site sahipleri kendileri yazmıyor.Sizin gibi makale yazarlarından aldıkları makaleleri satıyorlar.Sitenin çalışma yöntemine göre, komisyon yada satıştan kar payı alıyorlar.Bu çalışma yönteminin en avantajlı tarafı siz müşteri aramak için uğraşmıyorsunuz.Hazır olan pazarda müşteriler ayağınıza kadar geliyor.

Editör Olmak

Makale ile para kazanmanın diğer bir yöntemi editör olmak.Bir çok internet sitesi sahibi bloglarında devamlı yazı paylaşacak editörler arıyor.Dünya genelinde tanınmış bloglar makale başına 30-500 dolar gibi para verirken Türkiye’de bu iş o kadar da karlı değil.Tabi ki editörü olduğunuz site iyi gelirler sağlıyorsa o durumda siz de kazanacaksınızdır.

Makale yazmak için gerekli araçlar

Makale yazmak için bir fikir,kalem ve kağıt ikilisi ya da klavye,sanal not defteri ikilisi yeterli olur.Bunlar makale yazmak için yeterli araçlardır.Kısa zaman için de diğer ek yardımcı araçlar için bir içerik paylaşacağım.

Son olarak;

Makale yazarak para kazanmak her kişinin harcı değil.Bu iş için de bazı yetenekleriniz olması gerekiyor.En önemlisi de bilgi birikimine ihtiyacınız var.Ama ek iş olarak, evde boş vaktinizi dizi, film izlemek yerine değerlendirebilirsiniz. Hem de karşılığında para kazanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin