MIT Mühendisleri İyonik Rüzgarla Güçlenen Uçak Geliştirdi

MIT mühendisleri, motor ve kanat gibi hareket ettirici parçacıklar olmadan, iyonik rüzgarla güçlenen uçak geliştirdiler.

Mit mühendisleri iyonik rüzgarla hareket eden uçak geliştirdi

MIT mühendisleri, hareketli parçalara sahip olmamasına rağmen uçabilen ilk uçağı geliştirdiler. Mühendislere göre tamamen sessiz ve hafif olan uçak, fosil yakıtlar kullanmak yerine iyonik rüzgar ile güçlendiriliyor. Uçak ve droneların aksine, bu uçak herhangi bir emisyon üretmiyor.

Modern uçaklar, kanat, pervane, fanlar ve hareketli bir çok parçacığı içeriyor.Çoğunlukla bilim kurgu filmlerinde görmeye aşina olduğumuz basit görünümlü, sessiz ve ağır olmayan uçan araçlar, uzun zamandır insanoğlunun hayallerini süslüyor.Büyük ihtimalle Mit mühendisleri bu hayale bir adım daha yaklaştı.

Mühendis ekibi, motor gibi hareketi etkileyecek parçalar kullanmadan iyonik rüzgarla uçak aracı geliştirdiklerini, test uçuşu ile gösterdi.Yukarıda ki video da deneme uçuşunu izleyebilirsiniz.

Projenin temeli oluşturan iyonik rüzgar prensibi ilk olarak 1920 yıllarında orta atılmıştı.Uçak yeterli derece voltaja sahip olduğunda, iyonik rüzgar uçağı iterek hareket ettirebiliyor.

 

Bunları da beğenebilirsin