Neden Blog Açmalıyım? | Blog Açmak için Sebeplerim

Neden blog açmalıyım sorusuna verecek sınırsız sebeplerim var.Dinlemek istersen aşağıya seni için uzun bir yazı hazırladım.

İnsanlar farklı yaratılmış, farklı hayatlara sahiptirler.Bu yaratılış dan gelen farklılık ve hayatta kazandığı yeni yetenekleri ile olaylara bakış açıları farklıdır.Bu yüzden insanlara neden diye bir soru sorarsanız muhtemelen herkes farklı bir sebep ortaya sunacaktır.

Şimdi blog tutan insanlar arasında böyle bir soru dolaştırsanız, emin olun birden fazla farklı cevap alırsınız.Kimi blogcular bunu insanlara faydalı olsun diye yaptığını söyleyecek.Bazıları can sıkıntısı diyecek, bazıları hobi olarak, bazıları ise para kazanmak için açtığını belirtecektir.Dürüst olmak gerekirse son dediğimi çoğu kimseden duyamazsınız.

Bana gelince, şöyle geriye doğru baktığımda hep aynı şey için blog açtığımı farkettim.O da not tutmak.Evet bloglarımı not defteri olarak kullanıyorum.Çünkü açtığım bütün bloglar teknik konulara üzerine oldu ve ben çok unutkan bir insanım.

Yaptığım işlerle ilgili daha önceden bildiğim ve yeni öğrendiğim bilgileri hep bloglarımda tuttum.Bu da bana çok güzel bir kazanım sağladı.Maddi olarak düşünmeyin.Kazanımım yeteneklerim üzerine gerçekleşti.Blog yazmaya başladıkça farkettim ki, o öğrenmesi zor olan konular bana daha kolay gelmeye başladı.Dar bir bakış açısından , çok geniş bir pencere açmayı başardım.Kendi alanımdan farklı alanlara bağlantılar kurmaya başladım.Böylece içim de blog yazmaya yönelik tutkum her geçen gün artmaya başladı.

Emin sizin için de faydalı olacak bu serüvene biran önce başlarsınız.Buna bir nebze de olsa katkım olursa bu bana yeter.

Neden Blog Açmalıyım?

Aşağıda sıraladığım biraz sonra okuyacağınız maddelerden bazıları veya hepsi neden blog açmalıyım sorusuna yeterli cevap olacak diye düşünüyorum.

Yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur

Hangi amaçla blog sahibi olursanız olun, eğer içerikleri kendiniz hazırlıyorsanız, mutlaka yeni şeyler öğrenirsiniz.Uzun süreli blog yayınlamak, sınırlı olan bilgimiz yüzünden anlatacak konuların bitmesine sebep olur.Yazacak yeni şeyler bulmak için araştırma yaparız.Daha önce duymadığımız, ilgilenmediğimiz alanlara bizi yönlendirir.

Kendi açımdan olaya yaklaşırsam, her blog yazımda bildiğim konular dahi olsa, mutlaka farklı kaynaklardan araştırma yapar ve mutlaka bilmediğim yeni şeyler bulurum.

Daha iyi yazmanızı sağlar

Hayatında az çok okuma yazma bilen herkes bir şeyler karalayabilir.Ama gerçek anlamda yazmak yetenek ister.Tabi ki yazmak, sadece doğuştan gelen bir yetenek değil, sonradan da geliştirilebilir.İnsanoğlu bir şeyi ne kadar çok deneyimlerse, kendisini ancak o kadar geliştirebilir.

Bu sözlerimde, çok yazarsanız çağdaş rus edebiyatı yazarları gibi olabilirsiniz mantığı çıkartamayız.O başka bir konu.Ama düzenli blog tutmak yazma yeteneğimizi geliştirir.Bunu fark etmek için zaman zaman eski yazılarınıza geri dönüp bakabilirsiniz.Son yazılarınız ile ilk yazılarınız arasındaki uçurumu çok rahat görebilirsiniz.

Fikir Sahibi Yapar

Fikir sahibi olmadan zikir sahibi olunmaz diye çok güzel bir söz var.Bilgi sahibi olmadan da fikir sahibi olunamaz.
Blog tutmak esasında çift taraflı bir eylemdir.Öğren ve öğret.Bu süreçte yeni bilgi öğrenme grafiğiniz sürekli bir artış içerisinde olur.

İyi bir blog yazarı olmak için kendinizi bilgi ile donatmanız gerektirir.Bunu da ancak çok okuyarak gerçekleştirebilirsiniz.Çok okuyan insan da düşünme yeteneği gelişir.Derinlemesine düşünen insan, etrafındaki yaşananlara daha net bakmaya başlar.

Farklı düşünce ve fikirleri öğrenmeye başladıkça olaylara bakış açınız da değişmeye başlar.Farklı bakış açısı yaratıcı düşünmeyi tetikler.

Sizi takip edenleri tanımaya başladıkça onlara, neyin gerekli olduğunu, neyin faydalı olduğunu paylaşmadan önce iyice düşünüp, süzgeçten geçirirsiniz.Her zaman daha iyi gitmek için en doğru kararları vermeye kendinizi zorlarsınız.

Ücretsiz Bir Uğraş

Amatör olarak blog tutmak isterseniz bunun için hiç bir ücret ödemenize gerek yok.İnternette bedava blog sahibi olabileceğiniz onlarca platform bulunmakta.Aynen sosyal ağlara üye olmak gibi, bu platformlardan birini seçip e-posta adresinizle kayıt olup hemen bir blog sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz blog sahibi olabileceğiniz platform sayısı çok olduğundan, bunlar arasından hangisi seçmeniz gerektiği ile ilgili ilk başta kararsız kalabilirsiniz.Çok fazla zaman kaybetmemek için benim tavsiyem sırasıyla wordpress.com,blogger ve tumblr olacak.Deneyim kazandıkça ilerde kendi sunucunuza geçebilirsiniz.

Ücretsiz blog açmanıza yardımcı olacak en azında fikir sabihi olacağınız iki yazı paylaştım.Birinde iki farklı wordpress sistemini karşılaştırdım.Diğerinde de wordpress ve blogger sistemini karşılaştırdım.

Sizi Dünyaya Tanıtır

Blog yayıncılığı tamamen ücretsiz bir yayındır ve internete bağlanan herkese açıktır.Bu sebeple paylaştığınız düşünceleri, sizi hiç tanımayan insanlar öğrenebilir.

Kendi hikayeni anlatabilirsin.Blog yayıncılığı, eski zaman günlükleri yerine, internet üzerinde günlük tutmak üzere ortaya çıktı.Bugün bir çok blog bu amaçla kullanılmasa da, halen bazı insanlar bloglarını kendi hikayelerini anlatmak için kullanıyor.Okunmaya değer hikayelerin varsa, hemen bir blog açabilirsin.

Ek Gelir Sağlayabilirsiniz

Üzerinizden çömezliği attıktan sonra blog işini profesyonelliğe dökebilirsiniz.Bugünlerde blog yazarak para kazanmak kimileri için ek gelir kapısı kimileri için de tam zamanlı geçim kaynağı.Bazı blog sahipleri hobi olarak başladıkları bu işten yılda binlerce lira kazanç sağlıyorlar.

Eğer blogdan nasıl para kazanılır merak ediyorsanız bağlantıya tıklayıp ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Kendinize güveninizi sağlar

Çoğu insan toplum içinde fikirlerini açık şekilde ifade etmekten korkar.Bunun sebebi de bilgi yetersizliği ve buna bağlı olarak güven eksikliğidir.İnsanlar yanlış yapmaktan ve özellikle etrafta onları yanlış yaptı diye aşağılayacak insanlar olduğu için pasif kalır.Fikirlerinizi insanlara korkmadan aktarmak için blog bulunmaz bir nimettir.

Kendi Kitleniz Olur

Kim demiş sadece ünlülerin takipçisi, hayranı olur diye.Kendini kanıtlamış bir çok bloggerın (blog tutan ), binlerce, on binlerce takipçisi var.Blog tutmaya başladıkça göreceksiniz ki her geçen gün artan bir takipçi kitleniz olacak. İnsanlar sizin paylaştığınız içerikleri okuyacak, hayranlıklarını belirtecek ve hayatlarına uygulayacak.

Yeni insanlar ile tanışırsınız.Blog tutmak normal zamanda tanıyamayacağınız insanlarlar tanışmanızı sağlar.Hayatta tanıdığınız her yeni insan bir değer ve siz o değerden mutlaka bir şeyler kazanacaksınız.

İnsanlara yardım edebilirsiniz.Siz blog yazmaya başladıkça insanlar sizinle iletişime geçeceklerdir.Özellikle her hangi bir konuda uzman olduğunuzu bilirlerse sizden yardım isteyecekler.Siz de birilerine yardım etmekten mutlu olacaksınız.

Başkalarına ilham verirsiniz.Hayatta başardığınız bir konuda blogunuzda bahsetmeniz, diğerlerine ilham kaynağı olur.Başarılı olmak için sizi rol model olarak görürler.

Tavsiye edebileceğiniz bir ortam oluşturursunuz.İnsanlar genelde başkalarına sevdikleri şeyleri tavsiye etmekten mutluluk duyarlar.Şurası kesin ki bu özelliğimiz sosyal ağlarla birlikte daha çok arttı.Blogunuzu tavsiye aracı olarak kullanabilirsiniz.Mesela yeni okuduğunuz ve oldukça faydalandığınız bir kitabı, ya da yeni çıkan ve oldukça beğendiğiniz ürünü diğer insalara tavsiye edebilir, onlarında yararlanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Yeni Alışkanlıklar Kazandırır

Boş zamanlarınızı değerlendirmeyi, hayata karşı disiplin kazanmanızı sağlar.Blog tutmak, başlayınca beni daha iyi anlarsınız, oldukça zaman alan bir iştir.Bunun için gün içerisinde zamanı iyi kontrol etmeniz gerekir.Günlük rutin işlerinizden arta kalan zamanınızı boş şeylerle geçirmek yerine, yazacak yeni fikirler edinmek için daha çok okumaya iter.Kitap okuma alışkanlığı kazandırır.

Eğer takipçilerinizden olumlu geri dönüşler alırsanız, yeni yazılarınızı tam zamanında yayınlamak için tembelliği bir kenara bırakıp disiplinli bir çalışma ortaya koyarsınız.Günlük, haftalık akışı sağlamak için planlama yapmayı öğrenirsiniz.

 

Hangi Konuda Blog Açılmalıyım?

Hangi konuda blog açmalıyım? sorusunun cevabını en doğru biçimde ancak kendiniz verebilirsiniz.Bunun için de kendinize şu soruyu sormalısınız.Benim blog açmak istememdeki amacım nedir? Amacınızın ne olduğunu iyi tanımlarsanız, kararınızı hemen verebilirsiniz.

Amacınız başka insanlara bilgi birikiminizi paylaşmak ise, o zaman bildiğiniz alan en iyisidir.Uzmalık alanınız üzerine güzel bir blog açıp, derin bilgilerinizi diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

Eğer amacınız yeni bir şeyler öğrenmek ve öğretmek ise o zaman ilgi duyduğunuz ama hakkında pek bir şeyler bilmediğiniz alanlara yönelin.Yeni hobiler edinin.Hiç bir maddi beklenti içerisine girmeden sadece kendi mutluluğunuz ile ilerleyin.

Amacınız para kazanmak ise o zaman yapmanız gereken alanınızı iyi belirlemek.İnsanların ilgili duyduğu bir alan üzerine blog açabilirsiniz.Ama bu alanda rekabet çok olacağı için, çok fazla efor sarf etmeniz gerekir.Ya da belirli bir kesimin ilgi duyduğu niş bir alan bulup, daha az rakip ile rahatlıkla mücadele edebilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz.

Son olarak;

Size bir tavsiye vermek istiyorum.Neden blog açmalıyım sorusu ile ilgili verdiğim bütün cevapları unutun sadece blog açmak için açın.Başkalarının size sebep vermesi ile yetinmeyin.Kendiniz deneyin, kendi nedenleriniz olsun.Blog, hayatınıza girdikten sonra kendinizi gözlemlemeye başlayın.Hayatınızda neler değişti, ne gibi kazanımlarınız oldu, hepsini not edin.Daha sonra benim gibi böyle bir yazı paylaşın.

Hala neden blog açacağını bulamadın mı?

Bunları da beğenebilirsin