Okunabilir İçerik Oluşturmanın 7 Etkili Yolu

Okunabilir içerik oluşturma, blog ile izleyici kitlesi arasında etkileşim oluşturmanın en önemli aşamasıdır.Kitlesi ile etkileşimi olmayan bloglar başarılı olamaz.

Eğer sitenize gelen insanlar yazılarınızı okumazsa ya da okuyamazsa blogunuzla bağlantı kurmaya çalışmayacaktır.Yazılarınıza yorum atmayacak, size e-posta göndermeyecek, sunduğunuz ürünleri, tanıtımları dikkate almayacak, sosyal ağlarda paylaşmayacak vs. gibi sonuçları uzatabiliriz.

Peki Okunabilir İçerik Oluşturma Neden Önemli?

Blogların içerikleri ağırlıklı olarak yazılardan oluşur.Yani bütün sermayesi veya ham maddesi yazılarıdır.Eğer bu sermayeyi doğru kullanırsa, geri dönüş alabilir.

Ziyaretçiler için okunabilir içeriklerin olması, onların sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlar.Bu da en başta hemen çıkma oranını düşürür ve SEO açısından yararlı olur.

Diğer taraftan, dikkate değer ve beğenilen içerikler okuyucu tarafından çeşitli mecralarda paylaşılır.Bu da para vermeden sitenizin reklamını yapmaktır.Sonuçta ziyaretçi trafiğinin artmasına sebep olur.

Daha fazla maddi gelir sağlar.Okunabilir içerikler, ziyaretçilerin daha fazla sayfa gezmesine, diğer yazıları da okumaya teşvik eder.Eğer rekam yayınlıyorsanız, daha fazla sayfa gösterimi aynı zaman reklam gösterimine de yol açar.Sponsorlu içeriklerin okunmasına, affiliate gelirinin artmasına sebep olur.

Sonuçları fazlalaştırabiliriz.Ama fazla sıkmadan esas konumuza doğru yol alalım.

Şimdi okunabilir içerik oluştururken yapmamız gerekenleri inceleyelim.

Paragraflar Oluşturmak

Yazının uzunluğundan bağımsız olarak, mutlaka içeriği birden fazla paragrafa ayırmaya çalışın.Bitmek bilmeyen uzun paragraflar oluşturmayın.Özellikle internet siteleri için kabul gören paragraf uzunluğu 8-10 cümle kadardır.

İyi bir paragraf, ilk cümlesinde bir fikri vermelidir.Diğer cümlelerde detayları vermeli ve konuyu daha anlaşılır kılmak için örnekler içermelidir.Son cümle olarak da bir sonraki paragrafa atıf ya da geçiş için küçük dokunuş yapmalıdır.

Bazı durumlarda tek cümlelik paragraf oluşturmakta güzel bir yöntem olacaktır.

Alt Başlıklara Ayırın

Alt başlıkların kullanılması gerektiğini kaliteli makale nasıl yazılır yazımda değinmiştim.Okunurluğu üst seviyeye çıkarmak için  mutlaka uygulanmalı.

Alt başlıklar şunun için önemli.Okuyucular bazen bütün bir yazıyı okumak istemeyebilir.Yazı içerisinde kendileri için önemli sadece küçük bir parçaya odaklı olabilirler.Alt konulara ayrılmamış uzun bir yazıda bunu göremezler ve bu sebeple yazıyı okumadan çıkarbilirler.O yüzden alt başlıkları ihmal etmeyin.Alt başlıklar için de paragraf ipuçlarını uygulamayı kısmını unutmayın.

Yazıları alt başlıklara ayırmak SEO uyumlu makaleler için olmazsa olmaz bir yöntemdir.Bir web sitesinde insanlar nasıl ki, aradıklarını kolay bulmak için menü ve breadcruch kullanıyorsa, aynen yazı da bu mantık geçerlidir.Alt başlıklar yazınızın kolay gezinim araçlarıdır.

Alt başlıklara ayırmak için yazının belirli bir seviyenin üstünde içeriği olmalıdır.Öncelikle yazacağınız konuyu iyi analiz etmeli ve taslak oluşturmalısınız.Yazmaya başlamadan ana konuyu belirledikten sonra, yazıda bahsedilecek kısımları not edin.

Liste Oluşturun

Listeler genel kullanıma göre açıklaması olmayan bir kaç kelime veya bir cümleden oluşan yapılardır.Kısa olması, akılda kalıcı ve kolay okunması nedeni ile yazı içerisinde dikkat çeker.

Yazı içerisnde listeleri önemli kısımları tekrarlamak için kullanabilirsiniz.Böylelikle paragraf içerisinde detay verdiğiniz kısımları sadece başlıklarını okuyarak daha iyi hatırlayabilirler.

⦁    Listeler daima dikkat çeker
⦁    Algılanması ve anlaşılması kolaydır.
⦁    Kolay okunurlar.

Numaralandırma

Listeleme gibi numaralandırma yöntemi de okuyucuyu yazıya daha fazla çekecektir.Numaralandırma yöntemini de yazı geneli için listeleme olarak düşünebiliriz.

Örnek olarak bu yazımda okunaklı yazılar oluşturmak için yapmanız gerekenleri sıraladım.Bu yazı numaralandırma şeklinde oluşturuldu.Sadece alt başlıklar için numara girmedim o kadar.

Özellikle liste şekinde oluşturulan bütün bir içerik, okuma yüzdesini yarı yarıya yükseltiyor.Eğer içerik bir sıralama yapısında ise yazı içerisinde oluşturduğunuz alt başlıklara numara vermeyi deneyin.Bunu yazı başlığında da belirtin.

Bağlantıları Kullanın

Yazı içerisindeki bağlantılar, konuyu anlamaya yardımcı olmak, ek bilgi sağlamak için verilir.Her ne kadar çoğu sitede bu amaçla kullanılmıyor olsa da.

Yazı içerisinde iki şekilde bağlantı verebilirsiniz.Site içi bağlantı vermek okuyucuların sitenizinde daha fazla kalmasını sağlacaktır.Daha çok içeriğe göz atacak  ve bu da hemen çıkma oranını düşürecek.

Bir diğer bağlantı verme şekli de dışarıya sağlanan bağlantılardır.Bunu da genel de fazladan bilgi vermek için kullanabilirsiniz.Bu konu da da cimri olmayın.

Okuyucularınıza daha fazla bilgi verebileceğinizi göstermiş olun.En güzel içerikler hem iç hem dış bağlanı verilen içeriklerdir.

Yazı içerisinde mutlaka, o konu ile yakından alakalı bir içeriğinize bağlantı verin.Eğer ilişkilendirebileceğiniz bir yazı yoksa, o zaman bir sonraki yazacağınız konu belli olmuştur.

Vurgulama

Yazıyı dikkat çekecek hale getiriseniz, okunma yüzdesini de artırırsınız.Vurgulama yapmak bunlarda birisi.Bu yüzden yazı içerisinde önemli noktaları vurgulamayı  rutin haline getirin.Çocukluğumuz da öğrendiğimiz bu yöntem, okul kitaplarında sıkça görmüşüzdür.Bazı dikkat çekilmek istenen yerler ya kırmızı ile yada kalın harflerle oluşturulmuştur.

Bu kelimeler okuyucu tarafından hemen dikkat çeker.Ve o kısmı okumaya teşvik eder.Yazı içerside çok önemli olduğunu düşündüğünüz kısımlarda bu tür değişlikler yapın.

Okuyucu Olun

İçeriği oluşturduktan sonra yazar modundan çıkıp, okuyucunun yerine geçin ve yazınıza yabancı biri tarafında oluşturulmuş gibi bakın.

Yazı gerçekten istenen ana fikri vermiş mi? Makaleyi  okuduktan sonra ben ne arıyordum ne buldum mu diyorsunuz yoksa istediğinizi elde ettiniz mi.

Yazıda hangi kısımlar olsa daha iyi olurdu, hangi noktaları atlamışım gibi kendi yazınızı eleştirin.Gözden geçirin, çıkarılması gereken yerleri tereddüt etmeden çıkarın,eklenmesi gereken kısımları ekleyin.

Sonsöz

Her şeyden önce en önemli bir noktada içerikleri okuyucularınız için oluşturmalısınız.Takipçilerinizi iyi tanıyıp, onların ilgilendiği konularda yazmalı.Yazarken kolay anlaşılır ifadelere yer vermeli ve sıkıcı olmamalıdır.

Bu son uyarıyı ve yukardaki püf noktaları takip ederseniz okunabilir içerik oluşturma adına büyük bir yol almış olursunuz.

 

Bunları da beğenebilirsin