Web Geliştiricileri için Online (Tarayıcı Tabanlı) Kod Editörleri

Bugün sizlere tarayıcı üzerinden kod yazmanıza olanak sağlayan online kod editörlerini tanıtacağım.

Online editör yada tarayıcı tabanlı editör ne işe yarar derseniz.Aslında bilgisayarımıza indirip kurduğumuz editörlerden yaptığı iş bakımından bir farkı bulunmuyor.Bu da bize en güzel yanının sadece web tarayıcısına sitenin adını yazıp kod yazmaya başlayabileceğimiz anlamı çıkarıyor.Evet bazen başka birisinin bilgisayarına muhtaç olduğumuz da eğer o kişinin bilgisayarında herhangi bir kod editörü bulunmuyorsa,herhangi bir editör indirip kuracağımıza sadece tarayıcı üzerinden işlerimizi gerçekleştirebiliriz.Yada anlık olarak ufak kodları deneyeceksiniz bunun için dosya ve klasör oluşturmaya üşeniyorsanız bu editörleri kullanabilirsiniz.

Oluşturduğum liste de kendi kullandığım ve online text editör deyince ilk akla gelen editörleri sıraladım.İnternet de bu liste de olmayan onlarca editör bulunmakta fakat takdir edersiniz ki hepsini listelemeye ne imkan ve ne de gerek var.

jsFiddle

jsFiddle.net online editörlerin en popüler olanlarından.jsFiddle ile javascript,html ve css kodları oluşturabilirsiniz.Editör js kütüphaneleri(jquery) ve bir js frameworklerini destekliyor.Sizin bunları indirip link vermenize gerek kalmıyor.Ayrıca siteye üye olarak yaptığınız işlerini kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.

jsBin

Diğer bir online editörümüz jsbin.com.Aynen jsFiddle gibi jsBin de bir çok javascript kütüphane ve frameworkleri ve araçlarını desteliyor.Ayrıca konsol sekmesi ile kod hatalarınızı görmenize olanak sağlıyor.

Liveweave

Liveweave de diğer iki editörlerle aynı işlevi ve özellikleri paylaşıyor.Bunun yanında artı özellik olarak liveweave de önizleme kısmını tam ekran olarak açabiliyorsunuz.

Mozilla Thimble

Mozilla tarafından geliştirilen Thimble diğer editörlere göre daha basit işlev gören bir online text editör.Diğer editörler gibi içerisinde javascript frameworkleri taşımıyor.Fakat Mozilla ekibi tarafından oluşturulan webmaker.org platformunun bir parçası olmasında dolayı platform bünyesindeki daha fazla araçları tanımanıza ve yeni bilgiler öğrenmenize fayda sağlayacaktır.

Dabblet

Listemizin son sitesi de W3C Front-end developer Lea Verou tarafından yazılan Dabblet.Diğerlerinin aksine dabblet daha çok HTML/CSS üzerine odaklı bir editör.Fakat son güncelleme ile javscript desteği de sağlamaya başladı.Dabblet üzerinden yaptığınız işlemleri github üzerinden paylaşabilirsiniz.

Eğer online kod editörlerine alışkın değilseniz Windows Platformu için En İyi Kod Editörleri veya Mac OS X Platformu için En İyi Kod Editörleri bakabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin