Responsive Tasarım Nedir?

Mobil Uyumlu Kavramı Nedir?

Responsive Tasarım geleneksel web anlayışının değişmesiyle ortaya çıkmış yeni nesil internet yaklaşımıdır.Bu yaklaşımın temel noktası, cihazlar arası bağlantı sağlayabilen her türlü aracın internete dahil olması ile boyuttan bağımsız ya da boyutlar arası uyumlu tasarım ortaya çıkarmaktır.

Responsive kelimesi Türkçe’ye duyarlı yada uyumlu olarak çevrilmiştir.Bu iki kelime de bu kavram için uygun olur.Çünkü responsive tasarım anlayışı, mobil (taşınabilir) küçük ekranlar ve büyük ekranlara duyarlı olarak tasarlama, geliştirme mantığına dayanır.

Reponsive tasarımın esas amacı farklı ekran boyutlarında, o ekrana göre en iyi sonucu almak vardır.Bir uygulama ya da siteyi ziyaret eden kullanıcı ister akıllı telefon, ister televizyon, isterse de bilgisayarından giriş yapsın, giriş yaptığı uygulamanın ya da sitenin görüntüsü ekran boyutuna göre anında uygunluk gösterir.Bu kavram ve anlayış özellikle son yıllar da akıllı telefonların ve akıllı telefonlardan internete giren insan sayısının artmasıyla öne çıkmış ve önem kazanmıştır.

Responsive Tasarım anlayışı nasıl çıkmıştır?

Normal bir bilgisayar ekranına göre tasarlanan web siteleri ve uygulamaları, daha küçük ekranlardan gelen ziyaretçiler için kullanım açısından zorluk çıkartıyordu.Kullanıcılar sayfadaki bir bağlantıya tıklamak, yazıları ve fotoğrafları tam görmek için yaklaşıp uzaklaşması gerekiyordu.

Bu sorunu ortan kaldırmak için daha önceleri web site geliştiricileri normal bir site yanında bir de mobil uyumlu site tasarlamak zorunda kalıyordu.Bu hem geliştiriciler için zaman kaybı ve daha fazla kod yazmaları demek hem de site performansı açısından olumlu bir çözüm değildi.

Bunlar göz önüne alınarak ilk önce Adaptive Design ( Uyarlanabilir Tasarım) anlayışı ortaya çıktı.Bu anlayış bir bakıma responsive tasarımın alt yapısını oluşturmuştur.Halen web sitelerini yapısına göre adaptive tasarım kullanılmaktadır.Adaptive tasarım site tasarımını değiştirmeden farklı ekran boyutlarına göre sitenin boyutunu değiştirmektir.

Responsive tasarımın başlangıçı da bu şekilde fakat responsive tasarımda CSS’e daha çok ağırlık verilmiş ve media query (sorguları) ile farklı tasarımlar yapma imkanı oluşmuştur.

Reponsive Tasarımın SEO’ya Etkisi Var mı?

Son bir kaç yılda akıllı telefonların internet ziyaretçi ağırlığını ele almasıyla, responsive tasarım SEO açısından önemli bir faktör oldu.Küçük ekranlara uyumlu sitelerde geçirilen sürelerin, diğerlerine göre artmasıyla arama motorlarıda bu konuda çalışmalar yapmaya başladı.Bu bağlamda Google arama sonuçları sıralama kriterlerine mobil uygunluğu da yerleştirdi.

Artık bir sitenin mobil uygunluğunun olup olmamasına göre sıralamada yeri değişecek.Hatta son yıllarda AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages) projesi ile Google’un bu konuda ne kadar kararlı olduğunu görebiliriz.

Aşağıdaki yorum alanından öneri ve eleştilerinizi belirtebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin