Satış Ortaklığı İle İnternetten Para Kazanmak

Bu yazı satış ortaklığı ile internetten para kazanmak hakkında detaylı bilgi veren kapsamlı bir Türkçe rehberdir.

Satış ortaklığı ile internetten para kazanmak

Evde internetten para kazanma yollarından biri olan “satış ortaklığı” gerçekten işe yarar mı? Bu soruya iki şekilde cevap verilebilir. Evet satış ortaklığı ile internetten para kazanma diye bir gerçek var. Hatta geçiminizi  sadece bu yöntemle bile sağlayabilirsiniz.

Fakat internet üzerinden para kazanmak, gerçek dünyadakinden çokta farklı değil.Yani öyle birilerinin beyan ettiği gibi internette kolay para kazanmak diye bir şey yok.Bunun için çaba sarf etmeli ve akıllı stratejiler geliştirmelisiniz.

Affiliate yani satış ortaklığı, piyasadaki bir ürün, hizmet veya parasal karşılığı olan bir envanterin satışına yardımcı olarak, satış üzerinden kazanç sağlamaktır.Yani bir nevi komisyonculuk da diyebiliriz.

Satış ortalığı yöntemine gerçek hayattan örnek olarak, altın günlerinde kişisel bakım ürünleri satışı yapan kadınları gösterebiliriz.Sizin üzerinizden ne kadar satış gerçekleşirse, kazancınız o kadar artacaktır.

Fakat internetteki satış ortalığı kısmında ufak bir fark var.O da internet üzerinde başkasına ait olan ürünün satışını siz doğrudan yapmıyorsunuz.Sizin göreviniz alıcı ile satıcı arasında köprü olmak.Alıcı sizin kanalınızdan satıcıya gidip, onun verdiği fiyata, onun sitesinden alış-veriş yapıyor.

Satış Ortaklığı Kimler için Uygundur

Satış ortaklığı, internet ile uğraşan, internetten ek gelir kazanmak isteyen herkes için uygundur.Fakat satış ortaklığının çalışma prensibi olarak bir internet sitenizin olması gerekir.Çünkü insanları bu siteden yönlendirmeniz gerekir.

Genelde iş ortaklığı yöntemini, blogerlar tercih etmektedir.Son zamanlarda sosyal medya sitelerinin popülerliğinin artmasıyla, bu platformalarda popüler olan sayfalar da bu yöntemi kullanıyorlar.

Satış Ortaklığı ile İnternetten Para Kazanmanın Avantajları

Para kazanmak için seçtiğiniz bu yöntemin diğerlerine göre avantajları neler birlikte bakalım:

Sermayesiz iş: Satış ortalığı yöntemi doğrudan hemen hemen hiç bir maliyet ve sermayeye ihtiyaç duymaz.Çünkü firmalar satış ortaklığını ücretsiz olarak sunarlar.İş yerine ihtiyaç yoktur.Bu iş için bir odanızı kullanıp evde internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Para Harcamazsınız : satış ortaklığı yapacağınız firmadan bir ürün veya hizmet almanıza gerek yoktur.

Stok ve Nakliye Maliyeti : Ürün almadığınız için stok yapmanıza ihtiyaç yoktur.Aynen kendiniz ürünü satmadığınız için gönderim ve nakliye masrafları sizi ilgilendirmez.

Mekandan Bağımsız : satış ortalığı yönteminin en önemli avantajı, internetinizin olduğu her yerden işinizi yapabilmenizdir.

Pasif Gelir : Çok fazla efor sarfetmeden gelir sahibi olabilirsiniz.

Satış Ortaklığı ile İnternetten Para Kazanmanın Dezavantajları

Bu yöntemin avantajları olduğu kadar dezavantajları da haliyle vardır:

Site Trafiği : Bu yöntemden para kazanmak için kendi sitenizin iyi bir ziyaretçi trafiği olması gerekir.Ne kadar fazla kişi sitenizi ziyaret eder ve önerdiğiniz ürüne yönelirse, para kazanma ihtimaliniz artar.Yani site trafiğinizi ve en önemlisi sadık takipçilerinizi kazanmanız sizi zorlayabilir.

Rekabet : Sağlam firmalarla satış ortaklığı yaptığınız da rakiplerinizin de bu firmayla çalışacağını tahmin ediyor olmalısınız.

Teknik Sorunlar : İnternetten satış ortaklığı yönteminde her şey bağlantıya bağlı olduğu için, satış ortaklığı yaptığınız firmanın, url hataları ile karşılaşabilirsiniz.Sizin bağlantılarınızı saymama gibi durumları olabilir.

İnternette Satış Ortaklığı Nasıl Çalışır

Satış ortaklığı yöntemi ile evde internetten para kazanmak için ilk başta aktif ziyaretçisi olan internet sitenizin olması gerekir.Ziyaretçiler, sitenizde herhangi bir yere veya içeriğe eklediğiniz referanslı bağlantılara tıklayarak, bağlantının olduğu siteden ürün satın alırlar ve sizin referansınız ile geldikleri için satış ortağınız size satış karı öder.

Bir örnek ile açıklarsak daha kolay anlaşılacaktır.Satış ortaklığı sunan bir firma bulup, sisteme üye oluyoruz.Firma, ürünün url adresinin sonuna sizin belirlediğiniz bir kod veriyor.Genel bu kullanıcı adı olabilir.Sonra kendi siteniz de, bu firmanın ürünü hakkında yazı paylaşıp, size verilen bağlantıyı içerikte uygun bir yere ekliyorsunuz.Blogunuzu ziyaret eden kişi eğer içeriğinizde anlattığınız ürünü beğenirse, sizin verdiğiniz bağlantıyla o siteye gider ve ürünü alır.Satış ortağınız, ziyaretçinin geldiği kaynağı tespit eder ve size komisyon öder.

Satış Ortaklığı ile Başarılı Olmanın Sırları

Satış ortaklığı yönteminde başarılı olmak için, sitenizin ziyaretçi sayısı yüksek olmalı ve sadık bir takipçi kitlesine sahip olmalısınız.

Diğer taraftan bu iş daha çok belirli alanlara yönelen blog siteleri ile güzel işlemektedir.Yani niş dediğimiz bir alan da blogunuz varsa veya belirli ürünler için inceleme yaptığınızı siteleriniz varsa, satış ortaklığı yöntemi tam size  göre bir iş planıdır.

Sektörünüzü belirlerken akıllı davranmalısınız.Satış ortaklığı yönteminin işlendiği en iyi sektörler, genelde internete özel yani sanal olarak çalışan sektörlerdir.Fiziksel ürünün olmadığı sektörler oldukça işe yarar.Eğer fiziksel ürün varsa, o zaman teknoloji ağırlıklı bir sektöre odaklanmalısınız.Ama piyasaya yeni girmeye çalışan ürünler daha iyi getiri sağlayacaktır.

Email pazarlaması, satış ortaklığı yöntemi için olmazsa olmazlardan biridir.Eliniz de iyi bir email listesi varsa, bu yöntemden çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Türkiye’de Satış Ortaklığı İşe Yarar mı?

Satış ortaklığı ile internetten para kazanmak Türkiye’de işe yarar mı? Daha doğrusu Türkçe içerikli siteler de getirisi var mı?

Dünya genelinde özellikle ingilizce ve almanca içerikli bloglar, adsense reklamlar yerine satış ortaklığı yöntemini tercih ediyor ve bu şekilde hatırı sayılır bir gelir elde ediyorlar.Fakat bu yöntem ülkemiz de biraz pasif kalmış.İstenilen ticaret hacmine ulaşmasına biraz daha zaman var gibi.

Bunun nedeni Türkiye’de internette ticaret yapan büyük firmalar satış ortaklığı yöntemini benimsemiyorlar.Haliyle satış ortağı olacağınız firma bulmak zor.

Peki bu yöntem için ingilizce site mi açmak gerekiyor? Aslında bu sorunun cevabı kısmen evet. Daha iyi gelir elde etmek için global pazarda oynamak şart. Fakat illa Türkçe içerik ile bu yöntemi denemek istiyorsanız, başlangıçta biraz stratejik davranmanız gerekiyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Türk firmaları bulmak zor.O yüzden global firmalarla çalışmalı ama Türkiye’de bir kitlesi olması gerekir.Türkçe sitelerde en iyi satış ortaklığı programı, internet işleri olan hosting, yazılım gibi sektörlerle getiri sağlıyor.

İnternette ticaret çok büyük hacimlere ulaştığı için internet güvenliği hiç olmadığı kadar önemli olmaya başladı.Dünya genelinde de iyi cirolara sahip onlarca güvenlik firması bulunuyor.Eğer internet güvenliği ile ilgili içerikler paylaştığınız bir blogunuz varsa, global çalışan antivürüs firmaları ile satış ortaklığı sağlayabilirsiniz.Bir çok antivürüs yazılımı satış ortaklığını destekliyor.

Evde internetten para kazanma yolları serisine satış ortalığı ile başlangıç yaptık.Bu seride evden para kazanmak için mevcut olan bütün yolları anlatmayı düşünüyorum. Eğer merak ettiğiniz yöntem varsa, yorumda belirtirseniz öncelik verilebilir.Takip de kalmayı unutmayın.

 

 

Bunları da beğenebilirsin