Sunucuya WordPress Kurulumu | Adım Adım Detaylı ve Resimli Anlatım

WordPress sisteminin popüler olmasının altında her türlü site oluşturabileceğiniz güçlü bir yapısı olduğu kadar wordpress kurulumunun da kolay olmasını söyleyebiliriz.

Diğer içerik yönetim sistemlerine nazaran sunucuya WordPress kurulum işlemi oldukça basit bir kaç adımdan ibarettir.Bu yazıda detaylı anlatım ile kurulum işlemini anlatmaya çalışacağım.

Öncellikle isterse WordPress kullanacak olun, isterseniz de diğer içerik sistemleri ya da kendi geliştirdiğiniz sistem olsun sitenizi hayata geçirmek için bir domaininiz ve ona bağlı bir hostinginiz olmalıdır.

Bunları sağladıktan sonra hosting panelinizden bir veritabı oluşturmanız gerekiyor.

Hosting Yönetim Panelinden Veritabanı Oluşturmak

Hosting firmasının sağladığı hosting yönetim paneline giriş yapın.Bu panel hosting firmaları arasında değişiklik gösterebilir.Bazıları cpanel bazıları kendi hosting yönetim ekranını kullandırır.Fakat genelde içerikleri birbirlerine yakındır.

Öncelikle sitenizin içeriklerinin saklanacağı veritabınını oluşturmalısınız.Bunun için yönetim ekranında yeni veritabanı oluştur (veritabanı yönetimi, mysql yönetimi şeklinde olabilir) gibi bir alan olmalıdır.Buraya tıklayın ve yeni bir veritabanı alanı oluşturun.

Burada veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız istenecek.Bunları sağlayıp veritabanınızı oluşturun ve bir kenara not edin.Çünkü ileri ki aşamada bu bilgileri kullanacağız.

WordPress Dosyasını İndirin

Ön hazırlık işlemi olan veritabanı oluştrmayı yaptıktan sonra bize gerekli olan WordPress dosyasını edinmeye geldi.

WordPress kurulumu için gerekli olan dosyayı wordpress.org adresinden sağ tarafta bulunan wordpress son sürüm indir butonuna tıklayarak indirin.

İndirdiğiniz bu dosya sıkıştırılmış paket olacaktır.Öncellikle bunu Winrar veya Winzip gibi program yardımı ile bilgisayarınıza bir yere çıkarın.Ekrana WordPress isminde bir klasör çıkacaktır.

Şimdi sırada bu klasör içersinde ki config ayarlaması yapmaya geldi.

Config Ayarları – Veritabanı Tanımlama

Yukarıda oluşturduğumuz veritabanını WordPress içine tanımlamamız gerekiyor.Bunu yapmanın iki yolu var.İlk yöntem alışkanlık olduğundan benim tercih ettiğim elle config ayarlaması yapmak.Diğer yöntem ise biraz daha kolay olan WordPress kurulum ekranında gerçekleştirmek.Bu iki yöntemide anlatacağım.İki yöntemden hangisini kullanacağınıza siz karar verin.

Elle Config Ayarlama

WordPress klasörün içerisine girin ve wp-confg-sample.php dosyasını bulun ve bir kod editör yardımı ile açın.Bu dosya içerisindeki 3 yeri değiştireceğiz.

define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); alanını bulup kırmızı ile belirttiğim veritabanı adı yazan yere yukarıda oluşturduğunuz veritabanı adınızı yazın.

define(‘DB_USER, ‘kullanıcı adı’); alanını bulup kırmızı ile belirttiğim kullanıcı adı yazan yere yukarıda oluşturduğunuz kullanıcı adınızı yazın.

define(‘DB_PASSWORD, ‘sifre’); alanını bulup kırmızı ile belirttiğim sifre yazan yere yukarıda oluşturduğunuz şifrenizi yazın.

define(‘DB_HOST, ‘localhost’); bu kısımda değişiklik yapmayın.

Değişiklikleri yaptıktan sonra dosya adını -sample kısmını çıkaracak kaydedin.Yani oluşacak yeni dosya wp-config.php olmalıdır.

Bu işlemi yaptıktan sonra sunucuya WordPress yükleme adımına geçebilirsiniz.

Diğer Yol : WordPress Kurulum Ekranı Üzerinde Config Ayarlama

Yukarıdaki değişikliği elle yapmak istemezseniz daha kolay bir şekilde wordpress dosyasını sunucuya yükledikten sonra WordPress kurulumu ekranında düzenleme yapabilirsiniz.

WordPress klasörü içerisinde değişiklik yapmadan aşağıdaki sunucuya WordPress yüklemek adımına direk geçin.

Sunucuya yükleme yaptıktan sonra tarayıcı ekranında site adresinizi yazın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı gelecektir.Burada kısaca yukarıda ki değişikliği elle yapabileceğiniz anlatılıyor.Ama biz site üzerinde gerçekleştireceğimiz için başlayalım! butonuna tıklayıp devam edelim.

Karşınıza aşağıdaki gibi veritabanı ayarlama ekranı gelecek.Burada yerlere daha önce hosting kontrol panelinde oluşturduğunuz veritabanı adını, kullanıcı adını, şifreyi girip diğer iki kutucuğa dokunmayın.Göndere tıklayın.

Config ayarlamanın diğer yöntemide bu kadar basit.İster elle düzenleyin isterseniz de WordPress yardımı ile yapın.

Sunucuya WordPress Yüklemek

Sunucuya dosya göndermek için filezilla adından bir uygulamadan yararlanacağınız.Öncelikle şu adresten filezilla programını bilgisayarınıza indirip kurun.

Kurulumu tamamladıktan sonra programı açın, aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Hosting kiraladığınız zaman hosting firması siteniz için ftp adresi, ftp kullanıcı adı ve ftp şifresi tanımlayacaktır..

Programın üst tarafında sunucu yazan yere ftp adresini, kullanıcı adı yerine ftp kullanıcı adını ve şifre yazan yere ftp şifresini yazıp hızlı bağlana tıklayın.Çok kısa bir sürede hosting bağlantısı sağlanacaktır.

Sunucuya bağlandıktan sonra ekranın sağ tarafında dosya adı kısmında sitenizin ana dizinini bulun.Genelde bu klasör http, www gibi bir klasördür.Host sağlayıcınıza sorabilirsiniz.Bu klasörün içerisini açın.Eğer içersinde herhangi bir dosya varsa bunları silin.

Ekranın sol tarafında kendi bilgisayarınızın dizinleri olacaktır.Oradan indirdiğiniz Worpress klasörünü bulup içerisine girin.Wordpress klasörü içerisindeki bütün dosya ve klasörleri seçip sunucuya yükleyin.Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra aktarma işleminin gerçekleştiğini belirtilecek.İşlem tamamlandıktan herhangi bir tarayıcıyı açıp site adresinize gidin.

WordPress Kurulum Ekranı

WordPress kurulum işleminin son aşamı burasıdır.Bu ekranda wordpress paneline giriş yapmanız için kullanıcı adı ve şifre oluşturacaksınız.Site başlığı kısmına sitenizin adını yazabilirsiniz.

E-psota kısmına kullandığınız bir email adresinizi yazın.

İlk başta arama motorları tarafından sitenizin indekslenmesi istemiyorsanız bu alanı boş bırakın.Sonra değiştirebilirsiniz.

Alanları doldurduktan sonra WordPress’i Kur butonun tıklayıp işlemi sonlandırın.

Sunucuya wordpress kurulumu bu kadar.Bundan sonra sitenizin wordpress paneline girmek için siteadresi.com/wp-login.php adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin