Tooltip Nedir?

Tooltip, Türkçe ipucu baloncuğu ya da aracı olan, bir nesne hakkında bilgi vermek için kullanılan grafiksel kullanıcı arayüz elemanıdır.Kullanıcı sayfa veya uygulama içerisinde bir nesnenin üzerine fare ile geldiği zaman ortaya çıkar ve fare nesne üzerinde çekildiğinde kaybolur.

Neden Tooltip Kullanırız

Yazı içerisinde geçen bir kelimeyi ya da ifadeyi, okuyucuyu ana konudan uzaklaştıracağı için bazen detaylandırmaya bilirsiniz.Fakat okuyucu için de önemli olduğunu düşündüğünüz bu noktayı, o ifade ya da kelime üzerinde oluşturacağınız tooltip ile verebilirsiniz.

Ya da tasarımda yer sağlamak açısında sadece isimleri verilen nesnelerin açıklamalarını gizlenebilir şekilde yapmak istebilirsiniz.

Bunun dışında yabancı ifadelerin yoğun olduğu sayfalarda, kelime üzerine gelince Türkçe karşılıklarını gösteren bir ipucu balonu kullanabilirsiniz.

Tooltip Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Bir web sayfasında link veya resim üzerinde kısa bir süre beklediğinizde ortaya çıkan kısa açıklamalar en sık kullanıldığı durumdur.

Bu şekilde kullanım geleneksel olsa da bir çok popüler site (Google,Yahoo gibi) kendi resmi sayfalarında tooltiplerden yararlanmaktadır.Google’un açıklama sayfalarındaki yazılarından her hangi birini okuduysanız, bazı yazıların yanında soru işaretleri olduğunu fark etmişsinizdir.Bu işaretin üzerine gelirseniz, yazı hakkında fazladan açıklamalar ortaya çıkar.Bu da sık kullanılan tooltip yöntemlerinde biridir.

Son yıllarda kelimeye bağlı reklam uygulamalarında da tooltip kullanımına denk geliyoruz.Bir çok web sitesinde yazıların içerisinde belrliğin ifade ile yazılan kelimeler de, ziyaretçi o kelimenin üzerinde geldiğinde reklam gösterimi yapıyor.

Bunları da beğenebilirsin