Tumblr, Çocuk İstismarı İçerikleri Nedeniyle App Store’dan Kaldırıldı

Tumblr iOS uygulaması, App Store tarafından kaldırıldı.Bunun sosyal medya platformu içerisinde çocuk istismarı ile ilgili görsellerin bulunmasından kaynakladığı bildirildi.

Tumblr ios uygulaması App Store tarafından kaldırıldı

Dünya genelinde en popüler blog yayınlama platformlarından biri olan Tumblr’ın iOS uygulaması bir kaç gün önce sebepsiz bir şekilde App Store üzerinden kaldırılmıştı.Bu olaya ilişkin ne Tumblr tarafından ne de Apple tarafından bir açıklama gelmedi.

Fakat download.com’un resmi kaynaklardan edindiği bilgiye göre sosyal medya platformu içerisinde çocuk istismarı ile ilgili görsellerin tespit edildiği ve App Store’un bu sebeple uygulamayı kaldırdığı bildirildi.Tumblr’da henüz güvenlik taramaları tarafından tanınmayan böyle bazı görsellerin olduğunu doğruladı ve derhal sildikleri bildirdi.

Tumblr’dan yapılan açıklamada kısaca:

“Tüm kullanıcılar için güvenli bir çevrimiçi ortam oluşturma konusunda kararlıyız ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve istismar içeren görseller konusunda sıfır tolerans gösteriyoruz. Bu sektörümüzün genel sorunu olduğundan sektörümüzle işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu anlamda platforma yüklenen içeriği aktif olarak izlemek için Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi gibi çözüm ortaklarımızın veri tabanlarında karşılaştırıyoruz. Tumblr’a yüklenen her resim endüstri veri tabanında içerisinde taranıyor.Son olaylarda platformumuzda henüz sektör veri tabanına dahil edilmemiş içerik bulunmuş ve bu içerik derhal kaldırılmıştır.Güvenlik önlemleri bizim gibi aktif platformlar için oldukça zordur.Ekibimizin bu önlemleri daha ileriye götürmekten daha önemli amacı yoktur. ”

Diğer taraftan kısa bir süre önce Tumblr’ın rahatsız edici görsel yayınlayan sayfalar ile mücadele ettiği ve bu tür içerikler yayınlayan blogları kaldırmaya çalıştığı bildirildi.

Bunları da beğenebilirsin