Uber Yeni Girişimlerinden Dolayı 1 Milyar Dolar Kaybetti

Uber, bisiklet, scooter ve yük taşımacılığı gibi yeni girişim alanlarına yaptığı yatırımlardan dolayı para kaybettiğini açıkladı.

Uber 1 milyar dolar kaybetti

Uber, kendi finansal raporları sunumunda, bisiklet, scooter ve yük taşımacılığı gibi yeni alanlara yatırım yapmaya devam ettiği için (GAAP bazında) 1.07 milyar $ kaybettiğini açıkladı.

Ancak şirket hala büyümeye devam ediyor. Gelirini bir önceki yıla göre yüzde 38 artarak 2,95 milyar dolara çıkardı.Gelirini artırmış olsa da bu kazançlar bir önceki çeyreğe göre yüzde 51 azaldı.Bu da genel olarak büyüme hızının düştüğü anlamına geliyor.

Uber, sürücülere ve dağıtım kanallarına ödediği paraları çıkınca, brüt gelirinin 12,7 milyar dolar olduğunu bildirdi.Bu önceki yıla oranla gelirlerinde yüzde 34 artış olduğunu gösteriyor.

Eğer finansal raporlar doğru ise, şirketin son 62 milyar dolar olan değeri, önümüzdeki yıl yapıalacak olan halka arz ile 120 milyar dolar seviyelerini göreceği düşünülüyor.

Uber, Uber Eats gibi, Ride Pass ve drone ile gıda teslimatı gibi yeni iş fikirleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “eğer kendi kendine giden araçlar istenen seviyeye ulaşırsa, bu da tüm sürücülere olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.” açıklamasında bulundu.