Ücretsiz Yüksek Kaliteli Fotoğraf Siteleri

Bu yazı internetten tamamen yasal ücretsiz yüksek kalite fotoğraf indirme siteleri için rehberdir. Ticari ve kişisel kullanım için telifsiz resim bulacağınız bütün fotoğraf indirme siteleri listesidir.

Kaliteli fotoğraf sitelerine geçmeden önce, sitelerinizde kullanacağınız fotoğraf veya resimler hakkında bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum.

Fotoğraf, kelime anlamı olarak ışıkla çizim yapmaktır. Çoğunlukla fotoğraf makinelerinde bulunan ışık algılayıcılarına düşen ışığın yardımıyla oluşan görüntüye fotoğraf denir.

Resim ise en basit tabirle, yardımcı araçlar vasıtasıyla çizim veya boyama işlemidir.Bu ikisine de görsel eleman denir.

Okuma ya da duyuma dayalı öğrenmenin aksine insanlar görsel olarak öğrenmeye daha uygundur.Çünkü insan beyni görsel nesneleri daha çabuk kavrar ve bu diğer yöntemlere göre daha fazla akılda kalıcı olur.

Yapılan araştırmalara göre görsel eğitim, çocukların gelişimi için de en uygun yöntem kabul edilmektedir.

Bu sebeple resim ve fotoğraflı içerikler insanlar tarafından daha fazla dikkat çekmektedir.

İnternette Kaliteli Fotoğraflar Nasıl Bulur?

İnternette kaliteli fotoğrafları stok fotoğraf sitelerinde bulabilirsiniz. Fakat çoğu stok fotoğraf siteleri çok yüksek ücretler talep etmektedir ve bu genel kullanıcı kitlesi için pahalı olmaktadır.Bu tarz siteler daha çok kurumsal firmalara hitap eder.

Fakat bakmasını bilene internette ücretsiz hd fotoğraf siteleri de mevcut.Eğer stok sitelerine verecek paranız yoksa, bu fotoğraf siteleri işinize yarayacaktır. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri çoğunlukla amatör fotoğrafçıların kişisel siteleridir ve kendi çektikleri kaliteli fotoğrafları amme hizmeti olarak ücretsiz indirme sunmaktadır.

Daha Fazla Oku:

İşte bu yazıda kişisel ve ticari işlerinizde kullanabileceğiniz resimleri ücretsiz indirebileceğiniz en iyi fotoğraf siteleri yer almaktadır.

En İyi Fotoğraf İndirme Siteleri

 • Picjumbo: 10 dan fazla farklı kategori altında yüksek kaliteli fotoğraflar bulabilirsiniz.
 • Startup Stock Photos: Startup, yeni girişimler – özellikle internet, teknoloji sektörü için – fotoğrafları bulabilirsiniz..
 • Gratisography: Ryan Mcguire tarafından çekilen fotoğraflar haftalık olarak siteye ekleniyor.Genel kullanımlı her türden fotoğraf bulabilirsiniz.
 • Unsplash: 10 günde 10 fotoğraf eklenen bir site.İsterseniz mail listesine abone olarak fotoğraflarınızın mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Moveast: Portekizli bir fotoğrafçının uzak doğu gezilerinin oluşturduğu bir fotoğraf sitesi.Uzak doğu eksenli projeleriniz için ideal bir site.
 • Death to the Stock Photo: Mail listesine kayıt olup, aylık fotoğraf çekebilirsiniz.
 • New Old Stock: Siyah beyaz, tarihi eski fotoğraflar bulabilirsiniz.
 • Travel Coffee Book: Seyahat odaklı farklı ülke ve şehir fotoğrafları bulabileceğiniz güzel bir fotoğraf indirme sitesi.
 • DesignersPics: Kişisel ve ticari işlerde kullanmak için yüksek kalite fotoğrafları bulabilirsiniz.
 • Jay Mantri: Adındaki fotoğrafçı tarafında çekilen fotoğrafları ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
 • Cupcake: Fotoğrafçı Jonas Nilsson Lee tarafından çekilen tamamen ücretsiz yüksek kalitedeki fotoğrafları bulabilirsiniz.
 • Jeshoots: Fotoğrafçı Jan Vasek tarafında kendi çektiği fotoğrafları paylaşmak için açılmış siteye göz atabilirsiniz.Fotoğraflar ücretsiz şekilde kişisel ve ticari işlerde kullanabilirsiniz.
 • SuperFamous: Tasarımcı Folkert Golter tarafından çekilen detay fotoğraflarını bulabilirsiniz.
 • Foodiesfeed: Ücretli ve ücretsiz yemek fotoğrafları bulabilirsiniz.
 • Streetwill: Köy ve manzara fotoğrafları ağırlıklı siyah beyaz fotoğraflar bulabilirsiniz.
 • Picography: Yüksek kaliteli ücretsiz fotoğraf bulabileceğiniz bir başka fotoğraf sitesi.
 • Lif of Pix: Yüksek kalite detay fotoğrafları bulabilirsiniz.
 • IM Free: Farklı kategoriler altında yüzlerce fotoğraf bulabilirsiniz.
 • Shutterroo: Ağırlıklı olarak seyahat ve manzara fotoğrafları içerir.
 • Magdeleine: Hergün paylaşılan yüksek kalitede fotoğrafları indirebilirsiniz.

Fotoğraf Arama Motorları

Her siteye ayrı ayrı girip bakmak yerine, tek bir siteden bütün hd fotoğraflara ulaşmak isterseniz, ücretsiz fotoğraf arama motoru olarak isimlendirdiğim, aşağıdaki resim sitelerini kullanabilirsiniz.

 1. Pexels: Pixabay ile birlikte kullandığım, kaliteli fotoğraf arama sitesidir.Farklı boyutlarda fotoğraf indirme imkanı verir.
 2. Pixabay: 500.000 den fazla fotoğraf ve vektör çizimleri bulabilirsiniz.Çok gelişmiş arama özelliği ile projeleriniz için gerekli olacak fotoğrafları bulabilirsiniz. Farklı boyutta fotoğraf indirme olanağı vardır.
 3. The STOCKS: Bu listede bulunan bir çok siteye tek bir yerden ulaşabilir ve fotoğraflarını indirebilirsiniz.
 4. All The Free Stock: Tek bir yerden bir çok siteden fotoğraf indirebilirsiniz.
 5. FindA.Photo: Yine aynı şekilde tek bir yerden bu listede bulunan sitelere erişebilirsiniz.
 6. StockSnap: Yüksek kalite binlerce fotoğrafı bulabileceğiniz, fotoğraf arama motoru.

Daha Fazla Oku:

Resim, Fotoğraf gibi Görsel Öğeler Neden Tercih Edilir?

İnsan beyni kolay kavradığı şeylere daha yatkın olduğundan görsel nesneler daha fazla ilgi çeker. Özellikle internette görsel içerik sunan sitelerin daha fazla tıklandığını fark etmişsinizdir. Bu sebeple ister basılı isterse internet medyasın da olsun içeriklerin ağırlığı görsel öğelerden oluşur.

Fotoğrafların bu kadar ilgi çekmesi nedeniyle site sahipleri içeriklerine görüntü ekleme ihtiyacı duymaktadır. Şirketler, proje sunumlarında yazılardan çok görsel içerikleri sunar, blog yazarları yazılarını fotoğraflarla desteklerler, tasarımcılar tasarımlarında mümkün oldukça görüntü koymaya özen gösterirler. Bu şekilde insanlara sundukları şeyler farklı olsa da ilgi çekmek için fotoğrafları kullanırlar.

Siz de sitenizin daha fazla ilgi çekmesini istiyorsanız içeriklerinize daha çok görsel öğe eklemelisiniz. Bunlar kendi çizdiğiniz resimler, vektör çizimleri ya da kendi çektiğiniz fotoğraf olabilir.

Diğer taraftan içeriğinizle alakalı fotoğraflar kullanmak SEO açısından da önemli bir avantajdır. Hem takipçilerin sitede uzun zaman geçirmesine olanak sağlar hem de arama motorlarının görsel sorgularında da içerikleriniz listelenir.

Fotoğraf Kullanımına Dair Bir Kaç İpucu

Fotoğraf kullanımının SEO ile bağlantılı olduğunu yazının başında belirtmiştim. Bu yüzden içerikleriniz de fotoğraf kullanırken dikkat etmeniz gereken yerler var. Görsel SEO hakkında dikkat etmeniz gereken yerleri Site içi SEO  yazımda bahsettim. Yazıya bakmanız faydanıza olacaktır.

Diğer taraftan site hızına negatif etki yaptığından, içeriklerinize yükleyeceğiniz fotoğrafların boyutunu küçültmenizi yani fotoğraf sıkıştırma işlemini şiddetle öneririm.İnternette fotoğraf boyutunu küçültmek için onlarca ücretsiz program bulunuyor.Bu konu ile ilgili bir liste oluşturdum.Eğer kullandığınız bir program yoksa göz atabilirsiniz.

Yazı Hakkında

Bu listede yer alan fotoğraf siteleri, site sahibi tarafından aksi belirtilmedikçe kişisel ve ticari kullanım için resimleri ücretsiz indirme olanağı sunuyor.Yine de fotoğraf indireceğiniz sitede içerik kullanma politakaları varsa indirmeden önce bir göz atmanızda fayda var.

Liste daha uzun olabilirdi fakat kolaylık olsun diye sadece en iyi fotoğraf siteleri buraya dahil edilmiştir.Sizin bildiğiniz ve listeye eklenmesini istediğiniz kaliteli fotoğraf indirme siteleri varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin