Web Tasarımcılar İçin Ücretsiz Kaynak

Herkese merhaba, bu yazımızda web tasarım işine yeni girmiş yada bu işlerle uğraşan web tasarımcılar için işlerini kolaylaştıracak bazı ücretsiz uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Web tasarım işi ile uğraşıyorsanız bazı şeyleri hemen hemen her projeniz de kullanacaksınız.Bu listede de aklıma gelen bazı işe yarar kaynakları listeledim.Listemde CSS3 animasyon kütüphaneleri,CSS ön-işlemcileri(Preprocessor),resim yer tutucular(İmage Placeholder),basmakalıp yazılar(Lorem Ipsum),fotoğraf sıkıştırıcılar (İmage Compression),css ve javascript sıkıştırıcılar bulunmakta.

Şimdilik listeyi bu kadarla sınırlandırdım.Daha sonra ki günlerde üzerine yeni yeni eklemeler yapmayı düşünüyorum.

LoremFlickr

loremflickr image placeholder

Loremflicker, web sitelerini geliştirirken henüz hazır olmayan proje fotoğrafları yerine internetten hızlıca vekil resim kullanabileceğiniz ücretsiz bir resim yer tutucu sitesidir.Loremflicker fotoğrafları popüler fotoğraf paylaşım sitesi Flickr.com dan çekiyor.Kullanacağınız fotoğraflar ücretsiz kullanım lisansına sahip.Eğer istediğiniz fotoğrafları kullanmak isterseniz ücretsiz fotoğraf siteleri yazımda bahsettiğimiz siteleri kullanabilirsiniz.

Alternatifler Fotoğraf Yer Tutucular

Lorem Ipsum

lorem ipsum

Lorem Ipsum, çok eski zamanlardan beri kullanılan basmakalıp yazılardır.İlk zamanlar gazetelerin yerleşim planını oluşturmak için hiç bir anlamı olmayan bu yazı kalıpları kullanılmış.Şimdiler de web tasarımcılar, sitelerini geliştirirken, yazıların tasarım şablonunu oluşturmak için bu kalıpları kullanıyor.Böylece zamandan faydalanmış oluyorlar.

Alternatifler Lorem Ipsum – Hazır Yazı Kalıpları

Compressor.io

compressor image compression

Compressor.io büyük boyutlu fotoğrafları sıkıştırmak için geliştirilmiş ücretsiz bir fotoğraf sıkıştırma aracıdır.Fotoğrafları sıkıştırırken görüntü kalitesinin bozulmasını en düşük seviyeye indiriyor.Compressor.io PNG,JPG,SVG ve GIF formatlarını destekliyor.

Alternatif Fotoğraf Sıkıştırıcılar

UiGradients

uigradients gradient generator

UiGradients, modern renk gradientleri oluşturmak için güzel bir site.Beğendiğiniz bir gradienti seçip CSS renk kodlarını kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz.İsterseniz kendi oluşturduğunuz gradienti de gönderebilirsiniz.

Alternatif Gradient Oluşturucu

Magic Animations CSS3

magicanimations

CSS3 ile birlikte gelen animasyon özelliği ile artık javascript ve jquerye ihtiyaç duymadan animasyon oluşturabiliyorsunuz.Magic animation da CSS3 ile oluşturulmuş bir animasyon kütüphanesi.

Alternatif CSS3 Animasyon Kütüphanesi

Sass

sass

Sass popüler bir CSS önişlemcisidir (preprocessor).CSS’den farklı bir stil şablonu değildir.Sadece onu hızlı ve daha düzenli geliştirilebilir şekilde kullanmaya yarar.Sass, CSS’i programlama dillerine yaklaştırır.Mesela fonksiyon yazabilir, değişkenler atayabilirsiniz.

Alternatif CSS Preprocessor(Ön-İşlemci)

Refresh-sf

refresh-sf

Refresh-sf, online javascript ve CSS kod sıkıştırıcısıdır.Özelikle dağıt kod yazmayı seven geliştiriciler için white-space(boşluktan) dan dolayı şişen .js ve .css dosyalarınızın boyutlarını sıkıştırma işlemi ile düşürebilirsiniz.Böylece site performansınıza artı bir etki sağlarsınız.

Alternatif Javascript ve CSS Sıkıştrıcılar(Compressor-Minify)

Liste Devamlı Güncellenecek…

Her türlü düşünceye açığız.Lütfen yorum bırakmayı ihmal etmeyin.Bilgi paylaştıkca çoğalır.Yazımızı beğendiyseniz paylaşın,herkes faydalansın.

Bunları da beğenebilirsin