En Çok Kullanılan Windows Klavye Kısayolları

Windows klavye kısayolları, bilgisayar üzerinde işlemlerinizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz işlemlerdir.

Windows klavye kısayolları en çok kullanılan

Bir çok bilgisayar uzmanını takip ederseniz, fare kullanmadıklarını görürsünüz. Çünkü klavye kullanmak fare kullanımına göre işlemlerinizi yarı yarıya hızlandırır.Bir farenin 3-4 hareketi ile yapılan bir işlem klavye ile tek hareketle gerçekleştirilebilir.

Bu içerikte Windows ile şu işlemi nasıl daha kolay yapabilir dediğiniz, en basit kopyala yapıştır işinden, açık sekmeler arası gezintiye kadar en gerekli klavye kısayollarını öğreneceksiniz.

En Temel Klavye Kısayolları

Kopyala yapıştır gibi en çok kullanılan klavye kısayolları nelerdir? Klasör içerisinde bütün nesneleri nasıl seçersiniz.Görev yöneticisine nasıl giriş yapıyorduk gibi en temel işlemler için kullanabileceğiniz kısayollar.

CTRL + Z : Geri Al

Windows üzerinde yaptığınız son işlemi bu tuş ile geri alabilirsiniz.

Örneğin yanlışlıkla bir dosya ya da klasörü sildiniz, başka bir işlem yapmadan hemen Ctrl +z tuşuna basarsanız sildiğiniz o şeyi geri getirebilirsiniz.Ya da Word gibi Windows programlarında yaptığınız son işlemi geri getirmek için kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken şey, geri getirme işlem sadece son yaptığınız işlem için geçerli.Daha fazlasını ancak program da öyle bir destek varsa farklı tuş kombinleri ile yapabilirsiniz.

CTRL + A : Hepsini seçmek

Windows üzerinde belirli bir grup içerisinde olan her şeyi seçmek için kullanılır.

Masaüstündeki tüm dosya klasör gibi nesneleri seçmek için  bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.Ya da Word üzerinde yazı yazarken, bütün yazıyı seçmek için kullanabilir.Sadece Windows programları da değil, tarayıcı üzerinden bir internet sitesinde o anda ekranda ne varsa hepsini seçmek için kullanabilirsiniz.

CTRL + C : Kopyalama işlemi

Windows üzerinde herhangi bir nesneyi kopyalamak için kullanılır.

Bir klasör içerinde bulunan dosya, resim gibi her hangi bir Windows nesnesini kopyalama yapmak için bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.Mesela bir klasörde bulunan resmi, farklı bir klasörde de tutmak istiyorsanız, kopyalama işlemini deneyebilirsiniz.Ayrıca Word gibi Windows programlarında ve internet sitelerinde de yazıları veya diğer ögeleri kopyalamak için kullanılır.

CTRL + X : Kesme işlemi

Windows üzerinde herhangi bir nesneyi kesmek için kullanılır.

Bir klasör içerinde bulunan dosya, resim gibi her hangi bir Windows nesnesini kesmek için bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.Mesela bir klasörde bulunan resmi, farklı bir klasöre taşımak istiyorsanız, kopyalama yerine kesme işlemini deneyebilirsiniz.Ayrıca Word gibi Windows programlarında kesme işlemi kullanılabilir.İnternet siteleri bu özelliği desteklemez.

CTRL + V : Yapıştırma işlemi

Windows üzerinde daha önce kopyalanan ya da kesilen bir nesneyi yapıştırmak için kullanılır.

Yukarıda ki kopyalama ve kesme işlemi yapılan nesneleri yeni yerine taşımak için yapıştırma işlemi kullanılır.Yapıştırma özelliği sadece kopyalama veya kesme işlemi yapıldığı zaman aktif olur.

Alt + Tab :  Sekmeler de Gezinti

Açık programlar arasında geçiş için kullanılır

Windows üzerinde açık olan tüm dosya, klasör, uygulama ne varsa, bunlar arasında kolay ve hızlı geçiş yapmanızı sağlayan bir klavye kısa yoludur.Alt tuşuna basılı tuttuktan sonra, tab tuşuna her basmanız da, açılan sekme ekranında, bir sonraki uygulama üzerine odaklama yapıldığını göreceksiniz.Hangi uygulama üzerinde bırakırsanız o açılacaktır.

Alt + F4 : Uygulamaları kapatır

Açık programları hızlı kapatmak için kullanılır

Şuan da bu yazıyı muhtemelen bir tarayıcı ekranında okuyorsunuz, eğer klavye de Alt + F4 yaparsanız, tarayıcınız kapanacaktır.Bunu bir kaç defa daha yaparsanız, açık olan bütün programları kapatabilirsiniz.En sonunda da bilgisayarı kapatma ekranına ulaşırsınız.

Acil işiniz çıktığın da açık olan her programın X tuşuna basmak yerine bu tuş kombinasyonu oldukça işinize yarayacaktır.

CTRL + F : Arama yapmak

Windows üzerinde arama yapmak için kullanılır

Kullanıdığınız bir program da ya da bir klasör içerisinde arama yapmak istediğiniz zaman CTRL + F klavye kombinasyonunu kullanabilirsiniz.BU özellik sadece windows programlarında geçerli değil.Tarayıcı üzerinde ve bir çok online programda da kullanabilinir.

CTRL + H : Arama yapmak ve değiştirmek

Windows üzerinde aranan kelimeyi değiştirmek için kullanılır.

Mesela bir word dosyası üzerinde yazı yazıyorsunuz.Orada fazlaca geçen bir kelimeyi değiştirmek istiyorsunuz.CTRL + H tuşuna bastığınız da bir pencere açılır ve değiştirmek istediğiniz kelime ve yerine geçecek olan kelimeyi yazdığınız da işlem tamamdır.

CTRL + E : Arama çubuğuna geçer

Tarayıcı üzerinde arama çubuğuna hızlı geçiş yoludur.

Daha çok internet tarayıcıları üzerinde kullanılan bu tuş kombinasyonu, tarayıcını arama çubuğuna hızlı geçiş işlemi için kullanılır.Şuan da bu yazıyı okurken bu tuşlara basın, direk tarayıcınızın url yazan yerine odaklandığını görürsünüz.

CTRL + N : Yeni pencere açar

Windows üzerinde açık olan klasörün yenisi açar

Bir klasöre girdiğiniz de ondan tekrar açmak istiyorsanız, CTRL + N tuşu bunu sizin için yapar.Ayırıca tarayıcı üzerinde işlem yapıyorsanız, bu kısayol yeni tarayıcı penceresi açmak için  de kullanılır.

CTRL + ALT + DEL : Görev Yöneticisi

Sistem durumu öğrenmek için görev yöneticisi açılır.

Bir program çalıştırdığınız zaman, bilgisayarınızın donup kaldığı olmuştur.Böyle durumlarda görev yöneticisi açıp, programı zorla durmak gerekiyor.Özellikle oyun sevenlerin başına sık gelen bu durumda hayat kurtaran bir kısayol diyebiliriz.

CTRL + Mouse Tekerleği : Zoomlama yapmak

İçerikleri yakınlaştırma veya uzaklaştırmak için kullanılır.

Windows üzerinde bir klasörde bu hareketi yaparsanız, klasör içerisindeki diğer dosya ve klasörlerin görünüm özelliklerinin değiştirdiğini görebilirsiniz.Ayrıca word ya da tarayıcı ekranında bunu yaparsanız, yazıların yaklaştığını ya da uzaklaştığını farkedebilirsiniz.

Windows Tuşu ile Kullanılan Klavye Kısayolları

Klavyede pencere şeklinde ikonu ile yer alan Windows tuşunun diğer tuşlarla kullanılan işlevleri.

Win + D : Masaüstünü göstermek

Masaüstüne hızlı geçiş işlemidir.

Hangi program da çalışıyor olursanız olun, masaüstüne hızlı dönüş yapmak istediğiniz de Win + D kısayolunu kullanabilirsiniz.Böyle anında masaüstü açılacaktır.Windows üzerinde çok kullanılan bir klavye kısayoludur.

Win + Tab (+ Shift) : Sekmeler Arası Gezinti

Açık programlar arasında kolay ve hızlı gezinmek için kullanılır.

Windowsta açtığınız her program bir sekme olarak ifade edilir.Mesela bir tarayıcı, klasör, program vs. Eğer birden fazla program açıp kullanmayı seviyorsanız, bu programlar arasında hızlı geçiş yapmak için Win + Tab tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.Aslında bu Alt + Tab tuşunun yaptığı şeyi yapar fakat, burada sekmeler daha büyük gösterilir.İkisini deneyip farkı görebilirsiniz.

Win + S : Arama Yapmak

Bilgisayar da arama yapmak için kullanılır.

Windows başlat menüsünde bulunan arama özelliğinin klavye kısa yol tuşudur. Farklı bir uygulama üzerinde olursanız olun fark etmez, win tuş kombinasyonu olduğu için her zaman çalışır.

Win + X : Gizli Menu

Windowsta gerekli olan bazı ayarların yer aldığı bir menüyü açar.Buradan daha çok sistem ayarları mevcuttur.Denetim masası, disk yönetim, aygıt yöneticisi gibi ayarlara kolay ulaşım sağlanır.

Win + I : Ayarlar kısmını açar

Windows ayarlar sekmesini açmak için kullanılır.

Ayarlar penceresine hızlı geçiş yapmak istediğiniz de bu klavye kısa yolunu kullanabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinde işlemlerinizi hızlandıracak, bilgisayarı daha kolay yönetmenizi sağlayacak en gerekli Windows klavye kısa yolları bu

 

 

Bunları da beğenebilirsin