WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gereken 15 Düzenleme

Bu yazı siteye WordPress kurduktan yapılması gerekenler hakkında bilgi vermek için ele alınmıştır.

Wordpress kurduktan sonra yapılması gerekenler

İnternet üzerinde bir çok sitenin alt yapısını oluşturan WordPress, popülerliğini kolay kurulumu, sınırsız kontrol  imkanı ve yardımcı kaynak bolluğu gibi etkenlere borçludur.

Bir çok açıadan mükemmel bir sistem olsa da kusursuz değildir.Kurulumu yaptıktan sonra mutlaka düzenlemeniz gereken ayarları var.

Bu değişiklikler zorunlu olmamakla birlikte, hız, SEO ve kullanıcı dostu gibi sitenin geleceği için oldukça önemli konuları bağladığından, değiştirmek veya kaldırmak yararlı olacaktır.

1 Kullanıcı Bilgileri Düzenleme

Kullanıcı Bilgileri Düzenleme

WordPress kurulumu gerçekleştirirken, sizden bir kullanıcı adı ve şifre istemektedir.Bu daha sonra sitenin yönetici sayfasına girmek için gerekli işlemdir.

Eğer admin paneline girip hemen içerik yayınlamaya başlarsanız, yazı içerisinde yazar kısmında bu kullanıcı adını görünecektir. Yönetici adınızınha herkes tarafından öğrenilmesi güvenlik açısından sıkıntılıdır.

Zayıf bir şifre ve bilinen yönetici adı ile sitenizi, kötü niyetli kişilere açık hale getirirsiniz. Bu sebeple, yönetici adınız ile içerik yayıncı adınızı ayırmanız gerekmektedir.

Kullanıcı bilgilerini düzenlemek için sol paneldeki Kullanıcılar->Profiliniz kısmına girmeniz ve oradan herkes tarafından görülecek ad kısmını değiştirmeniz önerilir.

2 Kalıcı Bağlantı Ayarları Düzenleme

Kalıcı Bağlantı Ayarları Düzenleme

WordPress, varsayılan olarak içeriklerin url yapısını  ?p=123 gibi karışık bir ifade ile gösterir. Yani benim bu yazım sayfa url kısmı https://wreply.com/?p=213123 gibi bir şey olacaktı.

Bu şekilde gösterim tarzının SEO açısından sıkıntılı olduğunu daha önce duymuşsunuzdur. Çünkü arama motorları indeksleme yaparken, yazının ne hakkında olduğunu anlamaları için, bu kısmı da dikkate alıyor.

SEO açısından en uygun gösterimi, resimde de gördüğünüz gibi postname etiketi ile otomatik oluşturulan, başlık ile aynı url yapısıdır.

Kalıcı bağlantıları düzenlemek için Ayarlar->Kalıcı Bağlantıları sekmesine girip yazı ismi kısmını seçebilirsiniz.

3 Anasayfa ve Yazı Sayfasını Ayarlamak

WordPress yazıları normalde sitenin giriş sayfasında gösterir.Fakat siz giriş sayfasın da değil de başka sayfada yazıları göstermek istiyorsanız, varsayılan değeri değiştirmelisiniz.

Mesela bir firma siteniz var.Giriş sayfası yani anasayfa şirket bilgileri, tanıtım gibi sabit değerleri gösterecek.Yazılarınızı paylaştığınız bir de blog sayfasınız olacak diyelim.Wordpress’i bu şekilde ayarlamak için:

Öncelikle sayfalar sekmesinde “Anasayfa” ve “Blog” adında iki sayfa oluşturursunuz.Daha sonra Ayarlar->Okuma  sekmesinde Ana sayfa görüntülemesi kısmından sabit sayfa tiki seçilir. Ana sayfa yazan yer sitenin giriş sayfasıdır.Burada oluşturduğumuz “Anasayfa” seçilir.

Yazı sayfası ise, yayınladığınız içeriklerin gösterileceği sayfadır.Bunun için de “Blog” sayfasını seçebilirsiniz.Artık siteurl/blog yazdığınız da son yazıları görebilirsiniz.

4 Site Adı, Site Dili, Zaman

WordPress kurulumunu yaptıktan sonra ilk işiniz admin sayfasındaki Ayarlar->Genel kısmına gidip gerekli değişiklikleri yapmaktır.

Bu sayfada dikkat edeceğiniz en önemli kısım site adı sekmesidir. Bu ve slogan kısmını kendi bloğunuza göre değiştirin.

Eğer ilk WordPress kurulumunda verdiğiniz e-posta adresini değiştirmek isterseniz buradan yapabilirsiniz.

Eğer Türkçe WordPress kurduysanız zaten ayarlı olacaktır ama başka dil ile yükleme yaptıysanız, site dili, zaman bölgesini ve tarih biçimini değiştiriniz.

5 Varsayılan Kategoriyi Değiştirmek

WordPress içerikleri en az bir kategoriye bağlı olmak zorundadır. Bu nedenle WordPress kurulduğunda varsayılan olarak, “genel” adında bir kategori eklenmiş olur.

Eğer yazdığınız içeriklere yeni kategori eklemezseniz, bu yazı genel kategorisi ile bağlantılı olur.

Site içeriğiniz  birden çok kategori içeriyorsa, genel kategorisini değiştirmeye gerek yoktur. Yeni kategorileri ekler, yazınıza en uygun kategoriyi seçersiniz.

Fakat tek kategori kullanacaksanız, varsayılan kategorinin düzenle kısmına basıp, yeni belirleyeceğiniz kategori ismi ve kısa yolunu değiştirin.

Varsayılan kategoriyi değiştirme işlemini Ayarlar->Yazma ve varsayılan yazı kategorisi kısmından yapabilirsiniz.

6 Kullanılmayan Temaları Silin

WordPress kurulumu yaptığınızda, içerisinde kendi varsayılan 3-4 tema ile birlikte gelir. Kendi yükleyeceğiniz temayı kullanana kadar bu temalardan biri ile devam edersiniz. Fakat çoğu kullanıcı bu temaları kullanmamayı tercih eder.

Yeni bir tema kurduğumuzda genelde eski temayı kaldırmayı unuturuz. Kaldırmayı unuttuğumuz temalar sistemimiz de gereksiz yer kaplar. Boş yere güncelleme yapmak zorunda kalırız.

Bu yüzden WordPress kurduktan ve temanızı yükledikten sonra kullanılmayan tüm temaları kaldırmanız yararınıza olacaktır.

7 Varsayılan İçerikleri Silin

WordPress kurulumu yaptığınızda, sistemin çalışmasını kontrol etmek için WordPress varsayılan olarak bir yazı, yorum ve sayfa oluşturmuş olur.

Eğer sitenizde bu içerikleri silmezseniz arama motorları bu içerikleri de indeksleyecektir.Sitenizle hiç alakası olmayan, içerikler SEO açısından kötüdür.

O yüzden yazılar sayfasından örnek yazıyı, sayfalar kısmından örnek sayfayı ve yorumlar kısmından örnek yorumu kaldırmayı unutmayın.

8 İletişim Formu Eklemek

Site ziyaretçilerinin sizinle iletişim kurması için mutlaka bir iletişim formu eklenmeniz gerekmektedir. Çünkü WordPress kurulumu içerisinde iletişim formu yer almamaktadır.

İletişim formu site ziyaretçilerinin sizinle site hakkındaki görüş, öneri veya iş teklifleri için gerekli olan bir iletişim kanalıdır.

İletişim formunu sitenize WordPress eklentileri ile ekleyebilirsiniz. Bunun için en popüler iletişim eklentileri Contact 7, Ninja Form veya WPForms eklentisinden birini deneyebilirsiniz.

9 SEO Eklentisi Kurmak

Benim genelde ilk yaptığım iş olan SEO eklentisi kurulumu, şu zamanda siteler için olmazsa olmazdır.

Sitenizin, özellikle de eklendiğiniz içeriklerin SEO uyumlu olması için oldukça faydalı olan bu eklentiler, Google sıralamasında sitenizi üste çıkarmak için en büyük yardımcıdır.

SEO eklentisi olarak Yoast SEO veya All in One SEO Pack eklentilerinden birini deneyebilirsiniz.

10 Cache Eklentisi Kurmak

En az SEO eklentisi kadar gerekli olan cache eklentisi, site hızını artırmak için oldukça önemlidir.

Cache eklentileri, ziyaretçinin daha önce girdiği sayfaları saklayarak, bir sonraki ziyaretinde tekrar oradan göstermesidir.Normal de bu işlem için sitenin her defasında sunucuya bağlanması gerekir.

Ama cache eklentisi ile sunucuya bağlanmasına gerek kalmaz, bu da sitenin cevap verme süresini düşürür, hızlı geriş dönüş yapar.

En popüler WordPress cache eklentileri olan W3 Total Cache, WP Super Cahce, Litespeed Cache gibi eklentilerden birini kullanabilirsiniz.

11 Yedekleme Eklentisi Kurmak

İnternet siteleri, bir çok nedene bağlı olarak bazen çökebilmektedir.Bu bir hack saldırısı, virüs, sunucu problemleri gibi sebeplerden dolayı olabilir.

Böyle bir durumda, eğer sitenin yedeği alınmamış ise, içeriklerini geri getirmek imkansızıdır.Onca emek ve zaman bir anda uçup gider.

Bu nedenle sitenin belirli zaman aralıklarında yedeği alınmalıdır.Bir çok hosting firması bunu sağlıyor olsa da, bazı durumlar da bu işlem gerçekleşmiş olabilir.Böyle bir durumla karşılaşmamak için kendi yedeğinizi bir de kendiniz almanız daha güvenli olacaktır.

WordPress site yedeğini almak için yine eklentilerden yararlanabilirsiniz.Wordpress siteler için onlarca yedekleme eklentisi bulabilirsiniz.Fakat kurulumu ve kullanımı kolay Updraft Plus eklentisi tavsiye ederim.

12 Güvenlik Eklentisi Kurmak

WordPress yazılımı sürekli olarak güncelleme alıp, sistem açıkları kapatılıyor olsa bile, her zaman güvenlik sıkıntıları olacaktır.

Kaldı ki son yıllarda esas güvenlik açıkları 3. parti eklentiler ve temalardan kaynaklanmaktadır. Eklenti ve tema kullanımından vazgeçmeyeceğimize göre, kendimiz güvenlik önlemlerini almak durumundayız.

Bu bakımından WordPress kurduktan sonra mutlaka güvenlik eklentisi kurmamız gerekmektedir.

WordPress güvenlik eklentisi önerisi olarak en çok kullanılan Wordfence Security, iThemes Security, Sucuri Security ve All in one Wp Security eklentilerinden birini kullanabilirsiniz.

13 Spam Eklentisi Kurmak

WordPress sitelerin en kötü yanlarından biri söyle deseler, ilk aklıma gelen sorunların başında spam yorumlar gelir.Evet WordPress kullanan bir çok kişinin baş belası spamlardır.

Site belirli bir popülerliğe eriştiğinde bu spam yorumlarla baş etmek oldukça zordur ve baş ağrıtır.

Bu nedenle spam eklentisi kurmanız şiddetle tavsiye edilir.Wordpress için Aksimet en iyi spam eklentisidir.

14 Google Analytics Bağlantısı

Sitenizi ziyaretçilerini tanımak ve analiz etmek için Google Analytics aracını sitenize mutlaka bağlamalısınız.

Başarılı bir site oluşturmak için, site trafiğinizi iyi tanıyıp ona göre strateji berlilep şarttır.

Google Analytics’i sitenize bağlamak için Analytics üzerinde hesap oluşturup, siteniz için oluşturulan kodu, sitenizde ilgili yere eklemelisiniz.

15 Google Search Console Bağlantısı

Sitenizin arama motorları tarafından hızlı indekslenmesi için Google gibi arama motorlarının webmaster araçlarına sitenizi bağlamanız gerekmektedir.

Eğer sitenizi Google Analytics’e bağladıysanız, Search Console bağlantısını bunun üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin