WordPress Mi Yoksa Blogger Mı?

Blog serüvenine yeni giriş yapanların aklında wordpress mi blogger mı hangisini seçmeliyim gibi bir soru mutlakaolur.İlk zamanlarda hemen hemen herkesin aklından böyle bir düşünce geçmiştir.Bu sebeple bu iki farklı platformu ya da sistemi eksi ve artı yönleri ile açıklama gereği hissettim.

İnsanoğlunun psikolojik yapısı, seçenekler artıkça karar verme süreleri de uzamaya göre kodlanmış.Bu anlamda bir iş için ne kadar çok seçenek ve alternatif varsa, kararsızlığımız o derece artıyor ve başlama süremiz gecikiyor.

Bir blog veya site oluşturmak için internette çok fazla platform ve yazılım bulunuyor.Ama bunlar arasında bizi en fazla ikileme düşürenler WordPress ve Blogger (diğer adı blogspot ).Çünkü bu iki sistem bu pazardaki aslan payını ellerinde tutuyor.

Son yapılan internet araştırmalarına göre dünya genelindeki internet sitelerinin dörtte biri (25.6%) wordpress alt yapısını kullanıyor.2004 yılından beri 76 milyon blog WordPress ile oluşturulmuş.Diğer taraftan Blogspot’un Google’un bir servisi olması ve kesinliği kabul edilmese de bir takım verilerle ayrıcaklı statüye sahip olduğu kanısı Blogspot’u tercih nedeni yapıyor.

Hatırlatma: Bildiğiniz gibi iki ayrı WordPress bulunuyor.İlki wordpress.com olan bir blog yayınlama platformu.Diğeri ise wordpress.org , kendi sunucunuz da barındıracağınız bir içerik yönetim sistemi yazılımıdır.Bu yazıda wordpress ile bahsedilen wordpress.org yazılımıdır.Eğer wordpress.org ile wordpres.com arasındaki farkları öğrenmek isterseniz diğer yazıma bakabilirsiniz.

Blogger Nedir? WordPress Nedir?

Blogger ya da Blogspot, Google tarafından ücretsiz sunulan bir blog yayınlama servisidir.Google’un ücretsiz e-posta sunan Gmail servisi gibi Blogspot da internette blog sahibi olmamız için geliştirilmiştir.

WordPress ise internet sitesi oluşturmak için geliştirilmiş bir yazılım.Wordpress, aynen Joomla,Drupal gibi bir içerik yönetim sistemidir.PHP ile geliştirilmiştir.

WordPress ile Blogger Eksi ve Artı Yönler

Sahiplik Konusu

Blogger üzerinde açtığınız bir blog her ne kadar sizin tarafınızdan kontrol edilse, nihayetinde Blogspot Google’un sağladığı bir servis.Eğer bugün Google servisi kapattığını söylerse, blogunuz da elinizden gidecektir.

WordPress ise sizin kendi sunucularınızda barındırdığınız kendi siteniz.İstediğiniz kadar açık tutabilirsiniz.Bu tamamen size kalmış bir durum.

Kontrol Mekanizması – Kısıltlamalar

Blogger, sağladığı bloglara sınırlı sayıda bir düzenleme imkanı sunuyor.Üzerinde çok geniş bir düzenleme ve kontrol imkanı vermiyor.Belli başlı şeyleri değiştirebilirsiniz.

Wordpess, açık kaynak yayınlanan bir yazılım.Üzerinde sınırsız değişim sağlayabilirsiniz.Eğer az çok kod biliyorsanız, her istediğinizi yapabilirsiniz.

Görünüm – Tasarım

Blogger, başlangıç olarak sınırlı sayıda ücretsiz tema sunuyor.İnternette ücretli ve ücretsiz olarak sunulan temaları yok değil.Ama görüm ve işlev olarak sadece bloglara özel temalar bulunuyor.

WordPress, dünyanın en fazla kullanılan içerik yönetim sistemi olduğundan ve her sektöre göre site geliştirebildiğimiz için tema desteği çok fazla.Piyasada on binlerce ücretli ve ücretsiz tema bulabilirsiniz.İstediğiniz her alan için tema mevcut.Bu blog-kurumsal temalara,eğitim sitelerinde, e-ticaret sitelerine kadar.

Eklenti Desteği

Blogspot üzerinde eklenti diye bir kavram yok.Sadece gadget denilen ve sınırlı sayıda işlevselliğe sahip özellikleri sidebar (blogun yan alanı) ve footer ( blogun alt kısmı ) alanlarında kullanabiliyoruz.

WordPress, internette hem ücretli hem de ücretsiz olarak bulabileceğiniz binlerce eklentiye sahip.Eklentiler, sitenizin yapısında mevcut olmayan ek işlevsellik sağlayan özel yazılımlardır.Mesela site içi SEO ayarları, cache eklentileri, güvenlik eklentileri, spam yorum eklentileri gibi farklı farklı görevleri yerine getiren WordPress eklentileri bulabilirsiniz.

Güvenlik Sorunu

Blogger, Google tarafından barındırılan ve geliştirilen bir servis olduğundan blogunuzun güvenliği sizi ilgilendirmiyor.Güvenliğiniz Google’un ellerinde.

WordPress yazılımı güvenlik konusunda güçlü bir yapıya sahip.Devamlı olarak güvenlik güncellemeleri sağlanıyor.Fakat kendi sunucunuzda kullandığınız için güvenlik size ait.Güvenlik açıkları genelde WordPress yazılımından değil de, kullandığınız özel tema ve eklentilerden kaynaklanıyor.

Depolama Alanı

Blogger, açtığınız bloglar için 1Gb depolama alanı veriyor.Ama Google’un en iyi yaptığı işlerden birisi de servisleri arasında kolayca entegrasyon oluşturabilmemiz.Bu sebeple Google+ gibi servislerle blogunuzu entegre ederseniz, bu depolama alanını genişletebilirsiniz.

WordPress yazılımı kendi sunucumuz da barınacağı için, depolama alanının büyüklüğü bize bağlı.Depolama alanı arttıkça, aylık ödeyeceğiniz ücrette artacaktır.Piyasada onlarca hosting firması ve hepsinin kendine göre oluşturduğu fiyatlandırma seçenekleri bulunuyor.

Domain Kullanımı

Blogger ile bir site açtığınız da seçtiğiniz alan adınız, alt domain olarak kullanılır.Örneğin “benimblog” isminde bir domain kullanacaksınız, o zaman url şu şekilde olur: benimblogum.blogspot.com.Bu varsayılan domain adıdır.Tabi ki Blogspot kendi domaininizi kullanmanıza izin veriyor.

WordPress kullandığınız da kendi alan adınızı almanız gerekir.Bugün .com,.net,.org domainlerin yıllık ücreti 9 dolar civarında seyrediyor.

Destek Ağı

Blogger, özellik anlamında olduğu kadar dokümantasyon anlamında da kısıtlı içeriğe sahip.Dünya genelinde kullanım oranı WordPress’e göre düşük olduğundan kullanıcı yardım ağıda pek gelişmiş değil.Her sorunuza karşılık bulamayabilirsiniz.

WordPress, halen Türkçe tercümesi tam olmasa da yazılımın bütün detaylarını bulabileceğiniz devasa bir dokümantasyona sahip.Wordpress.org sitesi hem aktif forum sitesi, hem de destek hattı ile bütün sorunlara cevap olacak nitelikte.Ayrıca ülkemiz de en çok kullanılan sistem olduğundan bir çok forum ve siteler de yardım bulma ihtimaliniz çok fazla.Bunun yanında WordPress.org sitesinde tema ve eklenti geliştiriciler için adım adım kapsamlı bir eğitim sistemi bulunmakta.Eğer tema veya eklenti geliştirecekseniz göz atabilirsiniz.

Sistemlerin Devemlılığı

Blogger, Google’un özel hizmeti olduğundan geleceği bu şirketin bir cümlesine bağlı.Eğer servisi kapatmak isterlerse buna itiraz edemeyiz.Peki Google böyle bir şey yapar mı?

Bu konu ilgili şu gözlemleri yapabiliriz.Google aktif olan bütün servislerinde zaman zaman güncelleme, tasarım değişikliklerine (bkz. Adsense, Google Analytics ) giderken, Blogspot uzun zamandır böyle bir yapılandırma almadı.Ayrıca resmi Google blogu ve diğer servislerinin resmi bloglarını, blogspot üzerinden kaldırıp, kendi blog.google.com üzerine taşımaya başladı.Bu durum bile geleceği hakkında kötü sinyaller veriyor.Ama Google, milyonlarca kişinin kulladığı bir servisi öyle pak diye kapatmaz.Kapatacaksa bile taşıma işlemleri için uzun bir süre verecektir diye düşünüyorum.

WordPress, açık kaynak yazılım ve şuan da WordPress Vakfı tarafından sağlanıyor.Yazılım jargonunda açık kaynak olarak tabir edilen yazılımlar, dünyanın her yerinden geliştiricilerin katkıları ile oluşturulur.Yani birilerine bağlı değildir.O yüzden WordPress’in önü halen açık görünüyor.Ayrıca bugün internet sitelerinin çeyreği WordPress yazılımına bağlı.O yüzden kolay kolay WordPress projesine son verilecek düşüncesi akla yatkın değil..

Son olarak;

Yukarıda wordpress mi blogger mı ikilemine kapılanlar için  bu iki sistemin ne olduğunu, olumlu ve olumsuz yönlerini, alt başlıklar eşliğinde açıklamaya çalıştım.Yazının sonuna geldiğimize göre artık tam anlamıyla wordpress mi blogger mı soruna kendiniz cevap verebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Size göre yeni bir blog için WordPress mi yoksa Blogger mı tercih edilmelidir?

Bunları da beğenebilirsin