WordPress SEO Eklentileri

WordPress sitelerin arama sonuçlarında ilk sayfa ve üst sıralarda yer alması için gerekli olan WordPress SEO eklentileri tam listesidir.

WordPress’i diğer bir çok yazımda da oldukça övmüş ve dikkate alınmasını söylemiştim.Bu yazımda size aynı şeylerden bahsetmek istemiyorum.Dilerseniz diğer yazılarıma göz atabilirsiniz. Burada daha çok arama motorları hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

SEO Eklentileri Neden Önemli

Bilindiği gibi arama motorları siteleriniz için en önemli ziyaretçi kaynağını oluşturuyor.Burada tabi ki bir çok faktör bulunuyor.Mesela siteniz henüz yeni ve kimse tarafından bilinmiyorsa, ziyaretçi çekebilmek için ya bir yerlere linklerinizi yerleştirmeniz ve reklam vermeniz ya da orjinal içerik oluşturup arama motorlarına kendinizi sevdirmeniz gerekmektedir.

Sitenizin bilinirliği arttığı zaman sadık bir kitle oluşturur ve o kitle sitenize direk ismini yazarak ziyaret etmeye başlar.Ama çok zaman alan bir süreçtir. Kaldı ki hatırlar mısınız bilmiyorum ama Google, bir ara Facebook ziyaretçilerinin en çok kendi üzerinden siteye eriştiğini açıklamıştı.

Koskoca Facebook bile Google’dan ziyaretçi çekiyordu.Bu demek olur ki insanlar  sitenin adresini yazamaya üşeniyor ve arama motorlarına kısa bir isim yazarak giriyor.Emin olabilirsiniz halen bir çok ziyaretçi bu şekilde yapıyor.

Demem o ki eğer bir web sitesi sahibiyseniz siteniz bilinir olsun veya olmasın arama motorları en yakın dostunuz olmalıdır.

İnsanlar merak ettikleri bir konu hakkında sadece bir kaynaktan bilgi edinip bırakmıyorlar.Bir çok kaynağı araştırıyorlar.Bunu da arama motorlarına merak ettikleri konuları yazarak çıkan sonuçları tek tek değerlendirip, kafasına yatan fikri bulduktan sonra aramayı sonlandırıyorlar.

Bu bağlamda sizlere en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress tabanlı siteleriniz mevcut ise sitenizi arama motorlarına sevdirecek bazı SEO eklentilerini sunmak istedim.

Aşağıdaki 3 eklenti sitenizin SEO konusunda yapısını değiştirmek, SEO uygunluğunu oluşturmak için çok güçlü eklentilerdir.Bu üç eklentiden birini kullanmanız uygundur.Çünkü 3 de aynı işleri yapmakta ve birden fazlasını kullanırsanız sorun çıkacaktır.

1 WordPress SEO by Yoast

WordPress SEO by Yoast

Yoast SEO, WordPress kullanıcıları tarafından verilen binlerce 5 yıldızlı oy ile en popüler WordPress SEO eklentisi olarak biliniyor.Bunun nedeni de SEO uyumlu makale yazmak için onlarca özelliği sunması gösterilebilir.

Yoast SEO, belirlediği kriterlere göre içerikleri kontrol edip, makalelerin arama motoru uyumluluğu test ediyor. Bunun neticesinde yazdığınız içeriklerin SEO uyumlu olup olmadığını yayınlamadan önce görme imkanınız oluyor ve düzenleyebiliyorsunuz.

Anahtar kelime analizi, iç bağlantı analizi, site haritası, sosyal medya meta tagları gibi onlarca özelliği sunuyor.

Özellikleri yanında kullanımı da oldukça kolaydır. Yoast eklentisi hem ücretsiz hem de ücretli olarak sunulmaktadır. Bir çok kullanıcı için ücretsiz versiyonu yeterlidir. İleri seviye kullanıcılar eklentinin premium versiyonunu alabilir.

2 All in One SEO

All in One SEO

All in One SEO Pack, isminde belirtiği gibi SEO namına bütün özellikleri içerisinde barındıran en iyi SEO eklentilerinden biridir.40 milyonun üzerinde indirim sayısı ile en az Yoast SEO kadar popüler bir eklentidir.

Eklenti, site haritası, Amp desteği, Google Analytics, otomatik meta tagları gibi bir çok özelliği beraberinde getiriyor.

All in One SEO, ücretsiz bir eklentidir. İleri seviye kullanıcılar eklentinin pro versiyonunu ücretli olarak alabilir.

Premium SEO Pack

Yukarıdaki iki SEO eklentisine ücretli en iyi alternatif Premium SEO Pack eklentisidir.Ücretli versiyonunda işinize yarayacak bütün SEO özellikleri yer almaktadır.Ücretsiz versiyonun da bulunan eklentinin sınırlı özellikleri vardır.

3 WP Meta SEO

WP Meta SEO

WP Meta SEO, WordPress siteler için  tam kapsamlı bir SEO eklentisidir.

Aynen Yoast SEO gibi yazıların SEO uyumlu olup olmadığını kontrol ederek, gerekli düzenlemeleri yapmanızı sağlıyor.

Resimler için boyut düzenlemesi, alt etiketi ve başlık ekleme özelliği sunuyor.Ayrıca kırık link kontrolü yaparak, 404 yönlendirmesi imkanı sunuyor.

4 W3 Total Cache

W3 Total Cache

W3 Total Cache, site hızına etki eden bir başka WordPress SEO eklentisidir.En popüler cache eklentisi olan W3 Total, site hızlanması büyük katkı sağlayarak arama motorlarının siteyi sevmesini sağlar.

Bildiğiniz gibi sitenin hızlı açılması ziyaretçi kazanmanızı sağlar.Diğer bir ifade ile siteniz yavaş olursa ziyaretçiler sitenizi hemen terk eder.

Ziyaretçilerin sitede fazla kalması, Google gibi arama motorlarının sitenizi sevmesini ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanızı sağlar.

Alternatif: LiteSpeed Cache, WP Fastest Cache ve WP Super Cache eklentilerinden birini de kullanabilirsiniz.

5 Broken Link Checker

Broken Link Checker

Broken Link Checker, siteniz de bulunan kırık linkleri tespit ederek, onaran en iyi yardımcı WordPress SEO eklentileri arasında gösterilir.

Site içeriklerinin sayısı artıkça, blogu kontrol etmekte zorlaşmaktadır.Özellikle diğer içeriklerden iç bağlantı sağladığınız bazı yazıları sildiğiniz de ya da url değiştirdiğiniz de blogunuz da kırık linkler oluşacaktır. Bunların tespit edilmesi ise zordur.

Eğer siteniz de kırık ve hatalı linkler varsa bu SEO açısından çok kötüdür. Arama motorları gözünde kalitesiz, yetersiz bağlantılarız olduğu izlenimi verir.

İşte Broken link Checker eklentisi, otomatik tarama yaparak sitenizdeki kırık linkleri bulur. Bunları düzeltmenizi sağlar.

Alternatif : Link Checker eklentisi de kırık link kontrolü için kullanabileceğiniz bir diğer eklentidir.

6 Media File Renamer

Media File Renamer

Media File Renamer, siteye eklenen resimleri, resim başlığına göre otomatik olarak isimlendiren en kullanışlı WordPress SEO eklentilerinden biridir.

Arama motorları resimleri de indekslemektedir.Doğru resim kullanımının site trafiğine büyük katkısı vardır.Fakat arama sonuçlarında resimlerin çıkması için resim isimlerinin içerikle alakalı olarak verilmesi gerekir.

Eğer bugüne kadar SEO uyumlu resim eklemesi yapmadıysanız, tek tek bütün resimleri düzenlemeniz oldukça zor ve riskli olacaktır.

Fakat bu eklenti sayesinde resime verdiğiniz başlık baz alınarak, resim isimleri ototmatik olarak düzenlenecektir.Ayrıca eklenti, isimlerini düzeltiği resimleri içeriklerde de yollarını güncelleyerek kırık resim oluşmasını önlemektedir.

7 SEO Optimized Images

SEO Optimized Images

SEO Optimized Images, sitedeki resimlere otomatik alt etiketleri ve başlık eklemeye yarar bir WordPress eklentisidir.

Sitenin görsel elemanları yani resimler ve fotoğraflar SEO açısından oldukça önemlidir.Arama motorları imajları da indeksleyerek, arama sonuçların da göstermektedir.Yani ziyaretçileri görsel aramalarla da sitenizi ziyaret ederler.

Arama motorlarının sitenizi doğru indekslemesi için, görselin alt etiketi ve başlığı gereklidir.Bunlar olmadan arama motorları görselin ne olduğunu alması zordur.Bu nedenle arama sonuçlarında üst sıralara çıkmaz ve büyük trafik kaybedersiniz.

Alternatif : PB SEO Friendly Images eklentisi de aynı işlevleri yapan bir diğer eklentidir.

8 NextScripts: Social Networks Auto-Poster

NextScripts: Social Networks Auto-Poster

NextScripts, sitede yayınlanan yazıları sosyal medya hesaplarında otomatik olarak paylaşan çok kullanılan bir WordPress SEO eklentisidir.

Eklentinin çalışma mantığı, sitenizin sosyal medya hesaplarını eklentiye bağlıyorsunuz, her yeni içeriğiniz otomatik olarak sosyal ağlarda paylaşılıyor.

Sosyal medya paylaşımlarının, özellikle trafik çekmek ve hızlı indeks almak için gerekli olduğunu unutmayın.

9 WP Slimstat

WP Slimstat

Wp Slimstat, wodpress siteler için gerçek zamanlı istatistik tutan güzel bir WordPress eklentisidir.

Eklenti en çok ziyaret edilen sayfalar, yazılar, gelen ziyaretçi trafiği, sitede harcanan zaman ve daha bunun gibi bir çok bilgiyi sunuyor.

Site ziyaretçileri hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız, sitenizin gelecek stratejileri için çok önemlidir. Mesela arama hacmi yüksek bir yazınızın düşük trafik alması, SEO sorunu olduğunu gösterir.Ziyaretçilerin en çok hangi saat ve günlerde girdiğini bilmeniz, ona göre paylaşım yapmanızı sağlar.

En çok hangi yazıları ziyaret ettiği, site içeriğini o yöne doğru ilerletilmesi gerektiğini ifade eder.

10 Breadcrumb NavXT

Breadcrumb NavXT

Breadcrumb NavXT, WordPress siteler için kolay dolaşım imkanı veren bir çeşit gezinti menüleri oluşturmaya yarayan WordPress eklentisidir.

Breadcrumb, ekmek kırıntısı olarak da bilinen, site içerisinde bulunduğun sayfayı gösteren ve o sayfaya nasıl ulaşacağını gösteren bir gezinti menüsüdür.

Breadcrumb’ın SEO açısından önemi ile ilgili detaylı bir yazı.Merak edenler okuyabilir.

Sonuç

Bu yazımda WordPress sitelerinizin başta Google olmak üzere arama motorlarında iyi bir etki bırakması için gerekli olan SEO eklentilerinden bahsettim.

Şunu unutmayalım burada tanıtılan WordPress SEO eklentileri kendi başına sitenizi Google gibi arama motorlarına sevdirmez. Bunun için çabalamanız gerekmektedir.

Listede bulunan eklentilerin tamamını kullanmanıza gerek yok.Daha önceleri de belirttiğim gibi ne kadar çok eklenti o kadar, o kadar çok sorun çıkaracaktır.Listeden gerçekten işinize yarayacak olanları kullanmanızı tavsiye ederim.

Daha önce WordPress siteler için gerekli eklentileri bu yazımda anlatmıştım. O yazıma da bir göz atmak isteyebilirsiniz. Tüm WordPress eklentilerini bir araya topladım göz atabilirsiniz.

Her türlü düşünceye açığız.Lütfen yorum bırakmayı ihmal etmeyin.Bilgi paylaştıkca çoğalır.Yazımızı beğendiyseniz paylaşın,herkes faydalansın.

Bunları da beğenebilirsin