WordPress Site Yüklenme Süresi Nasıl Düşürülür ? Site Hızlandırma Yöntemleri

Site Hızını Artırmak için Kolay Uygulanacak İpuçları

Eğer siteniz optimum site yüklenme süresinin üzerinde cevap veriyor ve siz bunun için bir şeyler yapmıyorsanız, başarısız olacak bir projede zaman kaybediyorsunuz.

Bir şeyler yapmak istiyor ve site yüklenme süresi nasıl düşürülür ya da diğer tabirle site hızlandırma nasıl yapılır merak içerisinde iseniz doğru yerdesiniz.

Site Yüklenme Süresi Neden Önemli?

Gerçek dünyada da internet dünyasında da insanlar beklemeyi sevmezler.Özellikle teknoloji çağında yapacakları işlemlerin anında olmasını isterler.Bu istekleri gerçekleşmediğinide ne yaparlar?

Tabi ki diğer alternatiflere yönelirler.Bugünler de hangi sektöre yönelirseniz yönelin, kesinlikle bir alternatifiniz olacaktır.Sizin memnun edemediğiniz insanları onlar mutlu edecektir.

İnternet sitenizin ziyaretçileri de aynı bu şekilde davranacaktır.Eğer siteniz yeterince hızlı değilse, ziyaretçileriniz başka sitelere gidecektir.

İnternet kullanıcı alışkanlıkları üzerine yapılan bir çok araştırmada ziyaretçiler için en ideal site yükle hızının 1 saniye altında olduğu anlaşılmaktadır.Bu sürenin üzerinde cevap veren siteler, ziyaretçileri elinde tutamaktadır.

Site yüklenme hızının yavaş olması, ziyaretçilerini memnun etmeyeceği, bu sebeple hemen çıkma oranınızı yükselteceği kesindir.Hemen çıkma oranının yüksek olması, sitenizin arama motorlarının radarına gireceğini ve onlarından sitenizden memnun olmayacağı anlamına gelmektedir.

Eğer arama motorları sitenizi sevmezse, arama sonuçlarında siteniz görünmez olur ve çok yüksek orandan ziyaretçi kaybedersiniz.

Wordpres Site Yüklenme Süresi Nasıl Düşürülür ? Site Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Ne yazık ki bu sorunun tek bir cevabı bulunmuyor.Sitenizin geç cevap vermesinin altında onlarca farklı nedenden biri olabilir.

Sorunu bulmak için sitenzi en iyi tanıyan kişi olarak sizin nedenleri bulmanız gerekiyor.Bunun için deneme yaparak, sitenizi belirli ölçülere göre test ederek bir netice elde edebilirsiniz.

Bu yazı da bir çok sitenin yavaş yüklenmesine neden olan sorunlar tespit edilmiştir.Bu sorunlara karşı neler yapabileceğiniz açıklanmıştır.

Aşağıda açıkladığım site hızlandırma yöntemlerini kendi sitenize uyarlayarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

WordPress’i Güncel Tutun

WordPress dünyanın en fazla kullanılan içerik yönetim sistemidir.Sistemi geliştirmek için arka tarafta onlarca kişi çalışmaktadır.

Eğer WordPress kullanıyorsanız belli zaman aralıkları ile güncelleme geldiğini farketmişsiniz.Bu güncelleme talepleri, sistemin sorunlarını gidermek için yapılıyor.Özellikle kullanıcıların geri bildirimleri ile farkedilen hatalar, buglar ve güvenlik sorunları çözümleniyor.

Ayrıca sistemin daha etkin ve hızlı çalışması için yazılımsal güncellemeler geliştiriliyor.Her bir güncelleme sistemin daha iyi ve hızlı çalışması için yapılıyor.

Bu sebeple WordPress güncellemelerini göz ardı etmeyin.Sisteminizi sürekli güncel tutmaya çalışın.

Temazı Kontrol Edin

Web standartlarına göre uygun kodlanmamış temalar sitenizin yavaş yüklemesine sebep olan en önemli faktörlerden birdir.

İnternette ücretsiz tema oldukça fazla olsa da eğer kendiniz tema geliştirmiyorsanız, ücretli tema almanızı öneririm.Ücretli tema seçerken de diğer kullanıcıların yorumlarına dikkat edin.Temanın demosunu edinerek web stardartlarına göre kodlanıp kodlanmadığını test edin.

Nasıl ki WordPress yazılımını her türlü iyileştirme ve hatalardan dolayı güncelliyorsanız, temanızı da aynı şekilde güncel tutumanız gerekiyor.Eğer ücretli bir tema kullanıyorsanız, tema geliştiricisi belirli zaman aralıklarında temayı güncelleyecektir.Özellikle yeni bir WordPress güncellemesi geldiği zaman, temanızında buna uygun olarak güncellemesi gerekir.Çünkü böyle durumlarda  çeşitli hatalar ortaya çıkmaktadır.

Diğer taraftan eğer ücretsiz WordPress teması kullanıyoranız, temanızın geliştirldiği frameworkü kontrol edin.Çoğunlukla WordPress temalar belirli bir framework ile geliştirilir.Ücretli temalarda kendi frameworküne sahip olsa da, ücretsiz olanlar, her hangi bir framework kullanıyor olabilir.Bu frameworklerin web standartlarına göre uygun kodlanıp kodlanmadıklarını kontrol edin.

Eklentileri Kontrol Edin

WordPress kullanıcıları için eklentiler oldukça önemlidir.Mevcut temanın desteklemediği bir çok özelliği eklentiler sayesinde yapabiliyoruz.Fakat sitemize sağlamasının yanında, site performansından da büyük problem olacak şeyler götürüyor.

Eklenletiler gereksinim olsa da site yükleme hızını düşüren en önemli faktörlerden biridir.Her eklendiğiniz eklenti site hızını biraz daha azaltır ve böylece isteklere geç cevap veren yavaş bir yapıya döünüşür.Bunun neticesinde de hemen çıkma oranı yükselmeye başlar.

Sitenize eklediğiniz eklentileri göz geçirin.Zorunlu ve isteğe bağlı olarak eklentileri ayırın.Zorlu olanlar kalsın diğerlerini silin.

Resimleri Optimize Edin

İçeriklerde resim fotoğraf gibi görsel eleman kullanmak hem de okuyucu açısından hem de SEO açısından önemli ve gerekli bir faktördür.Bu şekilde daha aktif bir ziyaretçi ortamı oluşturabilisiniz.

Fakat diğer taftan görsel ögelerin yanlış kullanılması site hızını olumsuz etkileyen faktörlerden  de biridir.Aşırı fotoğraf kullanmak ya da yüksek kalitede fotoğraf kullanmak sunucuya istek göndermede yavaşlamaya neden olacak bu sebeple site yüklenme hızı uzayacaktır.

Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için yapacağınız bir kaç yöntem var.Birincisi sitenize gereksiz fotoğraf yüklemesi yapmayın.Görsel ögeleri gerçekten gerekli ise kullanın.

Diğer taraftan fotoğrafları sunucunuza yüklemeden önce boyutlarını küçültün.İnternette ücretsiz fotoğraf sıkıştırma programları ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Her fotoğraf için elle boyut küçültmek zahmetli olacaksa, o zaman smush.it adında WordPress eklentisi işinize yarayabilir.Bu eklenti ile otomatik olarak bütün fotoğraflarınızın boyutunu küçültebilirsiniz.Fakat bu yöntemi kullanacaksanız unutmamalısınız ki her bir eklenti site hızını olumsuz etkilemektedir..

CDN Kullanın

İçerik dağıtım ağı anlamına gelen bu teknoloji, mantık olarak site içeriğini dünya genelinde belirli sunuculara dağıtarak, sitenize ulaşamaya çalışan ziyaretçiye en yakın sunucudan cevap vermesidir.

Sitenize ait bazı dosyaları (Javascript, CSS ve resimler gibi) ağ içerisinde bulunan sunucular arasında paylaşır, Amerika’dan sitenizi ziyaret eden bir kişiye Amerika’da bulunan sunucudan bu dosyaları geri döndürür.

Ziyaretçi ile sunucu arasındaki mesafe ne kadar kısa olursa geri dönüş yani cevap da o kadar erken olur.

Bugün dünya genelinde milyonlarca ziyaretçisi olan hemen hemen bütün internet siteleri bu teknoloji kullanmaktadır.Bu şekilde site yükleme süreleri oldukça kısadır.

Javascript ve CSS Kontrol Edin

Script kodlarını çok fazla kullanılması site yavaşlaması için önemli bir etkendir.Özellikle jQuery sitenin yavaşlaması için başlınca nedenlerden birdir.

Sitenizde sunuca gönderilen çok fazla istek varsa, bunları mümkün olduğu kadar azaltmaya çalışın.

Genelde birden fazla JS ve CSS dosyası sunucu trafiğini oldukça artıracaktır.Çok fazla istek göndermek sitenin yavaşlamasına neden olur.

Reklamları Sınırlayın

Bugün, e-ticaret ve kar amacı gütmeyen siteler hariç hemen hemen bütün sitelerin gelirleri reklam sayesinde ortaya çıkmaktadır.Özelikle internet ile ortaya çıkan online dev medya şirketlerinin gelirlerinin çok büyük yüzdesi reklamlardan oluşmaktadır.

Bu sebeple internet dünyasında reklamları yok saymak pek akıllıca olmaz.Fakat reklam yapmanında bir bedeli vardır.

Aşırı reklam kullanımı sunucuya ayrı bir yük olacaktır.Özellikle Google Adsense reklamları script içerikler olduğu için, sunucuların şişmesine sebep olmaktadır.

Sitenizde aşırı reklam kullanmanın önüne geçin.Google reklam yayınlama politikasını uygulamanızı öneririm.Bu politikaya göre reklamlar içeriklerden daha fazla göze batmamalıdır.O anda ekranın görünen kısmında birden fazla reklam kullanmayın.

 

Hosting Firmanızı Değiştirin

Site yüklenme süresinin yüksek olması her zaman sizinle alakalı olmayabilir.Genel de sunucu ve hosting kaynaklı sorunlarla sık sık karşılaşılır.

Kiraladığınız hosting firmasının sunucuları yeterince hızlı donanmaya sahip değildir.Veya sunucuları sizin bulunduğunuz yere oldukça uzak olabilir.

Mesela sitenizi barındıran sunucuların Türkiye’de olduğunu düşünelim.Amerikandan ziyaret edecek birine siteniz oldukça geç cevap verecektir.Eğer ziyaretçi ağırlığınız Amerika ise, sunucuları oraya yakın yerde olan hosting firmalarını tercih etmelisiniz.

Eğer Türkiye ağırlıklı ziyaretçileriniz var ve sunucularda Türkiye’de fakat halan yavaş yüklenme sıkıntısı varsa, bu defa hosting firmasının donanımı ile alaklı bir sıkıntı vardır.Donanımları yeterince hızlı değildir.Bu durumda yapacağınız ilk şey hosting firmasını değiştirmek olmalıdır.

Yazılım Güncellemeleri

Sunucudan kaynaklı sorunlarda her zaman donanımsal sıkıntı olmayabilir.Eğer sunucuzun yazılımı güncel değilse, yavaşlama sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Yakın zamana kadar sitelerimin bulunduğu sunucu PHP dilinin eski bir versiyonunu kullanıyordu.PHP tarafından desteklenmeyen bu versiyon bir çok sıkıntıya neden oldu.En önemli sorunlardan biri de sunucuların geç cevap vermesiydi.

Hosting firmasıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde sunucuların yazılımlarını son versiyonuna güncelledik.Bu şekilde sitenin görünen hızında önemli gelişmeler sağladık.

Bunları da beğenebilirsin