WordPress Siteler de Mutlaka Kullanılması Gereken Eklentiler

Duymayanlar olabilir WordPress dünyada en fazla kullanılan içerik yönetim sistemidir.Wordpress ilk gelişim yıllarında blog tarzı siteler için düşünülmüş olsa da bugün hemen hemen bütün alanlarda kullanılmaktadır.Bunda WordPress’in gelişime açık,saf haline çok fazla özellikle eklemeye izin veren yapısı en önemli nedendir.

Dünyada binlerce geliştirici WordPress ile uyumlu eklentiler -plugin- gelişmekte ve bunların bazıları ücretli bazıları ücretsiz olarak sunulmaktadır.Eklentiler sitenizin performansını,görsel yapısını,interaktifliğini,güvenliğini ve aklınıza gelebilecek bir çok şeyi yerine getiren özel bileşenlerdir.

Bu yazımda WordPress bir siteye sahip kullanıcıların, sitelerinde mutlaka olması gereken wordpress eklentilerinden bahsedeceğim.Umarım faydası olur.

Yoast WordPress SEO

WordPress SEO, adı üstüne de sitenizin bütün SEO işlerini yerine getiren  içerisinde çok fazla özellikelere sahip mutlaka kullanılması gereken bir wordpress eklentisidir.

WP Super Cache

WP Super Cache, site önbelleklerini tutarak, siteniz daha hızlı açılmasını sağlayan güçlü bir o kadar da dikkatli kullanılması gereken olmazsa olmaz bir eklentidir.

Google XML Sitemaps

Google XML Sitemaps, Google’un web sitelerinizi tanıması ve kolay indekslemesi için Google tarafından tavsiye edilen bir sitemap oluşturmak için geliştirilmiş wordpress eklentisidir..

Wordfence Security

Wordfence Security, virüs tarama,anlık tarafik,ip bloklama,performans ayarları gibi güvenlik işlerini yerine getiren mutlaka kullanılması tavsiye edilen ücretsiz bir wordpress eklentisidir.Bir çok eklenti de olduğu gibi ücret karşılığında bazı ek özelliklere de sahip.

WP-Optimize

WP-Optimize, wordpress siteleri için veritabanı iyileştirmesi yapan çok yararlı bir eklenti.Özellikle bir blog yazarken yayınlama işlemi yapmadan önce sürekli önizleme yapıyorsanız, sisteminiz şişiyor demektir.WP-Optimize ile bu gereksiz boyutlamaları kaldırabilisiniz.

Better WordPress Minify

Better WordPress Minify, wordpress siteleri için javascript,css, ve html kodlarını sıkıştırıp sitenizin daha hızlı açılmasını ve böylelikle ziyaretçileriniz kaçmamasını sağlayan güzel bir wordpress eklentisidir.

WP Smush.it

WP Smush.it eklentisi sitenizdeki fotoğrafların boyutlarını küçülterek, site boyutunun düşmesi ve site hızının yükselmesini sağlayan bir eklenti.Özellikle fotoğrafların yoğun olduğu bir siteye sahipseniz bu eklenti mutlaka kullanmalısınız.

Tüm WordPress eklentilerini bir araya topladım göz atabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin