WordPress Tema Türkçeleştirme | Poedit ve Loco Çeviri

WordPress tema Türkçeleştirme işlemi oldukça basit bir süreç olsa da bir çok kişi bu konuda biraz zorlanıyor.

WordPress tema çeviri işleminin en bilin iki yöntemi var.Yöntemlerden biri poedit adında program kullanarak yapılırken, diğer yöntem ise loco translate eklentisi sayesinde gerçekleşiyor.

İki yöntemde aynı şeyi yaptığı için hangisini kullanacağınız önemli değil.Fakat bir çok kişi eklenti ile çeviri yapmanın daha kolay olduğunu düşünüyor.

Bu yazı iki yöntemi de en basit şekli ile resimli olarak anlatmaya çalıştım.Umarım işinize yarar.

WordPress Tema Türkçeleştirme : Poedit Programı

Gerekli Olan Ekipmanlar

  1. Türçekleştirme yapılacak WordPress teması
  2. Dil dosyasını açmak için Poedit programı

Tema Türkçeleştirme işlemi yapabilmek için öncelikle dil desteği sunan bir WordPress temasına ihtiyacımız olacak.Ücretsiz ve ücretli edindiğiniz temanın dil desteği olup olmadığını kontrol edin.

Daha sonra dil dosyası olarak kullanılan .pot uzantılı dosyayı açmak için poedit adındaki programı kendi sitesinden ücretsiz olarak edinip bilgisayarınıza kurun.Kurulum işlemi bildiginiz basit süreç olduğu için anlatmaya gerek yok.

Bu iki gereksinimi halletiğinize göre Türkçeleştirme işlemi sürecine geçelim.

Öncelikle temanın klasörüne giriş yapıyoruz.Bir çok temada olduğu gibi aradığımız .pot uzantılı dosya lang veya languages klasörünün içerisinde olacaktır.Eğer bu iki klasörden biri yoksa, o zaman klasör arama kutusundan .pot uzantısını aratın.Daha sonra bu dosyayı poedit ile açın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Aşağıdaki yeni çeviri oluştur butonuna tıklayın.Karşınıza dil seçeneği çıkacak.

Türkçeyi seçtikten sonra çeviri işlemine başlayabilirsiniz.Çevirmek istediğiniz kelimeye tıkladığınızda aşağıda iki tane input alanı açılacaktır.İkinci kısım seçtiğiniz cümlenin Türkçe karşılığını yapacağınız yerdir.

Çeviri işlemini yaptıktan sonra ctrl + s ile kaydetme işlemi yapın.

Kaydedeğiniz bu dosyayı .pot uzantısının olduğu klasör içerisine kaydedin.Bu işlem sonrasında .po uzantılı ve .mo uzantılı iki tane dosya oluşacaktır.

Eğer daha önce wordpress temanızı sunucuya yüklediyseniz, bu oluşturduğunuz iki dosyayı da yükleyin.

Poedit programı yardımı ile wordpress tema Türkçeleştirme işlemi bu kadar.

WordPress Tema Türkçeleştirme : Loco Translate Eklentisi

Gerekli Olan Ekipmanlar

  1. Türçekleştirme yapılacak WordPress teması
  2. Loco Translate Eklentisi

Loco translate eklentisi indirip kurduktan sonra sol menüde çıkan loco çeviri bağlantısına tıklayın.Aşağıdaki resimde olduğu gibi o anda aktif temanız karşınıza çıkacaktır. Temanızın üzerine tıklayın.

Aşağıdaki resimdeki gibi ekranla karşılaşacaksınız.Eğer “no translation found for ” gibi bir ibare varsa ki çeviri bulunamadı anlamındadır.O zaman new language bağlatısına tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda “choose a language” kısmından Türkçe seçeneğini seçin.Aşağıdaki “choose a location” kısımdan da temanızın dil klasörünün yolunu tanımlayın.Ve start translating butonuna tıklayın.

Eklenti Türkçe dil dosyasını oluşturup çeviri ekranını karşınıza getirecektir.Burada çeviri yapmak istediğiniz kelimeler seçip Türkçe karşılıklarını oluşturun ve save butonuna tıklayın.

Loco translate eklenti ile wordpress tema çeviri işlemi de bu kadar.

Yukarıda hem poedit programı ile hem de loco eklentisi ile tema Türkçeleştirme işlemini anlattım.Hangisi daha kolay görünüyorsa, onu tercih edebilirsiniz.

Unutmadan eğer Loco eklentisi ile çeviri yapmayı tercih ederseniz.Çeviri işlemi bittikten sonra eklentiyi kaldırın.Boş yere sitenizin yavaşlamasına neden olmasın.

 

 

Bunları da beğenebilirsin