Web Geliştiricileri ve Yazılımcılar için Sosyal Platformlar

Tek başlarına yazılım ile uğraşan geliştiricilerin en büyük sıkıntıları karşılaştıkları problemlere yardım edecek etraflarında birilerinin olmamasıdır.Böyle durumlarda kendi göbek bağlarını kendileri kesmeye çalışırlar.Bu problemlerin çözümü biraz dikkatle kısa zamanda çözülse de bazen saatler ve günler alabilmektedir.

Eğer etrafınızda tanıdık birileriniz yoksa, internette size yardım edecek birilerini bulabilirsiniz.Son yıllarda popülerliği artan sosyal ağlar sadece ilk okul arkadaşlarınızı bulmanıza yardımcı olmuyor.Sizlere Facebook veya Twitter’dan bahsetmiyorum sadece yazılımcılar için geliştirilmiş sosyal ağlardan söz ediyorum.Bu platformların diğer sosyal ağlardan bir farkı yok sadece üyeleri belirli bir amaç için bu ortamlarda bulunuyor.

Bu yazımda sizin gibi yazılımcılara ekip arkadaşı,hoca yada öğrenci olacak insanları bulabileceğiniz sosyal ortamları tanıtacağım.Umarım yardımcı olur.

Github

github

Github, Wikipedia tabirine göre “sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir”.
Benim ifademle git versiyon kontrol sistemini biliyor ve kullanıyorsanız Github, yazılımlarınız için bir nevi Facebook olmaktadır.Şöyle ki yerel git reponuzda bulunan yazımlımları Github’a göndererek, diğer yazılımcıların beğenisini (Github içerisinde Star bu görevi yapıyor) alabilir,takip edilmesini sağlayabilir (watch),veya yazılımların paylaşılmasını (fork) sağlayabilirsiniz.Tabi ki bunlar Github’ın bütün özellikleri sayılmaz kullandıkça öğreneceksiniz.Bugünün yazılımcıları bence mutlaka kontrol versiyon sistemlerden birini bilmeli ve bu git ise Github’u aktif olarak kullanmalıdır.

Bitbucket

bitbucket kontrol versiyon sistemi

Bitbucket, Github ile aynı işi yapan aralarında tek önemli fark ise Bitbucket git yanında mercury versiyon kontrol sistemi ile de uyumlu çalışmaktadır.Bunun dışında Github’da ücrete tabi olan özel repolar, Bitbucket’da ücretsiz olarak sunulmakta.

 

 

 

Stack Overflow

stackoverflow soru cevap

Stack OverFlow, yazılımcı odaklı internetin en popüler soru cevap platformudur.Kullanıcılar çözemedikleri problemler için soru açarlar ve diğer kullanıcılardan yardım alırlar.Bir soruya sayısız cevap verilebilir ve doğru cevaplar puanlama sistemi ile öne çıkar.Kullanıcılar soru sorarak yada diğer sorulara cevap vererek puan kazanırlar.Stack Overflow, Stack Exchange platformunun sadece bir üyesidir.Stack Exchange platformunda belirli alanlara odaklı onlarca soru cevap sitesini bulmak mümkün.

 

Coderwall

coderwall developer social network

Coderwall, daha çok web geliştiricilerine odaklı bir yardımlaşma platformu diyebiliriz.Üyeler kendi uzmanlıklarına göre fikirlerini,ipuçları ve beğendikleri linkleri paylaşırlar.Kullanıcılar birbirlerini takip edebilir ve paylaşımlarına puan verebilirler.Oldukça faydalı bir platformdur.

 

 

Codewars

codewars sosyal ağ

Codewars, yazılımcıların verilen görevleri yerine getirerek uzmanlık kazandıkları eğlendirici ve öğretici bir platform.Siteye üye olurken uzmanlık alanına göre bir dil seçip verilen bir kaç problemi çözmeniz istenir.Eğer doğru cevaplarsanız platforma üye olabilirsiniz.Kullanıcılar 8 kyu derecesi ile başlarlar ve görevleri yaptıkça en üst rütbe olan 1 kyu derecesine ulaşmaya çalışırlar.

 

Bunları da beğenebilirsin