Çizim Öğrenmek için Takip Edebileceğiniz 7 Youtube Kanalı

Youtube kanalları serilerinin bu yazısında çizime meraklı, karakalem çizim tekniklerini öğrenmek isteyen takipçilerim için tavsiye edebileceğim Youtube kanallarını listeledim.Takip listemdeki kanalların hemen hemen hepsinin dili ingilizce.Ama video olduğu için çok fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Özellikle kara kalem çizim de kendimi yetenekli olarak görmesem de kısa bir süredir kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Tasarım alanında yaptığım işler de, çizim yetersizliği benim için sorun oluyordu.Bu konuda bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm ve bir kaç çizim kalemi ve defter alarak işe başladım.Elim yavaş yavaş alışmaya başlasa da bir şeylerin eksik olduğu belli oluyordu.Onun da bilgi yetersizliği olduğu gün gibi ortadaydı.Her alanda olduğu gibi karakalem çizimde de bazı teknikleri ve ipuçlarını bilmek işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Hemen çizim ile ilgili yazılar okumaya başladım.Kitap almaya karar verdim ama isteğime göre bir kitap bulamadım.-Eğer tavisye edeceğiniz kitap varsa çok iyi olur- Daha sonra hemen hemen her bilginin olduğu Youtube’a göz attım ve bu konu ile ilgili oldukça fazla video olduğunu gördüm.Hemen işe yarar bütün kanalları takip etmaye başladım.Şimdi zamanıma göre günlük bir kaç video izleyip defter üzerinde deneme yapıyorum.Oldukça faydalı oldu.

Bu blogun takipçileri arasında karakalem çizim merakı olan, çizim tekniklerini öğrenmek isteyenler varsa bu kanalları takip etmesini isterim.Şimdi sözü fazla uzatmadan listeme geçelim.

1 – Draw with Jazza : Basit iskelet çizimlerinden,karakter çizimleri,3 boyutlu çizimlere kadar bir çok çizim tekniği ve ipucunu bulabileceğiniz 100 den fazla videonun olduğu en beğendiğim kanal.450 binin üzerinde abonesi bulunuyor ve haftada bir kaç video ekliyor.

2 – Shoo Rayner : Genellikle 5-6 dk uzunluğunda basit ama oldukça güzel çizimlerin olduğu, gerçekten öğretici bulduğum en favori ikinci çizim kanalım.Şuan 120 binin üzerinde abonesi var ve hafta da bir kaç video yüklüyor.

3 – Fine Art-Tips : Karakalem üç boyutlu çizimlerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu kanalı mutlaka takip edin.Videoların çoğu iniglizce altyazısına sahip ve bazı popüler videoların Türkçe altyazısı mevcut.570 bin abonesi var.Her hafta bir video yayınlıyor.

4 – Proko : Daha çok insan vücudu çizimlerine odaklanmak isterseniz bu kanal tam size göre.Oldukça detaylı iskelet çizim teknikleri bulunuyor.350 bin abonesi var ve ayda 3-4 video yayınlıyor.

5 – markcrilley : Özellikle anime karakter olmak üzere bir çok objenin detaylı çizimlerini öğreten,ilginç ipuçları sunan favori kanallarımdan bir diğeri.2.2 milyon abonesi var ve haftada 2-3 video yayınlıyor.

6 – ALPHONSO DUNN : Farklı çizim tekniği ve ilginç detayları ile takip edebileceğiniz bir kanal.170 binin üzerinde abonesi var.Son zamanlarda bir kaç da bir video yayınlıyor.

7 – Fashion teaching : Moda çizimlerine odaklanan,çizimlerinde matematiksel işlemler yapan özel bir kanal.Mutlaka bir kaç videosu izleyin.45 bin abonesi var.Hafta bir iki video ekliyor.

8 – Mr. Hobby – Sadri Kazat : Yorumlardan önerilen bu kanal listedeki tek Türkçe kanal oldu.Fakat şuan sadece çizim videoları izleyebildiğimiz için Türkçe olup olmaması pek bir şey ifade etmiyor.İleri ki zamanlarda konuştuğu eğitim videoları da ekler umarım.

Sonsöz

Başta da bahsettiğim gibi listemde Türkçe kanal bulunmuyor (Son güncellem ile bir tane mevcut artık).Çünkü devamı olan bir kanal bulamadım.Genellikle bir kaç videodan sonra bırakılmış.Eğer sizin bilginiz yeni bir kanal varsa listeme eklemek isterim.Bir sonra ki Youtube kanalları serimde görüşmek dileğiyle hoşçakalın…

Bunları da beğenebilirsin